Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 35/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tajlandia

Tajemniczy zamach w Bangkoku

Nikt nie przyznał się do zamachu bombowego w stolicy Tajlandii – Bangkoku. Dwóch podejrzanych wypuszczono wkrótce po zatrzymaniu. Tajska policja twierdzi, że nie ma dowodów na udział osób z zagranicy w działaniach terrorystów.

Atak miał miejsce w uczęszczanej przez turystów świątyni Erawan. Sprawca, który został nagrany przez kamery ochrony, pozostawił ładunek wybuchowy na terenie miejsca kultu, po czym oddalił się. W wyniku eksplozji zginęło przynajmniej 20 osób, a 120 zostało rannych. 12 ofiar śmiertelnych to cudzoziemcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Były dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko zwraca uwagę, że ośrodki turystyczne dość często są celem zamachów. W ten sposób terroryści mogą zaatakować obywateli kilku krajów jednocześnie. – Kurorty to miękkie podbrzusze łatwe do zaatakowania – powiedział gen. Polko. – Taki atak jest jednocześnie uderzeniem w gospodarkę kraju, gdyż odstrasza turystów.

Generał tłumaczy, że np. dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) atakują w ten sposób nie tylko państwa, które z nimi walczą. Osłabienie ekonomii państw muzułmańskich ma służyć temu, by było tam więcej ludzi biednych, a więc sfrustrowanych i stanowiących bazę rekrutacyjną dla terrorystów. Na razie jednak nie wiadomo, czy IS miało coś wspólnego z zamachowcem z Bangkoku.

(CNN)

Grecja

Kapitulacja premiera Ciprasa

Reklama

Premier Aleksis Cipras podał rząd do dymisji. Lider lewicowej partii Syriza stracił kontrolę nad swoim ugrupowaniem oraz większość parlamentarną. W Grecji odbędą się nowe wybory. Prawdopodobnie będą mały miejsce 20 września.

Kłopoty Ciprasa są spowodowane sporem dotyczącym przyjęcia przez Grecję unijnej pomocy, wynoszącej 86 mld euro w ciągu 3 lat. Ateny dostały już pierwsze 13 mld euro, ale głosowanie w sprawie zaakceptowania całego planu ratunkowego wywołało opór członków Syrizy. 44 z nich głosowało przeciw; plan przyjęto głosami opozycji. Warunkiem otrzymania wsparcia jest bowiem m.in. prywatyzacja strategicznych przedsiębiorstw. W tym samym tygodniu, w którym parlament debatował nad przyjęciem planu, Grecja sprzedała niemieckiej firmie 14 regionalnych lotnisk.

(BBC, telegraph.co.uk)

Salwador

125 ofiar wojny gangów

Przynajmniej 125 osób zginęło w Salwadorze w ciągu zaledwie trzech dni. To wynik porachunków gangsterów z grup Mara 18 i konkurencyjnej Mara Salvatrucha. Zdaniem ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Benito Lary, nasilenie przemocy między organizacjami przestępczymi to efekt zdecydowanych działań policji przeciw nim. Według ministra, wiele spośród ofiar to osoby uznane przez gangsterów za zdrajców. Bandyci starają się wpłynąć na rząd, by zawarł z nimi rozejm, tak jak to miało miejsce w 2012 r. Władze zapewniają jednak, że nie będą negocjować z przestępcami.

(townhall.com)

Migracja

Słowacja przyjmuje tylko chrześcijan

Ministerstwo spraw wewnętrznych Słowacji ogłosiło, że państwo to będzie przyjmować jedynie tych imigrantów, którzy są chrześcijanami. Bratysława obawia się napływu islamskich uchodźców z Syrii, Afganistanu, Iraku i państw afrykańskich. Rząd zapewnia jednak, że chodzi jedynie o to, by wyznawcy islamu mieli w Słowacji odpowiednie warunki.

(lastampa.it, CNN)

Włochy

Hollywoodzki pogrzeb mafioza

Karoca zaprzężona w 6 czarnych koni, muzyka z filmu „Ojciec chrzestny” i helikopter rozrzucający płatki kwiatów – tak wyglądał pogrzeb zmarłego w wieku 65 lat bossa mafijnej rodziny Casamonica – Vittorio. Uroczystość odbyła się w biały dzień w Rzymie. W okolicy rozwieszono plakaty, na których Vittorio Casamonica był przedstawiony jako król Rzymu. W pogrzebie uczestniczyły setki osób. Burmistrz stolicy Włoch ostro potępił „wykorzystywanie pogrzebu do rozpowszechniania mafijnego przesłania”. Proboszcz kościoła, w którym odbyła się uroczystość – Giancarlo Manieri tłumaczy natomiast, że nie miał wpływu na to, co się działo.

(repubblica.it, dailymail.co.uk)

2015-08-25 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paweł Domagała: "Bóg musi być ponad wszystkim. Każda sfera mojego życia musi być w Nim zatopiona"

2026-05-20 09:11

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Paweł Domagała na Browarach Wiary w Łodzi

Paweł Domagała na Browarach Wiary w Łodzi

O wierze, radykalizmie, rodzinie i współczesnym Kościele mówił aktor i piosenkarz Paweł Domagała podczas spotkania z cyklu „Browary Wiary”, organizowanego przez Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie w Łodzi. Wydarzenie odbyło się w pubie Indeks i zgromadziło studentów oraz młodych ludzi szukających rozmowy o sprawach ważnych.

Tematem spotkania było: „Szukanie rzeczy ważnych. Rodzina, pasja, Bóg”. Rozmowę z gościem prowadził duszpasterz akademicki ks. Paweł Kowalski SJ. Paweł Domagała wielokrotnie podkreślał, że wiara nie może być jedynie dodatkiem do życia. - Bóg musi być ponad wszystkim. Każda sfera mojego życia musi być w Nim zatopiona. Inaczej to wszystko nie ma sensu. Bóg musi być wszystkim, bo jeśli nie jest wszystkim, to jest niczym - mówił. Artysta zaznaczył również, że chrześcijaństwo nie może ograniczać się jedynie do praktyk religijnych. - Chrześcijaninem jestem zawsze. Nie tylko w kościele, czy kiedy śpiewam piosenkę o Bogu. Bóg jest moją codziennością - podkreślał.
CZYTAJ DALEJ

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu Miejskiego

2026-05-20 09:55

[ TEMATY ]

Łask

petycje-fideidefensor.pl

Mieszkańcy Łasku są oburzeni usunięciem wizerunku Matki Bożej Łaskiej - Patronki miasta i gminy Łask z urzędu. W petycji skierowanej do władz, czytamy: "nie kwestionujemy zasad funkcjonowania instytucji publicznych, jednak nie mogą one prowadzić do eliminowania symboli, które mają charakter wspólnotowy i historyczny, a nie wyłącznie światopoglądowy".

Matka Boża Łaska została ustanowiona Patronką miasta i gminy Łask w wyniku formalnej, zgodnej z prawem procedury, obejmującej inicjatywę mieszkańców, uchwałę Rady Miejskiej oraz zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. Dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wydany z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka, jednoznacznie potwierdza ten fakt.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Brytyjczyków przeszły na katolicyzm

2026-05-21 07:40

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Savvapanf Photo/Fotolia.com

Z danych, pochodzących z 24 krajów, w których zbadano stan religijności na przestrzeni ostatnich dekad, wynika, że około 700 tys. Brytyjczyków przeszło na katolicyzm - informuje Vatican News.

Badanie uznanego amerykańskiego ośrodka analiz Pew Research Center pokazuje bilans zmian religijnych, zachodzących wśród obecnie żyjących pokoleń. Uchwycono zmiany religijne, dokonujące się od dzieciństwa do czasu badania, przeprowadzonego w latach 2023–2024.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję