Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Andrzej Duda na Świętej Górze Grabarce

Prezydent RP u wyznawców prawosławia

Niezależnie od tego, czy prezydent jest człowiekiem niewierzącym, czy wierzącym, niezależnie również od religii, jaką wyznaje, powinien uczestniczyć ze swoimi współobywatelami w tak ważnych wydarzeniach, jak dzisiejsze – mówił prezydent Andrzej Duda 19 sierpnia br. na Świętej Górze Grabarce, centrum duchowym polskich wyznawców prawosławia. Tego dnia prawosławni obchodzili, według kalendarza juliańskiego, uroczystość Przemienienia Pańskiego, zwanego w tradycji wschodniej świętem Spasa (Zbawiciela).

Serdecznie witany przez duchowieństwo i wiernych Cerkwi prawosławnej w Polsce prezydent Duda dziękował za możliwość – jak się wyraził – „współobecności w tym świętym dla prawosławia miejscu” oraz za wspólną modlitwę. Wierni prawosławni ze szczególną wdzięcznością przyjęli ten fragment przemówienia, w którym Prezydent RP ze współczuciem wspomniał 100. rocznicę tzw. bieżeństwa, kiedy to na początku I wojny światowej z zachodniej guberni Imperium Rosyjskiego zmuszonych zostało do ucieczki w głąb Rosji kilka milionów obywateli, głównie wyznania prawosławnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Andrzej Duda podkreślił, że szczególnym zadaniem Prezydenta RP jest szukanie elementów wspólnych, szukanie tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą.

Reklama

Prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa powiedział, że ludzie wiary powinni nieustannie przypominać o wartościach chrześcijańskich, o potrzebie wzmacniania duchowości i chrześcijańskiej nadziei. Jego zdaniem, „nie uczynią tego ludzie zeświecczeni, oni bowiem nie są w stanie poświęcić siebie służbie światu, by go wzmacniać duchowo”.

Abp Sawa zapewnił Prezydenta RP, że modlitwa prawosławnych będzie otaczać jego służbę niczym anielskie skrzydła.

Wysłannik „Niedzieli” słyszał wiele pochlebnych komentarzy o nowym Prezydencie RP ze strony prawosławnych. Na uroczystym obiedzie przełożona miejscowego klasztoru żeńskiego – matuszka Hermiona powiedziała: „Stał się Pan bardzo ważnym prezydentem dla nas wszystkich”. Jakaś starsza pani natomiast skomentowała wystąpienie Andrzeja Dudy: „Słyszałam innych prezydentów, ale żaden tak dobrze nie gadał”.

Przed liturgią prezydent Duda oddał hołd relikwiom św. Spirydona, przywiezionym z greckiej wyspy Korfu przez delegację z metropolitą Nektariuszem. Ten święty biskup, prześladowany za wiarę na przełomie III i IV wieku, bronił żarliwie prawowitej nauki niepodzielonego Kościoła na soborze w Nicei w 325 r.

Grzegorz Polak, Grabarka

Relacje kościół-państwo

Bp Tomasik solidaryzuje się z wypowiedzią abp. Depo

Reklama

Biskup radomski Henryk Tomasik poparł słowa abp. Wacława Depo z homilii wygłoszonej 15 sierpnia br. na Jasnej Górze, gdy mówił, by nie rozdzielać spraw Kościoła i Narodu. Na falach Radia Plus Radom bp Tomasik wyjaśnił, że Kościół chce kształtować ludzkie serca, ale chce też istnieć w obszarze życia publicznego. – Trudno stawiać granice w kompetencjach Kościoła, bowiem człowiek jest jeden, Polska jest jedna. Wszyscy tworzymy wielką wspólnotę wiary, przez którą Chrystus chce działać w świecie. Kościół nie chce przejmować władzy ustawodawczej ani wykonawczej czy samorządowej. Kościół służy zbawieniu człowieka, a księża są dalecy od tego, by przejmować jakąkolwiek władzę zewnętrzną – mówił biskup radomski.

Przypomnijmy, że abp Wacław Depo za kard. Stefanem Wyszyńskim przypomniał, że „myślenie, które nas zobowiązuje w Polsce ochrzczonej, nie pozwala nam na rozdzielenie spraw Kościoła i Narodu, jak gdyby życie Narodu nic nas nie obchodziło”. Te słowa wzbudziły kontrowersje wśród wielu polityków i komentatorów.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Gdy otwierają się przeciwko nam oczy niechętne, trzeba uczynić wszystko, aby nasze spojrzenie było przyjazne.

Krótko

• Pierwsze zagraniczne cele wizyt prezydenta Andrzeja Dudy to: Tallin, Berlin, Londyn, Nowy Jork, Budapeszt, Bukareszt i Pekin. W kalendarzu na najbliższe tygodnie mogą się również znaleźć Bruksela i Paryż.

• Prezydent Andrzej Duda w swoim pierwszym orędziu ogłosił, że chce, aby 25 października 2015 r., razem z wyborami parlamentarnymi, odbyło się referendum nt. wieku emerytalnego, wieku inicjacji szkolnej i prywatyzacji Lasów Państwowych. Odpowiedni wniosek trafi teraz do Senatu.

• Duży wzrost prób nielegalnego przekraczania polskiej granicy odnotowuje Straż Graniczna. Do czerwca br. zatrzymano ok. 3 tys. nielegalnych imigrantów. Są to nie tylko Ukraińcy czy Wietnamczycy jak dawniej, ale także uciekinierzy z Bliskiego Wschodu.

Reklama

• We wrześniu na jednym z ostatnich posiedzeń Sejmu posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy dotyczącej wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży. Jego autorem i inicjatorem zbierania podpisów pod tą propozycją był Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”.

• W Polsce sytuacja hydrologiczna jest trudna. Z powodu braku deszczów obniżył się poziom wód w dużej części zbiorników i rzek. W Wiśle poziom wody wyniósł na początku drugiej połowy sierpnia tylko 51 cm.

• Edukacja filozoficzna to nowy przedmiot, który będzie nauczany w tysiącu klas szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Zajęcia z filozofii będą dobrowolne, a prowadzić je będą wykładowcy wyższych uczelni.

• W Kamiennej Górze doszło do makabrycznej zbrodni. Młody mężczyzna uderzył siekierą w głowę 10-letnią dziewczynkę, wchodzącą z matką do księgarni. Dziecko zmarło.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-08-25 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja: Żyję dzięki Bogu, ale też modlitwie, w której była moc wiary ludu Bożego

2026-07-08 12:10

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

W poniedziałek, 6 lipca, odbyła się 61. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Czaja. W homilii biskup opolski zachęcał osoby chore, cierpiące i zmagające się z niepełnosprawnością, aby w doświadczeniu krzyża nie traciły nadziei, lecz czerpały siłę z pamięci o wielkich dziełach Boga oraz z ufności pokładanej w Jezusie Chrystusie.

Na początku bp Czaja zwrócił uwagę na słowa refrenu psalmu: „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”, nazywając je „bardzo krótką formułą Dobrej Nowiny, którą żył naród wybrany i którą dzielił się z pokolenia na pokolenie”. Cytując psalmistę przypomniał: „Pan jest łaskawy i miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo łagodny. Jest dobry dla wszystkich, a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył”, podkreślając, że właśnie pamięć o Bożej dobroci pozwalała Izraelitom przetrwać najtrudniejsze doświadczenia.
CZYTAJ DALEJ

Kardynał López Romero wycofuje się z pełnienia obowiązków publicznych

2026-07-08 10:16

[ TEMATY ]

kardynał

Autorstwa Romanuspontifex/commons.wikimedia.org

Kard. Cristóbal López Romero

Kard. Cristóbal López Romero

Kardynał Cristóbal López Romero, arcybiskup Rabatu w Maroku, ogłosił, że tymczasowo wycofuje się z pełnienia obowiązków publicznych i duszpasterskich w związku z prowadzonym przez Kościół wstępnym dochodzeniem dotyczącym zarzutów o niewłaściwe zachowanie wobec dorosłych kobiet.

74-letni hierarcha zapewnił o swojej niewinności, podkreślając, że „nie dopuścił się żadnej napaści, przemocy ani molestowania seksualnego”. Zadeklarował również pełną współpracę z władzami kościelnymi prowadzącymi postępowanie.
CZYTAJ DALEJ

Obiad z Papieżem dla ubogich. Chodzi o coś więcej niż posiłek

2026-07-09 15:36

[ TEMATY ]

ubodzy

Leon XIV

Vatican Media

Nie chodzi tylko o wspólny posiłek, ale o doświadczenie przyjaźni, bliskości i godności – podkreśla w rozmowie z Vatican News Donatella Parisi z Centrum Wyższej Formacji Laudato si'. W sobotę 11 lipca Leon XIV zasiądzie w Castel Gandolfo do stołu z około 200 osobami ubogimi, uchodźcami i innymi osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej z diecezji rzymskiej.

W inicjatywie wezmą udział migranci, osoby ubogie, uchodźcy, samotne matki z dziećmi oraz ludzie doświadczający różnych form wykluczenia społecznego. Program rozpocznie Eucharystia, której będzie przewodniczył kard. Fabio Baggio. Następnie uczestnicy spotkają się przy wspólnym śniadaniu, zwiedzą Borgo Laudato si’ z przewodnikiem, a kulminacyjnym momentem dnia będzie wspólny obiad z Ojcem Świętym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję