Reklama

Niedziela Podlaska

Kapłaństwo to nie umowa o pracę, ale o życie

W sanktuarium w Łazówku 20 czerwca bp Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom

Niedziela podlaska 27/2015, str. 5

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Artur Płachno

W poczet kapłanów diecezji drohiczyńskiej włączono diakonów Łukasza Wojewódzkiego, Emila Skobla i Krzysztofa Nagórne

W poczet kapłanów diecezji drohiczyńskiej włączono diakonów
Łukasza Wojewódzkiego, Emila Skobla i Krzysztofa Nagórne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy tegoroczni neoprezbiterzy pochodzą z parafii diecezji drohiczyńskiej, ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, a na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie obronili prace magisterskie. Są nimi: ks. Krzysztof Nagórny z parafii Domanowo, ks. Emil Skobel z parafii Rudka oraz ks. Łukasz Wojewódzki z parafii Łazówek.

Zwyczajem diecezji drohiczyńskiej, przejętym z dawnej diecezji pińskiej, jest udzielanie święceń i posług w parafiach, z których pochodzi któryś z kandydatów. Dekret święceń, udzielonych w Łazówku po raz pierwszy w historii, a także zadania stojące przed prezbiterami odczytał na początku liturgii ks. Dariusz Kucharek, ojciec duchowny WSD w Drohiczynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Pikus wśród intencji modlitewnych wspomniał również biskupa seniora Antoniego Dydycza, który tego dnia obchodził 21. rocznicę powołania go przez św. Jana Pawła II na biskupa drohiczyńskiego, a przez minione lata miał również znaczący wpływ na przygotowanie do kapłaństwa neoprezbiterów.

W homilii podkreślił on natomiast prawdę, że żaden dobry pasterz nie może być najemnikiem ani niewolnikiem. – Kapłaństwo to nie jest umowa o pracę, ale umowa o życie. Najważniejsze w niej jest umiłowanie Boga i ludzi. Kto będzie kochał Chrystusa, będzie też miłował owce – powiedział.

Ksiądz Biskup podziękował rodzinom neoprezbiterów za tworzenie atmosfery wspierającej powołania. Wręczył uroczyście dekrety święceń i pierwsze nominacje na stanowiska wikariuszy: ks. Krzysztofowi Nagórnemu do parafii pw. św. Piotra Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, ks. Emilowi Skoblowi do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, a ks. Łukaszowi Wojewódzkiemu do parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Ks. Łukasz Wojewódzki podziękował w imieniu wszystkich za udzielenie święceń, bp. Tadeuszowi oraz wszystkim wspierającym ich na drodze do kapłaństwa.

Zabierając głos, rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski podziękował również parafii Łazówek z obecnym proboszczem ks. Robertem Krasowskim i jego poprzednikiem ks. Dariuszem Kujawą za przygotowanie i zaproszenie na uroczystość. Przybyli na nią kapłani z różnych diecezji w Polsce, a także z Włoch i Kamerunu, zakonnicy, siostry zakonne, rodziny, przyjaciele oraz miejscowi parafianie. Neoprezbiterzy zaplanowali Msze św. prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach: Dołubowie, Rudce i Łazówku na niedzielę 21 czerwca.

2015-07-02 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwajcie przy Chrystusie i idźcie głosić Ewangelię!

Niedziela rzeszowska 23/2013, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia

Kl. Mateusz Pęcherek

W sobotę 18 maja, w przeddzień Zesłania Ducha Świętego, miały miejsce święcenia kapłańskie - już 22. w historii naszej diecezji. Bp Kazimierz Górny poprzez nałożenie rąk i modlitwę, udzielił w tym roku święceń kapłańskich 16 diakonom. W uroczystości wzięło udział wielu kapłanów i wiernych świeckich, zwłaszcza przedstawicieli rodzin i parafii, z których pochodzą księża neoprezbiterzy.
CZYTAJ DALEJ

Papież będzie musiał się na nowo nauczyć mówić? Eksperci nie mają wątpliwości

Efekt przedłużonej tlenoterapii wysokoprzepływowej i problemy z mięśniami odpowiedzialnymi za fonację to przyczyny, dlaczego papież Franciszek musi na nowo nauczyć się mówić - wyjaśnił agencji Ansa wiceprezes włoskiego stowarzyszenia medycyny wewnętrznej Roberto Tarquini.

O tym, że papież, przebywający od ponad pięciu tygodni w szpitalu, musi ponownie nauczyć się mówić poinformował w piątek argentyński kardynał Victor Manuel Fernandez. Jak zaznaczył, tlenoterapia "wysusza wszystko".
CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rzemieślników: praca ma być sposobem, w którym wyrażamy miłość

2025-03-23 16:55

[ TEMATY ]

Diecezja Kaliska

Bp Damian Bryl

Pielgrzymka Rzemieślników

Adobe Stock

Rzemieślnicy Diecezji Kaliskiej pielgrzymowali do św. Józefa. Zdjęcie poglądowe

Rzemieślnicy Diecezji Kaliskiej pielgrzymowali do św. Józefa. Zdjęcie poglądowe

Praca ma być sposobem, w którym wyrażamy miłość do drugiego człowieka - mówił biskup kaliski Damian Bryl do rzemieślników w kaliskiej bazylice podczas Pielgrzymki Rzemieślników Diecezji Kaliskiej do św. Józefa, który jest patronem rzemiosła. Tegoroczna pielgrzymka wpisała się w obchody Roku Jubileuszowego.

Pielgrzymka rozpoczęła się pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie rzemieślnicy złożyli wiązanki kwiatów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję