Reklama

Św. Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sali Rycerskiej na Jasnej Górze 12 października br. została otwarta wystawa filatelistyczna pt. „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, zorganizowana pod patronatem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego. Uroczystość poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, którą w intencji Poczty Polskiej odprawił o. Stanisław Rudziński – kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze.

Wystawa prezentuje znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, jego jubileuszy oraz historycznych wydarzeń, jak np. inauguracja Wielkiego Jubileuszu w 2000 r. Tę kolekcję zamykają znaczki wydane już po śmierci Papieża we współpracy z Pocztą Watykańską, poświęcone jego beatyfikacji, a następnie kanonizacji. Oba znaczki zostały uhonorowane Międzynarodową Nagrodą Sztuki Filatelistycznej im. św. Gabriela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestników uroczystości powitał w Sali Rycerskiej o. Jan Poteralski – podprzeor klasztoru jasnogórskiego, który zwrócił uwagę, że prezentowane znaczki są przypomnieniem nauczania Papieża Polaka, są głosem sumienia i skłaniają do pytania, czy my, Polacy XXI wieku, realizujemy nauczanie św. Jana Pawła II.

Abp Wacław Depo zadedykował uczestnikom uroczystości trzy słowa klucze: prawda, wspólnota, misja. Pierwszym z nich jest prawda o człowieku – znaczki ukazują nam, jak działa łaska Boga w sercu człowieka, któremu na imię Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Ta łaska działa we wspólnocie, bo on nie zachował tego daru tylko dla siebie. Niech ta wspólnota będzie i naszym udziałem, bo tego uczył nas Papież. Trzecie słowo to „missio” – czyli przesłanie dla kogoś, kto jest dzisiaj, i kogoś, kto przyjdzie po nas. To słowo wpisuje się w inne: emisja. – Niech zatem emisje, zwłaszcza te wspólne Poczty Polskiej i Watykanu, będą naszą wspólną radością – mówił abp Depo. Rolę Poczty Polskiej, która 18 października br. świętowała 457 lat swojego istnienia, przedstawił członek zarządu tej instytucji Paweł Włoch. Podkreślił, że Poczta Polska działa zgodnie z dewizą: „Poczta bliska, zaufana i bezpieczna”. Przypomniał, że prezentowana wystawa powstała na podstawie albumu, za który Poczta Polska otrzymała nagrodę „Teraz Polska”. Przesłanie wystawy, poszczególnych znaczków oraz historię ich tworzenia przedstawiła Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.

Patronem medialnym wystawy znaczków jest „Niedziela”.

2015-10-21 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Trump zapowiedział "wykorzenienie antychrześcijańskiej dyskryminacji" w państwie

2025-02-07 08:17

[ TEMATY ]

dekret

Donald Trump

Adoratorki Krwi Chrystusa

Biały Dom

antychrześcijańska dyskryminacja

biuro ds. wiary

PAP/EPA

Donald Trump na spotkaniu religijnym National Prayer Breakfast

Donald Trump na spotkaniu religijnym National Prayer Breakfast

Prezydent Donald Trump zapowiedział w czwartek, że podpisze dekret o "wykorzenieniu antychrześcijańskiej dyskryminacji" w administracji federalnej. Zapowiedział również stworzenie biura ds. wiary w Białym Domu. Na jego czele ma stanąć duchowna Paula White.

Podczas wystąpienia na corocznym spotkaniu religijnym National Prayer Breakfast Trump wyjaśnił, że celem grupy będzie "natychmiastowe powstrzymanie wszelkich form prześladowań i dyskryminacji wobec chrześcijan w rządzie federalnym", w tym w resorcie sprawiedliwości, urzędzie podatkowym, FBI i "innych okropnych agencjach".
CZYTAJ DALEJ

Politycy, nie mieszajcie się w sprawy Kościoła!

2025-01-28 13:49

Niedziela Ogólnopolska 5/2025, str. 12-13

[ TEMATY ]

polityka

Kościół

spowiedź dzieci

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Sejm RP nie ma i nigdy nie będzie miał żadnej kompetencji w dziedzinie sakramentów Kościoła.

Do Sejmu RP wpłynęła petycja z postulatem, aby zabronić spowiedzi dzieciom do 18. roku życia – mocą, oczywiście, decyzji państwowej. Pomijam w tej chwili kwestię, kto tę petycję przesłał i kto ją podpisał pod niby-szlachetnym pretekstem „nieszkodzenia dzieciom”. W większości jest to inicjatywa antykatolików (bo spowiedź jest sakramentem Kościoła katolickiego), którzy inspirują się jakimiś przesłankami pseudopsychologicznymi, jakby w Kościele nie było psychologów, a księża byli zupełnymi ignorantami w tej dziedzinie. Zresztą ten niekontrolowany wpływ tzw. psychologii na wszystko zaszedł już zbyt daleko, nie wnosząc niczego istotnego w indywidualne i społeczne życie ludzi. Jest to na pewno problem do szerszego rozważenia. Inny argument, który się pojawia, dotyczy porzucenia w tym przypadku tzw. pozostałości średniowiecza. Powiela on oświeceniowe przekonania o średniowieczu jako okresie „ciemnoty”. Jakoś dziwnie wybrzmiewa ten argument, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wszystko, co nowoczesne, zaczęło się w średniowieczu, począwszy od okularów, które nosi bodaj połowa populacji ludzkiej. Ale trzeba to najpierw wiedzieć, a potem mieć odwagę jasno o tym mówić. To zagadnienie też zasługuje na szerszy namysł.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat abp. Wojciecha Polaka przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

2025-02-07 11:10

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

komunikat

Dzień modlitwy i solidarności

skrzywdzeni

Red.

7 marca w całej Polsce obchodzony będzie Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. - Zechciejmy otworzyć nasze serca, by powiedzieć wszystkim Skrzywdzonym: „Otaczamy was modlitwą, w której prosimy miłosiernego Boga, by uzdrowił wasze rany. Jesteśmy gotowi wyjść Wam na spotkanie i być razem z wami” - apeluje Prymas Polski jako Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Informuje, że we wszystkich diecezjach „biskupi wyznaczyli kościoły, które staną się w tym dniu central­nymi miejscami modlitwy oraz przestrzeniami spotkania Osób Skrzywdzonych i tych, którzy chcą wyrazić solidarność z nimi”.

Oto pełna treść komunikatu Delegata KEP:
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję