Reklama

Niedziela Podlaska

Siemiatycze

Uczmy się od Sybiraków

Niedziela podlaska 40/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Sybiracy

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Przy krzyżu Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej

Przy krzyżu Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej

Montażem słowno-muzycznym „Pociąg na wschód” zdolna, siemiatycka młodzież rozpoczęła uroczystsze obchody Dnia Sybiraka w Siemiatyczach. W kościele pw. św. Andrzeja Boboli usłyszeć można było pieśni religijne i patriotyczne, poezję i wspomnienia Sybiraków, ich listy opisujące życie na wygnaniu i boleść duszy oderwanej od rodziny i Ojczyzny. Każda pieśń, jak „Matko Katyńska i Ostrobramska”, „Czy ta polska krew naszym skarbem jest”, była wykonana z wielkim artyzmem i delikatnością wyrażającą szacunek do losów Polski i Polaków. Koncert w wykonaniu scholi parafialnej został przygotowany pod okiem organisty Łukasza Kraujutowicza. – Te pieśni odkryły w nas wspomnienia bolesne i ciemne – mówił Leszek Różański, prezes Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach, dziękując młodym wykonawcom w imieniu Sybiraków.

W kościele, gdzie była sprawowana Msza św. w intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego, zebrali się mieszkańcy Siemiatycz, poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy i instytucji, przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy. Eucharystii przewodniczył ks. Rafał Zbucki, razem z nim przy ołtarzu stanęli ks. Tadeusz Kocuk i ks. Łukasz Suszko. Homilię wygłosił proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. Józef Grzeszczuk, który zwracał uwagę na to, czego mamy uczyć się od Sybiraków. – Mamy uczyć się od nich odpowiedzialności za rodziny, wierności, gościnności wobec innych ludzi, mamy uczyć się postawy matki Sybiraczki, która nieraz życie oddawała, by ratować swoje dzieci i ratować innych ludzi. Kapłan opowiedział wiernym historię mężczyzny, który został w Polsce, kiedy całą jego rodzinę wywieziono na Sybir. Człowiek ten z własnej woli pojechał na Syberie, by być razem z żoną, razem z rodziną. – Choć decyzję tę opłacił życiem, to jego postawa może być wzorem dla współczesnych małżonków – podsumował.

Reklama

Po Mszy św. w uroczystym pochodzie wierni przeszli pod krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej. Głos zabrał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz, który dziękował Sybirakom za świadectwo życia będące lekcją historii. Apelował, byśmy nigdy nie zapomnieli o okrucieństwach, które dotknęły naszych rodaków, dodając, że dziś każdy z nas jest odpowiedzialny za pokój na świecie. Przedstawiciele lokalnej społeczności oddali hołd Sybirakom, składając kwiaty pod obeliskiem i zapalając znicze.

Prezes Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach podziękował zebranym za udział w uroczystościach, w szczególny sposób dziękował młodzieży zarówno zebranej przy pomniku, jak i licznej grupie, która brała udział w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

W tym samym dniu w Siemiatyckim Ośrodku Kultury miały miejsce prelekcja i otwarcie wystawy IPN Białystok „Rdzawe druty od Ojczyzny dzielą nas... internowani w latach 1944-47”.

W Siemiatyczach uroczyste obchody Dnia Sybiraka tradycyjnie organizowane są w czasie, gdy wspominamy rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

2015-10-01 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o Sybirakach wciąż żywa

[ TEMATY ]

Sybiracy

UM Świebodzice

17 września to rocznica radzieckiej agresji na Polskę i święto tych, którzy w wyniku tej napaści zostali zesłani na Sybir. Dzień Sybiraka świętowano także w Świebodzicach, gdzie wciąż mieszka liczna jeszcze grupa ludzi, którym udało się z piekła zsyłki powrócić.

CZYTAJ DALEJ

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarch Holokaustu

2022-01-26 20:12

[ TEMATY ]

IPN

Holokaust

©Gabriele Rohde - stock.adobe.com

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie.

Zagłada ludności żydowskiej była zaplanowanym i konsekwentnie przeprowadzanym przez III Rzeszę Niemiecką procesem masowego wymordowania Żydów na wszystkich opanowanych terenach Europy, choć zdecydowana większość ofiar pochodziła z okupowanej Polski i Europy Wschodniej. Równolegle do niej przeprowadzona została akcja ludobójstwa ludności romskiej (Porajmos).

CZYTAJ DALEJ

Zakończyły się uroczystości obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

2022-01-27 18:27

[ TEMATY ]

rocznica

Auschwitz

Holokaust

PAP

Głosy ocalonych wybrzmiały podczas czwartkowych obchodów 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. "Widok cierpień nadludzkich i masowych śmierci, wyryty jest w mojej duszy jak ten numer wytatuowany na ramieniu" - mówiła b. więźniarka Halina Birenbaum.

"W ciągu tych wszystkich długich lat od wyzwolenia z tych piekieł na ziemi, nie przestaję opowiadać, czego doświadczyłam wtedy, czego byłam ofiarą i naocznym świadkiem" - mówiła Halina Birenbaum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję