Reklama

Głos z Torunia

Syberyjskie wspomnienia

W 76. rocznicę wywózek Polaków na Syberię grupa Sybiraków ze Związku Sybiraków Oddziału Toruńskiego oraz zaproszeni goście upamiętnili bohaterów

Niedziela toruńska 9/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Sybiracy

Katolicki Toruń

Spotkanie z okazji 76. rocznicy wywózek Polaków na Syberię odbyło się 12 lutego w Toruniu. Uroczystości przebiegały w Urzędzie Marszałkowskim, Zespole Szkół nr 1 oraz kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

W urzędzie

Na uroczystość przybyli członkowie związku oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Zebranych powitał Marcin Swaczyna z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Urzędzie Marszałkowskim. Zauważył, że głos Sybiraków z czasem będzie coraz bardziej rozumiany, coraz więcej bowiem gromadzimy informacji o wywózkach i losach zesłańców. Wydanie książki „Syberyjskie wspomnienia” i spotkania rocznicowe sprzyjają utrwalaniu pamięci. Jan Myrcha, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, podkreślił obecność Anny Łukaszewskiej – dyrektor Wydziału Edukacji UM, Barbary Rojek i Anny Rojewskiej – przedstawicielek Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, a także Michała Antonowicza – doktoranta Wydziału Nauk Historycznych UMK, który walnie przyczynił się do powstania książki „Syberyjskie wspomnienia”. Prezes wyraził też nadzieję na wzniesienie pomnika Sybiraków dla upamiętnienia męczeństwa Polaków na nieludzkiej ziemi oraz życzył, aby opublikowana książka miała swój dalszy ciąg w kolejnym, uzupełnionym wydaniu. Poinformował, że równolegle odbywają się uroczystości w Zespole Szkół nr 1 w Toruniu. Głos zabrali również m.in. Zdzisław Mickiewicz – pierwszy prezes Związku Sybiraków oraz marszałek Piotr Całbecki. Podczas spotkania Grzegorz Borek z Urzędu Marszałkowskiego został wyróżniony Odznaką Honorową Sybiraka za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Modlitwa

Reklama

Uroczystości rocznicowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego rozpoczęto hymnem Sybiraków. Mszę św. celebrował kapelan Związku Sybiraków ks. prał. Józef Nowakowski, który w homilii podkreślił wagę takich uroczystości. Są one wyrazem pamięci o gehennie, jaką przeżywali Polacy na nieludzkiej ziemi, niszczeniu ich życia i unicestwieniu wielu. – Życzliwość, uczciwość, współpraca pokoleń, miłość między ludźmi niech będą naszymi zasadami, których jesteśmy głosicielami i których starajmy się być realizatorami. Liczę zawsze, że młodzi będą tymi, którzy tę współpracę będą budowali – zakończył celebrans.

Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnili Sybiracy. We wspólnocie modlitewnej uczestniczyli również ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia – proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu oraz Zbigniew Matuszewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 1, poczty sztandarowe, przedstawiciele grona pedagogicznego i uczniowie.

Przy tablicy

Po Mszy św. pod tablicą pamiątkową w przykościelnym krużganku spotkali się Sybiracy i goście, wśród których nie zabrakło m.in. prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, płk. Dariusza Adamczyka i mjr. Ireneusza Bandury z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, posła Arkadiusza Myrchy, delegacji Związku Nauczycielstwa Polskiego, miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, przedstawicieli związków kombatanckich, przedstawicieli prasy oraz telewizji. – Nieludzka ziemia została usłana krzyżami zmarłych Polaków – powiedział Jan Myrcha i zwrócił uwagę, że żaden naród nie może istnieć ani rozwijać się bez przywiązania do swej tradycji i swoich dziejów niezależnie od tego, jak byłyby bolesne, a wydana książka stanowi materiał do refleksji, zadumy nad losami Polaków. Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za spotkanie i zauważył, że coraz mniej jest żyjących świadków czasu deportowań. Zapewnił, że zawsze będziemy pamiętali o ich zniewolonym losie i ich marzeniach powrotu do wolnej Polski.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą syberyjską Golgotę.

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Polakach w Kazachstanie

Niedziela rzeszowska 7/2020, str. V

[ TEMATY ]

Sybiracy

Kazachstan

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Marta Przewor

Ks. Jan Radoń z uczestnikami spotkania

Ks. Jan Radoń z uczestnikami spotkania

W Domu Katechetycznym przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach 23 stycznia 2020 r. odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (SRK) z ks. Janem Radoniem.

Ksiądz Jan od 1993 r. pełnił posługę misyjną na Ukrainie, a w latach 2007–2015 w Rosji w Magadanie oraz na dalekiej Kamczatce. Od 2016 r. jest w Kazachstanie, jako proboszcz parafii katolickiej św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Pawłodarze.

CZYTAJ DALEJ

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarch Holokaustu

2022-01-26 20:12

[ TEMATY ]

IPN

Holokaust

©Gabriele Rohde - stock.adobe.com

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie.

Zagłada ludności żydowskiej była zaplanowanym i konsekwentnie przeprowadzanym przez III Rzeszę Niemiecką procesem masowego wymordowania Żydów na wszystkich opanowanych terenach Europy, choć zdecydowana większość ofiar pochodziła z okupowanej Polski i Europy Wschodniej. Równolegle do niej przeprowadzona została akcja ludobójstwa ludności romskiej (Porajmos).

CZYTAJ DALEJ

Kard. R. Marx: "Dla wielu ludzi Kościół stał się miejscem katastrofy, a nie zbawienia"

2022-01-27 15:00

[ TEMATY ]

kard. Marx

PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND / POOL

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx przyznał się do porażki w postępowaniu z ofiarami wykorzystywania seksualnych przez osoby duchowne. „Największą winą Kościoła jest pominięcie osób poszkodowanych” – powiedział 26 stycznia na konferencji prasowej w Akademii Katolickiej w Monachium na temat raportu kancelarii prawnej Westpfahl Spilker Wastl (WSW) na temat tych przestępstw.

"To niewybaczalne. Z naszej strony nie było prawdziwego zainteresowania cierpieniem tych ludzi. Moim zdaniem ma to również przyczyny systemowe, a jednocześnie ponoszę za to odpowiedzialność moralną jako arcybiskup” – stwierdził purpurat, kilkakrotnie podkreślając, że sam również popełniał błędy. Zaznaczył, że jest gotów przyjąć odpowiedzialność przypisaną mu w raporcie, nie relatywizując jej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję