Reklama

Wiadomości

Męski punkt widzenia

Odwaga bycia sobą

Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 48

[ TEMATY ]

psychologia

Thomas-Leuthard-Foter.com-CC-BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mam już serdecznie dość udawania! Nie chcę już mówić tego, co inni chcą usłyszeć. Nie mam już ochoty być akuratny, zawsze taki, jak inni oczekują ode mnie, że będę. W końcu chcę być sobą! Czy to nie jest właśnie to, czego brakowało mi przez tyle lat? Czy to nie jest dokładnie to, co powinienem teraz zacząć robić? Uspokój się. Pomyśl, zanim zaczniesz działać.

Reklama

Mówiliśmy ostatnio o powołaniu i zachęcałem cię do podjęcia refleksji nad tym, do jakich zadań Bóg stworzył ciebie. Być może czujesz się zagubiony i masz jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi. To doskonale! Mężczyzna jest od tego, by stawiać pytania i dociekać odpowiedzi. To właśnie w ogniu pytań możesz odkryć swoje powołanie. Przypatrz się Tomaszowi, apostołowi, który cenił sobie prawdę i był jej wierny do końca. O Tomaszu błędnie dziś mówi się, że był niewierny. W rzeczywistości był on radykalnie wierny i miał odwagę, by stawiać pytania. Życie Tomasza jest historią mężczyzny, który nie szedł za nowinkami, którego nie zadowalały pogłoski. To opowieść o człowieku, który szukał dowodów, ale gdy je znalazł – był gotów za nie umrzeć. Tradycja mówi, że Tomasz oddał życie, głosząc prawdę o Zmartwychwstałym w Indiach. Ze wszystkich apostołów, ze św. Pawłem włącznie, poszedł najdalej. To właśnie wierność prawdzie, którą potrzebował odkryć samodzielnie, poprowadziła go na skraj znanego wówczas świata. Tomasz miał odwagę być sobą. Jednak odwagę tę pojmował inaczej niż wielu z nas. Niż ja sam. Być sobą dla Tomasza oznaczało poznać samego siebie i dać całego siebie w imię nie tylko wartości, w które wierzył, ale nade wszystko w imię Tego, któremu uwierzył. Oto przykład godny naśladowania!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Postanów, że nie spoczniesz, dopóki nie otrzymasz wyraźnego i jasnego prowadzenia, które pozwoli ci odkryć twoją osobistą misję. A kiedy otrzymasz odpowiedź, bądź gotowy uczynić wszystko, co konieczne, aby wykonać czekające na ciebie zadania.

* * *

Michał Piekara
Psychoterapeuta, prowadzi działalność misyjną, lider męskiej wspólnoty Przymierze Wojowników, ojciec pięciorga dzieci
Dział rodzinny – kontakt: rodzina@niedziela.pl

2015-07-29 08:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reputacja

Jest wiele wyzwań w życiu mężczyzny, ale jedno takie, które potrafi nas rozłożyć na łopatki – sytuacja, w której musisz zaryzykować własną reputację. Ważne jest dla nas to, co myślą o nas inni. Nieważne, czy to jest prawda – nie w tym rzecz. Liczy się reputacja. Ostatnio mówiliśmy o największym wyzwaniu w naszym życiu, którym jest spotkanie z Bogiem i oddanie Mu swojego życia. I jeśli powitałeś Jezusa w swoim życiu, czas pożegnać się ze swoją reputacją.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Kuria wydała pilny komunikat do wiernych

2026-07-17 23:37

[ TEMATY ]

Świdnica

Lewin Kłodzki

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Komunikat Świdnickiej Kurii Biskupiej

Komunikat Świdnickiej Kurii Biskupiej

Świdnicka Kuria Biskupia przestrzega przed uczestnictwem w celebracjach Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X oraz w organizowanym przez nie wydarzeniu w Lewinie Kłodzkim.

Komunikat wydany 16 lipca jest związany z dekretem i notą wyjaśniającą Dykasterii Nauki Wiary dotyczącymi konsekracji biskupich dokonanych bez mandatu papieskiego w Bractwie Kapłańskim Świętego Piusa X. Jak podkreślono, święcenia biskupie udzielone wbrew woli Ojca Świętego stanowią akt schizmatycki, godzący w komunię z Biskupem Rzymu i jedność Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Święcenia diakona stałego na OIOM-ie. To świadectwo porusza całe Włochy

2026-07-18 21:35

[ TEMATY ]

Włochy

diakonat stały

en.lasicilia.it/zrzut ekranu

Arcybiskup metropolita Katanii Luigi Renna udzielił 15 lipca święceń diakonatu Pino Cannavò.

Arcybiskup metropolita Katanii Luigi Renna udzielił 15 lipca święceń diakonatu  Pino Cannavò.

Arcybiskup Luigi Renna udzielił święceń diakonatu przebywającemu na oddziale intensywnej terapii Pino Cannavò - informuje o tym włoski portal en.lasicilia.it.

Poważny stan zdrowia Pino Cannavò wymusił prywatną uroczystość, w której wzięła udział jedynie najbliższa rodzina: jego żona Maria Rita i dwójka dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję