Reklama

Niedziela Sandomierska

U Różańcowej Królowej Rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie było w tym roku miejscem spotkania członków Kół Żywego Różańca. 3 września w diecezjalnej pielgrzymce wzięło udział ok. 3 tys. osób. Małgorzata Babich z parafii Zachwiejów opowiada: – Na takim spotkaniu jestem pierwszy raz. Zostałam zachęcona, aby tutaj przyjechać i wychodzę z założenia, że to, co się tutaj przeżyje, zabiera się ze sobą do domu. W nasze serca trafia radość słowa, które tu usłyszymy. Mogę powiedzieć, że takie spotkanie jest „zaraźliwe” – podkreślała uczestniczka.

Pielgrzymów przywitał ks. kustosz Stanisław Szczerek, przedstawiając historię łaskami słynącego obrazu Matki Bożej. Na zjeździe różańcowym nie mogło zabraknąć wspólnej modlitwy na różańcu. Podczas spotkania szczególnie polecano delegatów na Synod Biskupów w Watykanie oraz sprawę polskich rodzin i intencje naszej wspólnoty diecezjalnej. Alicja Stradomska przyznaje: – Modlę się często, a w sposób szczególny na różańcu. Chcę przede wszystkim prosić, ale również dziękować i wielbić Boga. Mimo że nie zawsze od razu widzimy efekt naszej modlitwy, to nie powinniśmy się zniechęcać – podkreśla mieszkanka Tarnobrzega.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Podczas homilii ks. Augustyn Łyko, diecezjalny duszpasterz Kół Różańcowych, wskazał na maryjną modlitwę, jako narzędzie własnego uświęcenia oraz duchowy oręż w niesieniu pomocy innym. Podkreślał, że wspólna modlitwa całego Koła Różańcowego uczy nie tylko jedności między poszczególnymi osobami, ale także umacnia wieź z Bogiem i ułatwia rozeznanie Bożej woli w codziennym życiu. Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował członkom rodziny różańcowej za wielkie dzieło modlitwy i zachęcił pielgrzymów oraz członków Kół Różańcowych, aby stawali się jej propagatorami w swoich rodzinach i środowiskach. – Różaniec łączy w jedną całość wydarzenia zbawcze, w których objawiła się Boża miłość. Łączy je z konkretnymi momentami naszego życia, pozwalając dostrzec w nich obecność kochającego nas niezmiennie Boga. A ponieważ Różaniec jest jednocześnie prośbą o Jego pomoc, zanoszoną przez orędownictwo Maryi, staje się za każdym razem, gdy go odmawiamy, narzędziem zbawienia. Modlitwa różańcowa wyprasza nam pomoc w trudnościach i pokusach, wlewa do serca pokój, pozwala zrozumieć wolę Bożą i ją wypełniać. Dlatego warto i należy ją odmawiać. Zachęcajcie do tego w pierwszej kolejności waszych współmałżonków, dzieci i wnuki. Módlcie się razem w rodzinach. Takiej wspólnotowej modlitwy różańcowej potrzeba także na naszych plebaniach oraz w innych miejscach wspólnego zamieszkania księży – zachęcał Biskup Ordynariusz.

Reklama

Spotkanie członków Kół Różańcowych gromadzi z roku na rok coraz większą liczbę ludzi. Według ks. Łyko jest to motywacja do podjęcia dalszych inicjatyw duszpasterskich wobec tych osób. – W najbliższym czasie planujemy organizację rekolekcji dla zelatorek i zelatorów Kół Różańcowych oraz dekanalne spotkania formacyjne. Już dziś zapraszam na kolejne spotkanie za rok w Sanktuarium w Stalowej Woli-Rozwadowie, powiedział ks. Augustyn. Wiesława Lis z parafii Zachwiejów dodaje: – Brałam udział w kilku rekolekcjach dla członków Róż Różańcowych. Jest to niesamowite przeżycie duchowe i wyciszenie się. Tam usłyszałam o Nowennie Pompejańskiej. Wszystkim ją polecam i zapewniam, że Matka Boża wysłuchuje naszych próśb.

Przybyli do Ożarowa reprezentowali ponad 40 tys. rzeszę osób należących do Kół Żywego Różańca. Oprócz tradycyjnych Kół Różańcowych ostatnio powstają internetowe Koła, które zyskują licznych zwolenników szczególnie wśród młodzieży. Wśród dzieci natomiast od jakiegoś czasu działają Szkolne i Podwórkowe Kółka Różańcowe.

W następnym numerze zamieścimy niezwykłe świadectwo Małgorzaty Kandefer

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Róż Żywego Różańca

Niedziela przemyska 39/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Archiwum parafii Łańcut fara

Podczas pielgrzymki wierni trwają na modlitwie

Podczas pielgrzymki wierni trwają na modlitwie

W trudnym czasie zarazy, podejmując Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca, zwracamy się do Matki Bożej Pocieszenia z jodłowieckiego wizerunku, żeby u Niej szukać nadziei.

Nasz Kościół na przestrzeni wieków potrafił przyrządzić lekarstwo na złą przygodę zarazy, która często nawiedzała lud. Nazwa lekarstwa brzmi: pocieszenie. Wspomniane lekarstwo na przestrzeni wieków podawane jest na różne sposoby, ale zawsze jest skuteczne, o czym przekonają nas obrazy, które w dniu pielgrzymki zobaczymy w katechezie. Lekarstwo pocieszenia musi pojawić się tam, gdzie panuje zaraza, gdyż posiada w sobie moc, która skutecznie wyhamowuje i unicestwia zarazę. Skuteczność pocieszenia wyraża się również w tym, że ludzie doświadczeni zarazą odnajdują w sobie siły, aby na nowo podjąć pielgrzymi trud. Niezwykłość pielgrzymiej drogi dla ludzi, którzy w ostatnim czasie zmagali się z zarazą, przeżyjemy w nabożeństwie przebłagalno-pokutnym Siedem Boleści Matki Bożej. Na koniec różańcowi pielgrzymi zostaną wtajemniczeni w przestrzeń Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję