Reklama

Aspekty

Caritas

Kurs na opiekuna

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2016, str. 2

[ TEMATY ]

Caritas

kurs

Anita Łukowiak

Kursanci uczą się m.in. toalety chorego w łóżku, rehabilitacji

Kursanci uczą się m.in. toalety chorego w łóżku, rehabilitacji

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizuje kurs na opiekuna osób starszych, chorych, niesamodzielnych i zależnych. Kurs ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi osobom niezwiązanym zawodowo z działalnością opiekuńczą.

– Prowadzimy kursy i szkolimy opiekunów od 2012 r. Przez 3 lata przeszkolonych zostało 128 osób. Kurs składał się z teorii, ćwiczeń i praktyk w domu osób przez nas wskazanych, do których kierowaliśmy wolontariuszy. Po ukończeniu kursu część osób nadal kontynuuje przyjaźnie czy wciąż odwiedza swoją podopieczną osobę, a część osób dzięki takim kursom znalazła pracę – mówi Anita Łukowiak ze Stacji Opieki Caritas w Gorzowie, koordynator akcji. – Udział w kursie może wziąć każdy, kto ma ukończone 18 lat i wyraża akces do późniejszej pracy w wolontariacie na rzecz osób zależnych – dodaje. Rozpoczęcie kursu jest planowane na czerwiec br. w Gorzowie lub Zielonej Górze. Szczegóły: Anita Łukowiak, tel. 600-987-748.

2016-05-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaufać Bogu jak św. Józef

Niedziela podlaska 13/2015, str. 4

[ TEMATY ]

kurs

Anna Mularska

Kurs "Józef"

Kurs

W dniach 13-15 marca w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie odbył się kurs „Józef” zorganizowany przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Drohiczyńskiej

W kursie wzięło udział 47 osób m.in. z: Węgrowa, Siemiatycz, Łochowa, Hajnówki, Rudki, Bielska Podlaskiego, Drohiczyna, a nawet z Łap. Opiekunem duchowym kursu był ks. Robert Grzybowski – dyrektor Domu św. Antoniego w Drohiczynie, zaś koordynatorem był po raz pierwszy Rafał Burakowski z Siemiatycz. Wspierała ich ekipa 9 osób świeckich, zwłaszcza małżeństwa, które zrzeszają się w SNE.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Papież: pragnienie władzy i brak lojalności niszczą każdą wspólnotę

2021-09-16 18:11

[ TEMATY ]

papież

wspólnota

władza

Vatican Media

Papieska audiencja dla moderatorów ruchów i wspólnot

Papieska audiencja dla moderatorów ruchów i wspólnot

„Nawet nowości szybko się starzeją. Charyzmaty, którymi żyjecie trzeba na nowo wcielać w bieżące sytuacje rezygnując z przestarzałych sposobów działania i myślenia oraz nieskutecznych metod apostolstwa”. Te słowa papież Franciszek skierował do uczestników międzynarodowego spotkania pt. „Odpowiedzialności władzy w grupach świeckich – posługa kościelna”.

Spotkanie zostało zorganizowane prze watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wzięli w nim udział odpowiedzialni za stowarzyszenia wiernych, ruchy kościelne i nowe wspólnoty z całego świata. Część osób w audiencji z papieżem uczestniczyła zdalnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję