Po raz pierwszy relikwie zostały wniesione do kaplicy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio we wrześniu 2009 r., po wcześniejszej peregrynacji po oddziałach szpitalnych. Relikwie w postaci skrawka materiału, którym Ojciec Pio ocierał krwawiące rany ze stygmatów, zostały przywiezione bezpośrednio z San Giovanni Rotondo, gdzie przez wiele lat żył i zmarł święty zakonnik. Rok później imię św. o. Pio przyjął szpital.
Ponowne wprowadzenie relikwii do szpitalnej kaplicy miało miejsce w niedzielę 13 marca. Taka nietypowa uroczystość była spowodowana jeszcze bardziej nietypowym zdarzeniem. 10 grudnia relikwie zostały skradzione. Od tego czasu wielu ludzi modliło się o ich odnalezienie i nawrócenie dla sprawcy. I oto na początku marca sam sprawca zgłosił się do proboszcza miejscowej parafii, mówiąc, że chce oddać relikwiarz we właściwe miejsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jesteśmy zbudowani faktem, że relikwie do nas powróciły, że zwrócił nam je ten sam człowiek, który wcześniej je stąd nikczemnie ukradł. Dzisiaj, jak sam zeznaje, widzi swój błąd, chce się poddać karze i zacząć nową, lepszą drogę dorosłego życia. Obiecałem, że się będziemy tutaj za niego modlić – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Maciej Kandefer, proboszcz parafii pw. św. Józefa Sebastiana, Biskupa w Przemyślu, a jednocześnie kapelan szpitala.
Reklama
– „Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas” – te słowa z dzisiejszego psalmu responsoryjnego dobrze oddają to, co dzisiaj czuje nasze serce. Wspólnota pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Szpitala uwielbia Boga w tajemnicy Jego miłosiernej miłości” – mówił ks. Kandefer. Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal. – Każdy z nas potrzebuje chwili refleksji, którą są rekolekcje, słuchanie Słowa Bożego, modlitwa, aby sprawdzić stan swojego sumienia i relacji z Panem Bogiem – mówił w homilii. Zaznaczył, że Bóg patrzy z miłością na każdego człowieka. To spojrzenie, jak wspomniał św. Jan Paweł II w orędziu do młodych, jest niekiedy związane z wyrzutami sumienia, wzywającego nas do przemiany życia, jest także okazją do tego, aby zrewidować swoje postępowanie – powiedział.
Niech św. o. Pio będzie wśród nas obecny w swoich relikwiach, ale również w przykładzie swojego życia – zachęcał bp Szal. Hierarcha wskazał, że zakonnik z Pietrelciny patrzył na drugiego człowieka z miłością, choć często była ona wymagająca i trudna. – Jednak była to zawsze miłość podyktowana przez związek z Chrystusem i prowadząca do tego, aby każdego człowieka doprowadzić do Pana Boga – mówił.
Msza zgromadziła liczną grupę parafian, pracowników i pacjentów szpitala. Wzięli w niej udział przedstawiciele dyrekcji placówki, Urzędu Marszałkowskiego, któremu szpital podlega, oraz przemyskiej Rady Miejskiej. Śpiew animowała klerycka schola z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Na zakończenie Eucharystii relikwie ponownie zostały umieszczone w gablocie, w której się znajdowały, a jedna z parafianek odczytała tekst modlitwy dziękczynnej za ich szczęśliwe odnalezienie.
Od kilku lat w każdy poniedziałek podczas Mszy św. w nowennie polecane są prośby i podziękowania za przyczyną św. o. Pio. Od 14 marca, po 3-miesięcznej przerwie, po nabożeństwie znów istnieje możliwość ucałowania relikwii świętego.