Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 40/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Islam

Tragedia podczas pielgrzymki

Przynajmniej 717 osób zginęło, a ponad 800 odniosło rany podczas dorocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki. To najbardziej krwawy od 25 lat incydent w świętym mieście islamu. Liczący 2 mln osób tłum szedł z Mekki do oddalonej o 5 km Miny, gdzie znajduje się kamień Dżabarat, symbolizujący szatana. W pewnym momencie pielgrzymi zaczęli się wzajemnie tratować. Prawdopodobnie przyczyną tragedii było zamknięcie przez organizatorów niektórych przejść, przez co część ludzi zaczęła iść pod prąd.

Podczas pielgrzymki, zwanej Hadżdż, dość często dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. W 2006 r. tłum zadeptał 364 osoby. W 1997 r. doszło do pożaru, który zabił 340 pielgrzymów. W 1990 r. 1,4 tys. osób stratowano w tunelu prowadzącym do świętych miejsc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(BBC)

Imigracja

Polska na szlaku

Imigranci zmierzający do zachodniej Europy mogą kierować się przez Rumunię, Ukrainę i Polskę – wynika z informacji podanych przez niemieckiego dziennikarza Malte Henka. Reporter opublikował mapę, którą miał dostać od syryjskich uchodźców przebywających na greckiej wyspie Kos. Mapa pokazuje trasę przez Polskę jako sposób na ominięcie zablokowanej granicy serbsko-węgierskiej.

Tymczasem poważne utrudnienia wystąpiły na granicy serbsko-chorwackiej. W ciągu tygodnia 40 tys. imigrantów przedostało się z Serbii do Chorwacji. Serbowie dowozili ich autokarami w rejon granicy. W odpowiedzi Chorwaci zakazali wjazdu na swój teren aut na serbskich numerach. Serbia z kolei odmówiła wpuszczania do siebie chorwackich ciężarówek i towarów.

Unia Europejska podjęła decyzję o przekazaniu 1 mld euro na rzecz znajdujących się na Bliskim Wschodzie obozów dla uchodźców. Jednocześnie granice UE mają być teraz dokładniej pilnowane.

(reuters.com, euronews.com)

Kuba

Strajk głodowy aresztowanych za rozmowę z Papieżem

Troje opozycjonistów przetrzymywanych w kubańskim areszcie odmawia przyjmowania posiłków. Saqueo Baez, Maria José Acón i Ismail Beney zostali aresztowani po tym, jak nieoficjalnie spotkali się z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty na Kubie. Baez dał Papieżowi jakiś dokument, a ten pobłogosławił jego i towarzyszy. Zatrzymanie nastąpiło krótko potem.

Reklama

Podczas papieskiej wizyty kubańskie służby zatrzymały ok. 50 opozycjonistów, w tym Bertę Soler z ruchu „Damy w bieli”, która była zaproszona przez przedstawicieli Ojca Świętego. Policyjna akcja uniemożliwiła jej spotkanie z Franciszkiem.

(lastampa.it, noticias.univision.com)

Motoryzacja

Po Volkswagenie kłopoty ma BMW

Nie tylko Volkswagen mógł fałszować wyniki badań emisji spalin – uważa coraz więcej komentatorów. Obiektem śledztwa mogą stać się BMW oraz samochody innych marek. Afera rozpoczęła się, gdy amerykańska Agencja Ochrony Środowiska odkryła, że w 100 tys. samochodów Volkswagena z silnikiem Diesla zainstalowano oprogramowanie umożliwiające oszukiwanie testów na emisję spalin. Firmie grozi grzywna w wysokości nawet 18 mld dol. Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt ogłosił, że podobne oszustwa miały miejsce w Europie. Na całym świecie 11 mln aut może być wyposażonych w programy fałszujące dane. Prezes Volkswagena Martin Winterkorn podał się do dymisji. Przysługuje mu jednak 28 mln euro pensji i 33 mln euro odprawy.

(lastampa.it, repubblica.it)

Kolumbia

Pakt pokojowy z terrorystami

W Hawanie na Kubie podpisano wstępną umowę pokojową między państwem kolumbijskim a terrorystami z lewicowej organizacji FARC. Ostateczny pokój ma być zawarty w ciągu 6 miesięcy.

FARC istnieje od lat 60 ub. wieku. Przetrwała do dziś m.in. z powodu wpływów osiąganych z handlu narkotykami i dzięki cichemu wsparciu pobliskiej Wenezueli. Wojna z nią pochłonęła ponad 200 tys. ofiar, głównie cywilów.

* * *

Jak mówi „Niedzieli” prof. Cezary Taracha, hispanista z KUL, Kolumbia jest jednym z ostatnich miejsc w Ameryce Łacińskiej, gdzie lewicowa partyzantka pozostaje problemem. – Radykalne ruchy nie stwarzają na kontynencie takiego zagrożenia, jak w latach 60. czy 70. Jednak w Kolumbii problem jest osadzony w kontekście społeczno-politycznym, więc zawarcie trwałego pokoju nie będzie proste – uważa prof. Taracha.

(CNN)

2015-09-30 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Mimo że na co dzień posługują w różnych wspólnotach, to w dniach 24-26 maja 2024 roku, razem stworzą wielogłosowy chór.  Doświadczą w nim piękna wspólnej modlitwy, a przy okazji rozszerzą swój repertuar i poznają możliwości własnego głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję