Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Motocykliści u św. Antoniego w Radecznicy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 42/2015, str. 2

[ TEMATY ]

motocykliści

Tomasz Krywionek

Z Rynku Wielkiego w Zamościu motocykliści wyruszyli do sanktuarium w Radecznicy

Z Rynku Wielkiego
w Zamościu motocykliści
wyruszyli
do sanktuarium
w Radecznicy

W bazylice św. Antoniego w Radecznicy w dniach 26-27 września miało miejsce IV Zakończenie Sezonu Motocyklowego. Uroczystości przebiegają według pewnego ustalonego schematu. Dzięki honorowemu patronatowi Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka, wszyscy zgromadziliśmy się na Rynku Wielkim w Zamościu. Główny organizator naszych zlotów – Roztoczańska Grupa Weterańska Perkun z Zamościa – w tym roku przewidział atrakcje dla najmłodszych, koncert Nadii Hasiuk z Ukrainy, a także prezentację filmu o wyprawach motocyklowych osób niepełnosprawnych, które nie utraciły sensu życia pt. „To nie koniec drogi”.

Pod eskortą policji ulicami Zamościa wyruszyliśmy do Radecznicy. W Szczebrzeszynie Urząd Miasta i Liceum Ogólnokształcące powitali nas gorącymi napojami i wspaniałym ciastem. Ruszyliśmy w dalszą podróż przez Frampol, Tarnawę i Turobin do Radecznicy. Tutaj nie mogło zabraknąć oblężenia bazyliki św. Antoniego, aby na sposób motocyklowy pokłonić się Temu, Któremu tak wiele zawdzięczamy, a szczególnie Jego opiekę w czasie każdej podróży. Wszyscy udaliśmy się za Urząd Gminy w Radecznicy, gdzie były przewidziane liczne atrakcje. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody do Radecznicy przybyło prawie 200 motocykli.

W tym roku w organizację uroczystości włączyła się Spontaniczna Grupa Motocyklowa z Biłgoraja, organizując m.in. motokroplę. W ustawionym krwiobusie do oddania krwi zarejestrowało się 42 chętnych. Zakwalifikowało się 31 honorowych dawców, dzięki czemu Bank Krwi w Lublinie powiększył swoje zasoby w ten lek życia o 14 litrów. Wśród oddających krew rozlosowano cenne nagrody.

Każdy uczestnik został powitany chlebem i solą. Dzięki wymagającym trudu i wysiłku przygotowaniom Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Stąd Jesteśmy” można było posilić się regionalnymi przysmakami. Wieczór – podczas którego każdy mógł wymienić się zainteresowaniami, pasją, spotkać z przyjaciółmi i opowiedzieć o swoich wyprawach motocyklowych – uświetniony był występem zespołów: „Bleach”, „Filet”, „Steel Velvet”. Sołectwo Radecznicy przygotowało ogromne ogniska, które w tę pogodę szczególnie były bezcenne.

Reklama

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się również za Urzędem Gminy, po to, aby w kolumnie przybyć do bazyliki św. Antoniego. Wyjątkowo w tym roku nasze spotkanie modlitewne nie odbyło się przy stawach św. Antoniego. Jak wspomniał o. Symforian OFM na Mszy św. dziękczynnej za udany sezon motocyklowy, po raz pierwszy w tym miejscu i po raz pierwszy w swojej bazylice chciał mieć nas, motocyklistów, nasz Święty Patron. W kazaniu główny celebrans mówił o zazdrości, o pozorach, które często mylą, krzywdząc innych, i o zgorszeniach, które człowiekowi przychodzą niestety tak łatwo. Apelował także o bezpieczeństwo na drogach i nie tylko o bezpieczną jazdę na motocyklu, ale przede wszystkim apelował do kierowców samochodów osobowych, z winy których w tym sezonie doszło do tylu kolizji z motocyklami.

Po uroczystej Mszy św. zgromadziliśmy się przed budynkiem Urzędu Gminy w Radecznicy, aby podziwiać umiejętności akrobacyjne na motocyklu bardzo młodego Kamila Żerebca z Brodów Małych. Tę ucztę dla oka zorganizowała Zamojska Grupa Motocyklowa z Zamościa, a nad bezpieczeństwem czuwała niezawodna OSP Radecznica. Zaskakująca ilość motocyklistów, parafian, mieszkańców gminy i pielgrzymów przyczyniła się do tego, że grochówka na 500 porcji – zasponsorowana przez honorowego patrona wójta gminy Radecznica Edwarda Polaka – bardzo szybko się wyczerpała. W czasie koncertu Nadii Hasiuk odbywały się zabawy, konkurencje i licytacje. Nagrodę za najstarszy motocykl zlotu otrzymał właściciel motocykla marki DKW z 1937 r. oraz najdalszy uczestnik Jura z Ukrainy. Nagrodę otrzymał także właściciel najciekawszego pojazdu zlotu. Prócz zabawy zawsze pamiętamy o tych, którzy potrzebują pomocy. Dlatego tym razem cała akcja charytatywna została przeznaczona dla Wiktorii z Gaju Gruszczańskiego, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych uroczystości, wyrażamy naszą wdzięczność i już teraz zapraszamy na V Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego w ostatnią sobotę i niedzielę kwietnia 2016 r., gdyż na pewno też wiele będzie się działo.

2015-10-15 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Motocykliści kochają Polskę

[ TEMATY ]

motocykliści

BPJG

12. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego trwa na Jasnej Górze w niedzielę, 19 kwietnia. Tysiące motocyklistów z całego kraju, uczestnicząc w pielgrzymce, chcą w ten sposób rozpocząć sezon motocyklowy na polskich drogach, i modlić się o bezpieczną jazdę. Jak podaje Wiktor Węgrzyn, komandor Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego, w spotkaniu uczestniczy blisko 30 tys. motocyklistów.

„Co roku przyjeżdżamy na Jasną Górę na rozpoczęcie sezonu. Można się pomodlić o szczęście, o zdrowie, i bezpieczeństwo na drodze. To jest bardzo fajne, jest okazja spotkać się, zawsze kolegów tutaj spotykam, w tym samym miejscu parkujemy – mówi Jacek z Wołowa, który przyjechał na motorze Chopper. Zapytany o bezpieczeństwo na polskich drogach, rozmówca stwierdza: „Dużo rozsądku trzeba. Przy odrobinie rozsądku wszyscy przeżyją. Różni ludzie jeżdżą i samochodami, i motorami. Jak w każdej społeczności, są też ludzie dziwni... A to jest na pewno bezpieczne pod warunkiem zachowania tych podstawowych zasad”.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję