Reklama

Konkurs literacki

Patriotyczna Droga Krzyżowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga Krzyżowa to szczególny rodzaj modlitwy, w której każdy może się odnaleźć. Należy do najbardziej rozpowszechnionych w Kościele katolickim nabożeństw Wielkiego Postu. Odprawiają ją dzieci, młodzież i dorośli, uczeni i ludzie prości. W układzie swoim odznacza się niezwykłą prostotą, a posiada treść bardzo bogatą, która silnie przemawia do duszy każdego człowieka.
W trudnych momentach historii naszego Państwa nabożeństwa te były z pewnością jedną z form wychowania w duchu patriotycznym i religijnym.
Podkarpacki Związek Piłsudczyków w Rzeszowie, nawiązując do tradycji, ogłasza konkurs literacki pt. Patriotyczna Droga Krzyżowa.
Licząc na inwencje twórczą, do udziału zapraszamy wszystkich chętnych.

Regulamin
1. Temat pracy brzmi: Patriotyczna Droga Krzyżowa i polega na napisaniu rozważań do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej.
2. Nadesłane prace oceni Kapituła konkursu, której przewodniczy ks. dr Adam Podolski - kapelan Podkarpackiego Związku Piłsudczyków.
3. Prace opatrzone godłem należy nadesłać pod adresem: Podkarpacki Związek Piłsudczyków; 35- 025 Rzeszów, ul. Jagielońska 6 (z dopiskiem "Konkurs literacki").
4. Termin nadsyłania prac: 21 marca 2003 r.
5. Wyniki konkursu opublikowane będą w mediach.
6. Wyróżnione teksty rozważań zostaną przedstawione w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawionej 11 kwietnia 2003 r. o godz. 18.00 w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie przy ul. 3 Maja.
7. Wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody.
8. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania nadesłanych prac (publikacje, prezentacje w części lub w całości).

Patronat medialny przyjęły: Radio Via, Niedziela Południowa, GC Nowiny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

W konklawe, które ma wybrać następcę papieża Franciszka udział bierze najwyższa w historii liczba kardynałów elektorów- 133. Do wyboru potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

[ TEMATY ]

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Choć źródła maryjnej pobożności sięgają V wieku na Wschodzie, dopiero na przełomie XIII i XIV wieku miesiąc maj zaczęto na Zachodzie poświęcać Maryi - głównie z inicjatywy króla Hiszpanii Alfonsa X, który zachęcał wiernych do wspólnej modlitwy przy figurach Matki Bożej. Tradycja ta szybko się rozprzestrzeniła, a swój rozwój zawdzięczała także postępowi technicznemu - drukowane modlitewniki, jak „Maj duchowy” z 1549 roku, popularyzowały majowe formy kultu jako odpowiedź na kryzys Reformacji.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję