Reklama

Świat

Dziękczynienie za upadek komunizmu w Pradze

W sobotę 15 listopada odbędą się w Pradze uroczystości 25 lecia „aksamitnej rewolucji”, która doprowadziła do upadku reżimu komunistycznego i zmian demokratycznych w ówczesnej Czechosłowacji. Ważną ich częścią będzie dziękczynienie św. Agnieszce Praskiej uważanej za patronkę tych dziejowych przemian. Jej kanonizacja w Rzymie 12 listopada 1989 roku, poprzedziła protesty młodzieży domagającej się należnych praw dla całego narodu i w efekcie upadek komunizmu. W uroczystościach praskich weźmie udział Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

[ TEMATY ]

Czechy

Julia A. Lewandowska

Most Karola w Pradze

Most Karola w Pradze

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego będzie przewodniczył w sobotę 15 listopada o godz. 10.30 Mszy św. dziękczynnej w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha. Prymas Czech, kard. Dominik Duka OP podkreślił, że Kościół pragnie wraz z całym społeczeństwem dziękować za dar odzyskanej wolności. Wskazał na znaczenie, jakie w tym dziele odgrywał św. Jan Paweł II i jego głęboka wiara. Podobnie jak nieżyjący już prezydent Václav Havel zaznaczył, że był to cud, uwidoczniony papieską pielgrzymką w kwietniu 1990 roku. Za ten cud trzeba dziękować Bogu i wstawiennictwu św. Agnieszki. Kard. Duka przypomniał, że o tej pomocy św. Agnieszki Havel był głęboko przekonany. Świadczą o tym jego słowa zapisane na miesiąc przed śmiercią: „Kochana Agnieszko, dziękujemy Tobie za ochronną rękę, którą nad nami trzymałaś 25 listopada 1989 r. Proszę, miej tę rękę dalej gotową, bo może będziemy jej potrzebować”.

Reklama

W ramach uroczystości rocznicowych przewidziano o godz. 12.00 przyjacielskie spotkanie na placu Hradczańskim. Przypomni ono atmosferę sprzed 25 lat. W jego ramach biskup Václav Malý (wówczas rzecznik „Karty 77”) przeczyta z balkonu pałacu arcybiskupiego orędzie kard. Franciszka Tomáška z 21 listopada 1989 roku. Zachęcał on naród do podjęcia rokowań, odpowiedzialności i zapewniał, że Kościół popiera tych, którzy domagają się sprawiedliwości społecznej.

Podczas swej wizyty w Republice Czeskiej kard. Pietro Parolin zostanie przyjęty przez prezydenta kraju, Miloša Zemana, spotka się z premierem Bohuslavem Sobotką, przewodniczącymi obydwu izb parlamentu, a także biskupami Czech i Moraw. Przybędzie do Pragi w czwartek, 13 listopada, zaś w drogę powrotną do Rzymu uda się w niedzielę, 16 listopada.

2014-11-10 17:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: krzyż ze zniszczonego przez tornado kościoła na papieską wizytę

[ TEMATY ]

krzyż

Czechy

Słowacja

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Krzyż zrobiony z belek pochodzących z dachu kościoła w miejscowości Moravská Nová Ves w Republice Czeskiej, zniszczonego w czasie niedawnego tornada, zostanie umieszczony na podium, z którego papież Franciszek będzie przemawiał podczas swej wrześniowej wizyty na Słowacji.

Do wykonania krzyża posłużą dwie belki o długości sześciu i trzech metrów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szal: budujmy pokój na potędze miłości

2022-01-26 21:11

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus proponuje, abyśmy nasz pokój oparli na potędze miłości, na słowie Bożym, na przekazie Ewangelii świętej. Pokój Boży nie jest zaprowadzony siłą – mówił abp Adam Szal w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita przemyski przewodniczył tam 26 stycznia Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

Abp Szal zwrócił uwagę, że pokój Boży różni się od pokoju wprowadzanego przez władców państw, a sam Chrystus powiedział, że „daje nam pokój, ale nie tak jak daje świat”. – Na świecie pokój oparty jest o przyziemne fundamenty, a właściwie oparty jest bez fundamentów, bez Dekalogu, bez Ewangelii, bez jakiegoś umocowania w wierze. Umocowany jest na sile ekonomicznej, na sojuszach, które są - jak się okazuje - bardzo zwodnicze i krótkotrwałe – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Kuba: kardynał J. García Rodríguez świętował 50-lecie swego kapłaństwa

2022-01-27 17:14

[ TEMATY ]

kardynał

rocznica

Kuba

Wikipedia

Kardynał Juan García Rodríguez

Kardynał Juan García Rodríguez

Uroczystą Mszą św. w katedrze hawańskiej Kościół katolicki na Kubie uczcił 25 stycznia półwiecze kapłaństwa arcybiskupa stolicy kard. Juana de la Caridad García Rodrígueza. Jednocześnie obecni modlili się, aby „nadal pobudzał on wiele dusz na drodze do nieba”.

Przed rozpoczęciem liturgii (transmitowanej na żywo za pośrednictwem Facebooka Duszpasterstwa Młodzieży archidiecezji hawańskiej) jeden z księży przypomniał „mężną i wierną posługę purpurata na rzecz Kościoła kubańskiego przez wszystkie te lata”. Podkreślił, że w tym czasie odprawił on wiele Mszy, pomagał licznym chorym, pocieszył wiele rodzin, doradził wielu młodym ludziom, odpuścił liczne grzechy i odprawił Msze za wielu zmarłych. „Wielkość tego dobra, które uświęca kapłana, zna tylko Bóg i ci, którzy z tego korzystali. Wiarę przekazuje się słowem i świadectwem” – podkreślił mówca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję