Reklama

Głos z Torunia

Powrót św. Barbary do Starogrodu

Historyczny powrót po 571 latach. Relikwie św. Barbary znów w Starogrodzie

[ TEMATY ]

Toruń

archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

4 grudnia 2025 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii parafii w Starogrodzie. Po ponad pięciu wiekach nieobecności, do tutejszej świątyni uroczyście wniesiono relikwie św. Barbary. Wydarzenie zgromadziło licznych duchownych, władze samorządowe oraz rzesze wiernych.

Uroczystość odbyła się w dniu wspomnienia liturgicznego Świętej Barbary, męczennicy żyjącej na przełomie III i IV wieku. Dla lokalnej społeczności miało to wymiar symboliczny relikwie głowy świętej znajdowały się bowiem na zamku krzyżackim w Starogrodzie przez ponad 200 lat. Dopiero po 571 latach cząstka relikwii powróciła na to miejsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skarb w czarnym relikwiarzu

Wniesione do kościoła relikwie mają niezwykłą historię. Zostały sprowadzone z Belgii i znajdowały się w posiadaniu osoby prywatnej. Umieszczono je w czarnym, drewnianym relikwiarzu na toczonej podstawie, datowanym na około 1850 rok. Co istotne, metalowa kapsuła z tyłu relikwiarza wciąż zamknięta jest nienaruszonym, czerwonym lakowym odciskiem pieczęci biskupiej. Podczas ceremonii relikwiarz spoczywał na ozdobnej metalowej podstawie z aniołem zwycięstwa, którą na ramionach wnieśli do świątyni czterej mężczyźni. Procesję uświetnił sygnał trębacza, Jacka Wieczorka.

Uroczysta liturgia

Reklama

Mszę św. koncelebrowało liczne grono kapłanów. Przewodniczył jej historyk Kościoła, ks. dr hab. Jan Pomin z diecezji bydgoskiej, który wygłosił homilię nawiązującą do prześladowań Kościoła w czasach życia św. Barbary. Gospodarzem uroczystości był proboszcz parafii w Starogrodzie, ks. Bartłomiej Sławiński – specjalista w zakresie ochrony dóbr kultury. Wśród koncelebransów znaleźli się m.in. wicedziekan dekanatu chełmińskiego ks. kan. Andrzej Zblewski, ks. Jerzy Bieńkowski (Pallotyn) oraz ks. Kazimierz Recki. W konfesjonałach posługiwali dziekan dekanatu chełmińskiego ks. kan. Zbigniew Wawrzyniak i ks. kan. Edwin Miller.

Wspólnota i tradycja

Czytania mszalne przeczytał brat ks. Proboszcza – Wojciech Stanisław Sławiński z Torunia. Oprawę muzyczną liturgii uświetniła wokalistka Katarzyna Tomaszewska z towarzyszeniem chórzystek oraz organisty Adama Bałaszewicza, a podziękowania w imieniu parafian złożyła zelatorka Róż Różańcowych, Halina Pliszczyńska.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, w tym Wójt Gminy Chełmno Krzysztof Wypij, jego zastępca Marcin Pilarski oraz Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Urbański. Nie zabrakło delegacji ze szkół, strażaków z OSP oraz grup parafialnych.

Zwieńczenie święta

Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna z relikwiami wokół kościoła, zakończona odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” oraz pieśni „Boże, coś Polskę”. Teren wokół świątyni udekorowano flagami narodowymi, a wierni otrzymali pamiątkowe obrazki i magnesy z reprodukcją średniowiecznego wizerunku św. Barbary.

Warto odnotować, że podczas tak ważnego wydarzenia po raz pierwszy skorzystano z nowoczesnego, sprowadzonego z Finlandii systemu ogrzewania kościoła, co zapewniło komfort wiernym w tej historycznej chwili.

2025-12-29 09:44

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za posługę ks. prał. Sławomira Odera

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Mimo że musimy budować swój dom w nowym miejscu – takie jest nasze powołanie, tam, gdzie jesteśmy wezwani przez Kościół, tam jest nasz dom, nasza diecezja – ale zawsze w sercu zostaje miejsce dla ukochanego rodzinnego miasta, miejsca, z którego pochodzimy i ludzi, z którymi się spotkaliśmy – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze podczas Mszy św. dziękczynnej za posługę ks. prał. Sławomira Odera.

28 stycznia ks. prał. Oder został mianowany biskupem gliwickim. Sakrę biskupią przyjmie i katedrę obejmie 11 marca.
CZYTAJ DALEJ

Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie obowiązuje? Prawda czy mit?

2026-03-12 21:04

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

"Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie obowiązuje" – czy słyszałeś kiedyś podobne zdanie? Zapewne tak. Problem w tym, że to nieprawda.

Fragment książki Wiara bez fejków. Między pobożnością a nieporozumieniem ks. Piotr Piekart. Książka do kupienia w naszej księgarni!: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka maturzystów archidiecezji wrocławskiej na Jasną Górę

2026-03-13 16:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

archidiecezja wrocławska

BPJG

Ponad 700 maturzystów i uczniów szkół średnich z archidiecezji wrocławskiej pielgrzymowało 13 marca na Jasną Górę, aby zawierzyć Bogu - przez wstawiennictwo Maryi - nadchodzące egzaminy dojrzałości oraz swoją przyszłość. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Doroczne spotkanie, zorganizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej odbyło się w tym roku pod hasłem „Pocieszenie”. W homilii wrocławski biskup pomocniczy podkreślał, że słowo to ściśle łączy się z pokrzepieniem - zarówno duchowym, jak i fizycznym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję