Zaproszenie na 1050-lecie Chrztu Polski
Zaproszenie dla Rządu RP na obchody 1050-lecia Chrztu Polski, skierowane przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego do premier Beaty Szydło, ma charakter symboliczny. Rządowe agendy od dawna uczestniczą w przygotowaniach jubileuszu.
„Przed 50 laty Jubileusz 1000-lecia Chrztu Polski był zakłócany przez władze komunistyczne. Obecne przygotowania świadczą o większym zrozumieniu, iż chrzest miał także znaczenie państwowotwórcze. W związku z tym wszyscy są zaproszeni na obchody jubileuszowe, które będą miały miejsce w Gnieźnie i w Poznaniu od 14 do 16 kwietnia” – czytamy w informacji KEP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Już wiadomo, że 14 kwietnia w Gnieźnie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w katedrze, przy relikwiach św. Wojciecha, i będzie miała miejsce celebracja jubileuszowa w Ostrowie Lednickim, gdzie zabrzmi dzwon „Mieszko i Dobrawa”. 15 kwietnia odbędzie się Zgromadzenie Narodowe – wspólne obrady posłów i senatorów z udziałem gości z całego świata, m.in. szefów parlamentów i dyplomatów.
Zgromadzenie Narodowe odbędzie się po raz pierwszy poza Warszawą. „Również 16 kwietnia w godzinach popołudniowych można będzie wysłuchać jubileuszowego «Oratorium 966.pl» w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej. Następnie z fary do katedry poznańskiej przejdzie procesja maryjna, która zakończy się Eucharystią” – głosi komunikat KEP.
Reklama
Już teraz zainteresowaniem cieszy się świętowanie na INEA Stadion w Poznaniu 16 kwietnia. Centralnym wydarzeniem na 30-tysięcznym stadionie będzie Msza św. z chrztem dorosłych i posłaniem do głoszenia Ewangelii. W drugiej części spotkania zaplanowano historyczny quiz multimedialny „Człowiek 1050-lecia” oraz musical „Jezus Christ Superstar” w wykonaniu Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Smoleńsk na nowo
W ciągu najbliższych tygodni należy się spodziewać pierwszego posiedzenia specjalnej podkomisji powołanej przez szefa MON Antoniego Macierewicza przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Jak zapowiedział min. Macierewicz, podkomisja ma zbadać „całość tragedii smoleńskiej”.
Szef MON, powołując podkomisję, a także zapowiadając, że zgłosi do prokuratury sprawę zniszczenia meldunków dotyczących sprawy smoleńskiej, które napływały do Sztabu Generalnego w kwietniu 2010 r., pokazał, że sprawa wyjaśniania katastrofy się nie zakończyła. – To tylko jeden z przykładów działań mających na celu utrudnienie albo uniemożliwienie dojścia do prawdy w sprawie tragedii smoleńskiej – powiedział minister. Jak ujawnił rzecznik MON, kilka tygodni temu udało się odkryć prawdziwy zapis tzw. polskiej czarnej skrzynki, ukryty dotychczas przed opinią publiczną.
Jak odzyskać Kasprowy
Uchylenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzji MSW dotyczącej przeniesienia majątku Polskich Kolei Linowych do zagranicznej spółki Polskie Koleje Górskie ożywiła nadzieje na powrót w polskie ręce kolejki na Kasprowy Wierch. Starosta tatrzański Piotr Bąk zapowiedział, że przedstawi argumenty na to, iż zgoda na przejęcie gruntów nie powinna zostać udzielona.
– Zgoda MSW została udzielona zbyt pochopnie – twierdzi Piotr Bąk. Według niego, grunty, na których działa PKL, to w dużej mierze tereny przygraniczne. Może to mieć znaczenie w kwestii obronności i bezpieczeństwa państwa, gdyż na tych terenach znajdują się ważne dla obronności kraju instalacje. Według startosty, jeżeli sąd uzna, że umowa sprzedaży PKL odbyła się na zasadach niezgodnych z prawem, to będzie można ją rozwiązać. Spółka PKG, która kupiła PKL za 215 mln zł, jest bezpośrednio kontrolowana przez spółkę Altura z siedzibą w Luksemburgu.