Niemcy
Winni molestowania mogą zostać deportowani
Deportacje mogą być przeprowadzone w przypadku osób ubiegających się o azyl, które zostały skazane na przynajmniej rok więzienia, co jest możliwe w przypadku przestępstw seksualnych – powiedział minister sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas. Odniósł się w ten sposób do zdarzeń, które miały miejsce w noc sylwestrową w Kolonii, Hamburgu i Stuttgarcie. Podczas imprez plenerowych grupy mężczyzn obmacywały i okradały kobiety. Doszło też do przynajmniej jednego gwałtu. W samej Kolonii na policję zgłosiło się ponad 500 poszkodowanych. Według policji, większość sprawców pochodziła z północnej Afryki. Heiko Maas stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż ataki były wcześniej zaplanowane. Niemieckie media poinformowały o zdarzeniach dopiero po kilku dniach. Gdy sprawa stała się głośna, pojawiły się doniesienia o podobnych sytuacjach w miastach Austrii, Szwajcarii i Finlandii.
repubblica.it, CNN
Francja
W rocznicę ataku na „Charlie Hebdo”
Mężczyzna uzbrojony w nóż wpadł na posterunek policji w 18. dzielnicy Paryża. Krzyczał „Allahu akbar” i miał na sobie przedmiot przypominający pas szahida, czyli ładunki wybuchowe przymocowane do ciała. Policjanci zastrzelili napastnika. Pas okazał się atrapą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Do zdarzenia doszło w rocznicę ataku na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo”. W styczniu 2015 r. dżihadyści zastrzelili 12 osób w siedzibie pisma. Po tym wydarzeniu, a także po zamachach w Paryżu w listopadzie ub.r. władze Francji rozpoczęły zaostrzanie przepisów antyterrorystycznych i zwiększyły liczebność służb specjalnych o 2 tys. osób.
BBC
* * *
Zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa dr. Łukasza Kistera z Collegium Civitas, wprowadzane zmiany nie poprawiają sytuacji, a ryzyko kolejnych zamachów w Europie rośnie.
– Oglądamy chocholi taniec wokół terroryzmu – ocenia dr Kister. – Prowadzonych jest wiele działań PR-owskich bez przełożenia na rzeczywistość. Służby przestają sobie radzić. W różnych krajach zmieniane są przepisy dotyczące sytuacji, gdy do zamachu już doszło. Jednak kluczowe jest przeciwdziałanie radykalizacji i rekrutacji do skrajnych grup.
J. J.
Chiny
Spadki giełdowe straszą inwestorów
W czwartek 7 grudnia ub.r. funkcjonowanie giełd w Szanghaju i Shenzhen zostało wstrzymane z powodu spadku o 7 proc. indeksu największych firm. Był to już drugi taki przypadek w ciągu tygodnia. Spadki w Chinach spowodowały obniżenie wartości indeksów na giełdach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Zdaniem spekulanta walutowego George’a Sorosa, sytuacja w Państwie Środka może spowodować spowolnienie na całym świecie porównywalne z tym z 2008 r. Do najludniejszego kraju świata trafia 15 proc. eksportu z USA i 45 proc. z Niemiec.
Następnego dnia na chińskiej giełdzie odnotowano nieznaczne wzrosty. Sytuacja pozostała jednak niestabilna.
Kino
„Przebudzenie Mocy” bije rekord w USA
Najnowsza część „Gwiezdnych wojen” w ciągu 20 dni zarobiła w Stanach Zjednoczonych ponad 800 mln dol. Pobiła w ten sposób rekord należący do „Avatara” Jamesa Camerona. W 2009 r. zyski z tej produkcji wyniosły 760 mln dol. Sukces jest tym większy, że „Avatar” potrzebował na to prawie roku. W skali świata nadal prowadzi Cameron. Jego film zarobił łącznie 2,8 mld dol., a „Przebudzenie Mocy” – 1,5 mld dol. Prawdopodobnie wynik ten znacznie się poprawi, gdyż nowa część „Gwiezdnych wojen” wchodzi właśnie na rynek chiński.
USA
Blokada ślubów jednopłciowych
Przewodniczący stanowego Sądu Najwyższego w Alabamie sędzia Roy Moore zabronił sędziom wydawania aktów ślubu parom tej samej płci. „Małżeństwo z natury jest związkiem mężczyzny i kobiety” – napisał w uzasadnieniu decyzji. Powołał się przy tym na przepisy z 1901 i 1975 r.
BBC, g1.globo.com