Reklama

By nie popaść w luksus milczenia

„Dwudziesty pierwszy wiek miał być czasem swobód, wolności i pokoju. Tymczasem tuż obok nas giną niewinni ludzie, tylko dlatego, że są chrześcijanami. To na nas, Europejczykach, spoczywa odpowiedzialność za los naszych sióstr i braci. Dlatego to tu, w Polsce, gdzie przez wieki wolność religijna była wartością podstawową, organizujemy niezwykłej skali wydarzenie – Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Bo ceną za obojętność jest ludzkie życie”– tymi jakże znaczącymi słowami zapraszał na kongres jego inicjator prof. Ryszard Legutko, europoseł

Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 24

[ TEMATY ]

kongres

Agnieszka Konik-Korn

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań chrześcijan

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań
chrześcijan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W auli św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach 28 listopada br. zgromadzili się ci, którym los prześladowanych chrześcijan leży na sercu, a za stołem prezydialnym zasiedli świadkowie tych prześladowań, politycy i prawnicy, którzy dyskutowali o tym problemie. Najbardziej poruszającą część kongresu stanowiły świadectwa przedstawiane przez duchownych katolickich, którzy towarzyszą prześladowanym chrześcijanom w Pakistanie, Egipcie i Iraku.

Ich wiara promieniuje

Na początku spotkania głos zabrał ks. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który mówił, że tym, co możemy czynić, jest bycie głosem tych, którzy dziś głosu nie mają. Podkreślał, jak ważne jest, byśmy nie popadli w luksus milczenia. Nie chodzi tylko o to, by wyrażać naszą solidarność poprzez pomoc materialną, choć jest to bardzo istotne. Ważne jest również naciskanie na polityków różnych szczebli, żeby podstawowe prawo człowieka do życia w wolności religijnej było szanowane, niezależnie od tego, jaka to religia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Moderujący tę część kongresu ks. Andrzej Halemba, sekretarz Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, podkreślał, że choć prezentowane są czarne obrazy, to jaśnieją na nich niezwykłe gwiazdy – ludzie, którzy swoje chrześcijaństwo przeżywają dogłębnie, a ich wiara promieniuje.

Świadectwa

Reklama

Arcybiskup Karaczi w Pakistanie Joseph Coutts podawał przykłady okrutnego traktowania chrześcijan, zabijanych nieraz bez powodu przez fanatyków muzułmańskich. Zwrócił uwagę, że w państwie muzułmańskim, jakim jest Pakistan, chrześcijaństwo nie zawsze jest postrzegane właściwie. Po zniszczeniu World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Amerykanie rozpoczęli bowiem ataki i bombardowania w Afganistanie, który bezpośrednio sąsiaduje z Pakistanem, a kolejnym krokiem było wkroczenie wojsk NATO, co odbierane jest w tym regionie jak najazd, okupacja, gdyż siły zachodnie są utożsamiane z chrześcijańskimi. Dlatego również pakistańscy chrześcijanie uznawani są za zagrożenie.

Biskup Asjutu w Egipcie Kyrillos Kamal William Samaan, duchowny katolicki obrządku koptyjskiego, opisując sytuację chrześcijan w tym regionie, zwrócił uwagę na fakt, że tamtejsze władze państwowe nie informują o prawdziwej liczbie egipskich chrześcijan, Koptów, przez co nie mają oni udziału w życiu politycznym. Duchowny mówił też o sytuacji kobiet i młodzieży w życiu publicznym, o ogromnym bezrobociu wśród chrześcijan oraz o trudnościach w porozumiewaniu się między pokoleniami w rodzinach.

Poruszający był głos biskupa kurialnego chaldejskiego patriarchatu Babilonu w Iraku Shlemona Warduni. Mówił on, że mamy obowiązek podejmować działania w obronie chrześcijan, tym bardziej że widzimy, iż na świecie człowiek nie jest już tym, kim był. Wielu chrześcijan cierpi, ale wielu z nich także nie wie, kim jest Bóg. – Dwa lata temu byłem na podobnym spotkaniu we Włoszech – mówił biskup. – Powiedziałem wtedy zebranym, że jeżeli nie będziemy współpracować w jedności, jutro do naszych drzwi zapuka ISIS i powie: „No to jesteśmy”. Tak właśnie dzieje się już we Francji i w innych miejscach na świecie. Proszę, zróbmy coś dla pokoju! – apelował patriarcha.

Reklama

Podczas panelu świadectw zebrani mogli również wysłuchać rewelacyjnego wykładu ks. prof. Henryka Witczyka z KUL-u pt. „Demoniczne Państwo prześladuje chrześcijan. Orędzie Księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła”, jakże aktualnego w dzisiejszych czasach.

Obudzić sumienia

Słowo podziękowania za organizację kongresu wypowiedział kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, że takie formy działania służą budzeniu sumień. – Nie można dopuścić do tego, aby chrześcijanie żyjący w krajach muzułmańskich zostali złożeni na ołtarzu zmowy milczenia przez swoich współbraci żyjących wygodnie w krajach Zachodu – mówił. – Owa zmowa milczenia wiąże się z różnorodnymi układami politycznymi, z uprawianiem pustego dialogu, który nie dba o zasadę wzajemności.

Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan został zorganizowany przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Organizatorzy zapowiadają, że podobnych inicjatyw będzie więcej.

2015-12-09 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Filoni życzy Kościołowi w Polsce radości głoszenia Ewangelii

[ TEMATY ]

kongres

Archiwum Salezzjańskiego Wolontariatu Misyjnego

Aby Kościół w Polsce żył radością przepowiadania Ewangelii - to życzenie - przesłanie, jakie prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni przekazał uczestnikom IV Krajowego Kongresu Misyjnego na zakończenie Mszy św. w stołecznym kościele pw. Wszystkich Świętym.

Kard. Filoni powiedział, że największym misjonarzem naszych czasów jest św. Jan Paweł II i to nie tylko dlatego, że objechał cały świat, ale pozostawił jedną z najpiękniejszych encyklik misyjnych - "Redemptoris missio". - Pomyślcie o tych słowach: Misja zbawiciela, misja zbawienia - gdyż to jest moje przesłanie dla was - mówił do uczestników IV Krajowego Kongresu Misyjnego. Nie ma większej i piękniejszej misji, niż ta ukierunkowana na zbawienie świata - dodał. Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów zachęcał by, zarówno świeccy jak i duchowni podjęli na nowo wezwanie do głoszenia Ewangelii zbawienia świata , by stało się ono "czymś własnym" dla nich. Życzył też, by uczestnicy kongresu podjęli je z zapałem i zaangażowaniem jak to czyni papież Franciszek, który często mówi o radości głoszenia Ewangelii. Stwierdził też, że Kościół jest chory, jeśli brakuje mu entuzjazmu głoszenia Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo 10-letniego, poparzonego chłopca: "Bez względu na to, co się stanie, nie poddawajcie się!"

2025-02-06 21:15

[ TEMATY ]

świadectwo

Ukraina

Vatican Media

10-letni Roman Oleksiv

10-letni Roman Oleksiv

Rosyjski pocisk zabił mu mamę. W tym samym ataku rakietowym 8-letni wówczas Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała. Dziś dzieciom na całym świecie chce powiedzieć: „Bez względu na to, co się wydarzy, nie poddawajcie się”. Młody Ukrainiec mówi Radiu Watykańskiemu, że wszystkiego uczy się od swego taty, który jest dla niego najlepszym przykładem. Tata Jarosław wyznaje: „Marzę, aby ta dobroć, ta energia, którą ma teraz, trwała przez całe jego życie”.

Chłopiec został poważnie ranny, gdy rosyjskie rakiety uderzyły w centrum Winnicy w lipcu 2022 roku. Zginęło wówczas 28 osób, a ponad dwieście zostało rannych. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła mama Romana, a on sam doznał rozległych i głębokich oparzeń. Rozpoczęła się walka o życie i zdrowie chłopca, która oznaczała wiele operacji i zabiegów prowadzonych zarówno na Ukrainie, jak i w specjalistycznych szpitalach w Niemczech. Rok po tej tragedii chłopiec spotkał się z Franciszkiem. Potem były kolejne spotkania. Do historii przeszło zdjęcie, jak ubrany w niebieską maskę i ochronne rękawiczki wtula się w papieża. Przy okazji Międzynarodowego Szczytu nt. Praw Dzieci, który ostatnio odbył się w Watykanie po raz czwarty, spotkał się z Ojcem Świętym. Tym razem nie miał już na sobie maski nadającej mu wygląd superbohatera, która niwelowała ból i pomagała w leczeniu blizn. Z jego twarzy emanował spokój, a świadectwo, którym po spotkaniu z papieżem podzielił się w studiu Radia Watykańskiego, poruszyło najtwardsze nawet serca.
CZYTAJ DALEJ

Młodzi Ukraińcy o dialogu z papieżem: dał nam pewność, że nie jesteśmy sami

2025-02-07 18:50

[ TEMATY ]

papież

dialog

Ukraińcy

Vatican Media

Z papieżem łączyła się ukraińska młodzież z duszpasterstwa dominikanów w Warszawie

Z papieżem łączyła się ukraińska młodzież z duszpasterstwa dominikanów w Warszawie

„Ojciec Święty podarował ukraińskiej młodzieży nadzieję, to bardzo ważne po tych wszystkich bolesnych i trudnych doświadczeniach, które stały się jej udziałem w czasie wojny” - mówi bp Jan Sobiło, który uczestniczył w zdalnym spotkaniu młodych z Franciszkiem. Odbyło się ono 1 lutego w greckokatolickiej katedrze w Kijowie, ale młodzi łączyli się z papieżem również z Chicago, Londynu, Monachium i duszpasterstwa dominikanów w Warszawie, które od lat wspiera Ukrainę.

Uczestnicy spotkania podkreślają, że najważniejsze było to, iż papież znalazł czas, by spotkać się z młodymi i ich wysłuchać. Jak mówią, ta obecność była dla nich nawet ważniejsza od słów, które padły w ciągu godzinnego łączenia. Rozpoczęły je świadectwa, w których wybrzmiał ból Ukraińców. Mówili Franciszkowi m.in. o swym lęku o los najbliższych, o wyzwaniach związanych z ucieczką z terenów okupowanych przez Rosjan i obawach dotyczących przyszłości. Powiedzieli też, że gdy jechali do Kijowa na spotkanie z nim, to Rosjanie zbombardowali nocą ich miasta, zabijając ludzi, którzy spali w swych domach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję