Reklama

Tort w kształcie... bryły kościoła? W Jeleniej Górze to nie nowość

Słodkie zmagania

Nikogo nie dziwi już w Jeleniej Górze tort w kształcie... kościoła. Takie niezwykłe słodkości wykonywane są z okazji odpustów na zamówienia księży i Rad Parafialnych w cukierni Stanisława Mrugały, a ich wykonawcami jego synowie - Rafał i Robert. Niezwykły tort jest zwykle podarunkiem dla całej wspólnoty parafialnej, radość zaś tym większa, jeśli kościół jest w budowie i można dzięki takiej niezwykłej makiecie zobaczyć, jak będzie wyglądał po zakończeniu prac.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rafał i Robert pierwsze szlify cukiernicze otrzymali w zakładzie ojca, potem szkolili się we Wrocławiu i w Warszawie. Obecnie są wzorem dla niewiele młodszych kolegów, którzy od kilku lat przyjeżdżają w styczniu do Jeleniej Góry na dolnośląski etap Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Ciastkarz. Tak było także w tym roku.
Część praktyczną przeprowadzono w zakładzie Piotra Liebersbacha w podjeleniogórskim Siedlęcinie. Po podliczeniu punktów z części teoretycznej i praktycznej okazało się, że wygrała Magdalena Karniej z Sobótki, odbywająca praktykę w zakładzie piekarsko-cukierniczym Mariana Bąkowskiego w Rogowie Sobóckim. Jest uczennicą Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu.
Drugie miejsce zajęła Marzena Skroboń, trzecie - Edyta Bzdawka, czwarte - Agnieszka Galera. Uczą się w tej samej szkole co zwyciężczyni. Wręczenie nagród odbyło się w jeleniogórskim ratuszu.
W tegorocznym dolnośląskim finale wystartowało 22 uczestników z: Wrocławia, Jeleniej Góry, Oleśnicy, Kamiennej Góry i Bolesławca.
Nad właściwym przebiegiem imprezy czuwała komisja kuratoryjna, przedstawiciele miejscowego cechu oraz Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP, w tym Stanisław Mrugała z Jeleniej Góry, Halina Ciepiela z Piechowic i Ludwik Kusak z Wrocławia. Finał ogólnopolski odbędzie się w marcu we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: „cudowne narodzenie” dzięki modlitwom rodziców

2026-06-07 19:56

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Adobe Stock

Na początku 2025 roku Keishera i Greg Joubert z wielką radością dowiedzieli się, że spodziewają się drugiego syna. Jednak w 19. tygodniu ciąży ich szczęście zostało zachwiane przez druzgocącą diagnozę: u dziecka wykryto zespół wrodzonej niedrożności górnych dróg oddechowych (CHAOS), rzadką i zwykle śmiertelną wadę, w której gruba błona blokuje drogi oddechowe. Małżonkowie, żarliwi katolicy nie zamierzali się poddawać i ich dziecko urodziło się “za drugim razem”. Uważają, że „Bóg przemienił nasze największe cierpienie w postępy nauk medycznych.”

Nadzieję znaleźli u dr. Emanuela Vlastosa z Orlando Health Winnie Palmer Hospital for Women & Babies. Gdy standardowa operacja prenatalna nie zdołała przeciąć blokującej błony, lekarz zaproponował radykalne, pionierskie rozwiązanie. W 25. tygodniu ciąży lekarze częściowo wydobyli małego Cassiana przez cesarskie cięcie, na zewnątrz znalazły się jedynie jego głowa i ramiona. Nadal połączony z łożyskiem matki i otrzymujący dzięki niemu tlen, chłopiec przeszedł niezwykle precyzyjną tracheotomię, która utworzyła drożne drogi oddechowe. Następnie został ponownie umieszczony w łonie matki, aby dalej się rozwijać.
CZYTAJ DALEJ

Order Orła Białego zostanie odebrany Zełeńskiemu?

2026-06-08 10:36

[ TEMATY ]

Order Orła Białego

odebrany

Wołodymyr Zełeński

posiedzenie kapituły

PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Na poniedziałkowym posiedzeniu Kapituła Orderu Orła Białego ma zająć się m.in. propozycją prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w związku z nazwaniem jednej z jednostek wojskowych imieniem „Bohaterów UPA”.

To, że posiedzenie Kapituły zostało zwołane na godz. 10 potwierdził PAP jej kanclerz prof. Michał Kleiber.
CZYTAJ DALEJ

Izraelscy osadnicy terroryzują palestyńskie miasto

2026-06-08 14:58

[ TEMATY ]

Izrael

Palestyna

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Dziewięciu Palestyńczyków rannych, zniszczone samochody i skradzione owce: oto bilans kolejnego ataku brutalnych izraelskich osadników na palestyńskie miasto Huwara na okupowanym Zachodnim Brzegu 6 czerwca, poinformowały media. Wśród rannych - według palestyńskiej agencji informacyjnej Wafa, jest członek rady miejskiej Huwary. Został ranny w nogę odłamkami.

Nagrania opublikowane przez palestyńskie media i w sieciach społecznościowych pokazują zamaskowanych mężczyzn w religijnych strojach żydowskich, którzy między innymi rozbijają kamieniami zaparkowany pojazd.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję