Niedawno minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła na forum rządu plan działań swojego resortu na rok 2016. Już weszły w życie przepisy nakładające obowiązek nauki szkolnej na dzieci od 7. roku życia. Do konsultacji społecznych trafił także projekt zmian w Karcie Nauczyciela, ale na tym nie koniec. MEN chce zlikwidować od 2017 r. sprawdzian szóstoklasisty, który kończył edukację w szkole podstawowej, oraz przeanalizować podstawy programowe wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego.
Minister Zalewska zapowiedziała, że w połowie lutego do konsultacji społecznych trafi kolejna transza propozycji zmian w oświacie. Mają one dotyczyć m.in. procedur zakupu nowych podręczników szkolnych.
Ministerstwo w tej chwili nie zajmuje się kwestią zmian struktury szkół w Polsce, czyli nie pracuje nad likwidacją gimnazjów. Jednak do MEN stale napływają listy z podpisami osób, które sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów. Podpisów, które zbiera Związek Nauczycielstwa Polskiego, w tej chwili jest ok. 250 tys. Minister Zalewska przyznaje, że bardzo szanuje zdanie protestujących, ale system edukacji musi się zmienić i z tym zgadzają się wszyscy. Wiadomo też, że do MEN docierają listy od oburzonych rodziców, których dzieci są przymuszane do podpisywania owych protestów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu