W konkursie palm biorą udział wszystkie szkoły podstawowe z dzielnicy. Są też kategorie dla przedszkolaków i rodzin. – Na wstępnym etapie prac konkursowych jest kilka tysięcy. Do naszego kościoła trafiają palmy, które już zostały wyłonione w konkursach szkolnych – mówi ks. Dariusz Gas, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.
W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową zbiera się specjalne jury złożone z warszawskich plastyków i władz dzielnicy. To oni oceniają palmy we wszystkich trzech kategoriach: wysokie, średnie i małe. Najdłuższe mają nawet po 4 metry długości i potrzebują specjalnej instalacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ten największy w Warszawie konkurs ma kilkunastoletnią historię. Rokrocznie do tej parafii przyjeżdżał kard. Józef Glemp, a teraz tradycję kontynuuje kard. Kazimierz Nycz. Finaliści z ursynowskich szkół biorą udział w procesji, po której Metropolita Warszawski odprawia główną Mszę św. Później, wspólnie z Burmistrzem Ursynowa, wręcza nagrody laureatom. – To piękny zwyczaj, który mobilizuje wiele rodzin. Konkurs jest też doskonałym przykładem współpracy parafii, szkół i samorządu – podkreśla ks. Gas. Konkurs przyciąga całe rodziny, dzieci przyprowadzają rodzeństwo, rodziców i dziadków. Nic więc dziwnego, że Ksiądz Kardynał właśnie na Ursynowie ustanowił ostatni z czterdziestu wielkopostnych kościołów stacyjnych. Oprócz konkursu będą odbywały się nabożeństwa pasyjne, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz „Gorzkie żale”. Natomiast kapłani zasiądą do konfesjonałów. – Będziemy spowiadać do skutku, aby każdy mógł uzyskać tego dnia odpust zupełny – zapowiada Ksiądz Proboszcz.
W Niedzielę Palmową ok. godz. 20.30 wierni są zaproszeni na wyjątkowy koncert w dolnym kościele – „Pasja według św. Jana” Jana Sebastiana Bacha