Reklama

Wiadomości

Troska o polskich emigrantów

Niedziela Ogólnopolska 8/2015, str. 19

[ TEMATY ]

Polska

Archiwum Biura Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Uczestnicy spotkania Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej omawiali bieżące problemy związane z duszpasterstwem emigracji

Uczestnicy spotkania Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej omawiali bieżące problemy związane z duszpasterstwem emigracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Biurze Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w dniach 6-8 lutego br. trwało spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

– Przy Konferencji Episkopatu Polski funkcjonuje Komisja ds. Duszpasterstwa Polonii i Polaków za Granicą – mówi bp Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. – Mamy też osobne ciało – Polską Radę Duszpasterską Europy Zachodniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co jakiś czas są spotkania tych grup, które omawiają aktualne problemy związane z duszpasterstwem emigracji. – W bieżącym roku mówiliśmy o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a także o zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski. Rozmawialiśmy też o formacji kapłanów, którzy wyjechali za granicę – mówi ksiądz biskup.

Październikowe spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej poświęcone będzie nauczaniu Jana Pawła II w zakresie rodziny. Z jednej strony społeczeństwu towarzyszy kryzys rodziny, z drugiej – Kościół cały czas funkcjonuje w atmosferze synodu o rodzinie.

Reklama

Zdaniem bp. Lechowicza, Polacy mieszkający za granicą żyją podobnymi problemami, z którymi borykają się nasi rodacy w Polsce, choć w innym wymiarze i w innych proporcjach. Otwiera się tu pole do działania dla duszpasterzy emigracyjnych, którzy w pierwszym rzędzie chcą im zapewnić opiekę sakramentalną. – Na dzień dzisiejszy troska duszpasterzy powinna być skupiona na osobach, które nie tylko mieszkają daleko od ojczyzny, ale też przebywają daleko od Kościoła – twierdzi hierarcha. – Statystyki mówią, że regularnie spośród emigrantów 15 proc. korzysta z oferty duszpasterskiej Kościoła, więc nasze oczy kierujemy ku 85 proc. stawiających się poza naszym bezpośrednim oddziaływaniem.

PRDEZ została utworzona w 1992 r. W jej skład wchodzi 60 osób, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej – bp Wiesław Lechowicz, którego wspiera 8-osobowe Prezydium Rady w składzie: ks. prał. Stefan Wylężek – wiceprzewodniczący Rady, rektor PMK w Anglii i Walii; prof. dr Piotr Małoszewski z Niemiec– wiceprzewodniczący Rady; ks. dr Krzysztof Tyliszczak – sekretarz Rady, kanclerz PMK w Anglii i Walii; ks. inf. Stanisław Jeż – rektor PMK we Francji; ks. prał. Stanisław Budyń – rektor PMK w Niemczech; dr Anna Łucka z Francji; Andrzej Michalski z Austrii i Zenon Handzel z Anglii.

Prezydium podsumowało działalność Rady w minionym roku oraz przygotowało plan pracy duszpasterskiej na bieżący rok, w tym program spotkania plenarnego PRDEZ, które odbędzie się w Rzymie w dniach 2-4 października. Tematem tego spotkania będzie Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin na Emigracji. Prezydium zapoznało się także z sytuacją Kościoła w Polsce i z problemami związanymi z duszpasterstwem rodzin. Wyrażając troskę o polskie rodziny, Prezydium stanowczo sprzeciwiło się decyzji parlamentarzystów głosujących za przyjęciem ustawy o ratyfikacji Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Prezydium podzieliło w pełni stanowisko Episkopatu Polski w tej sprawie, wyrażone w liście skierowanym na ręce Marszałka Sejmu RP. Obrady zakończyła Msza św. celebrowana przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

2015-02-17 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Powinniście się wstydzić!”

Pani Ewa Kochanowska - wdowa po Januszu Kochanowskim, Rzeczniku Praw Obywatelskich, który zginął wraz z Prezydentem RP w samolocie Tu-154 M pod Smoleńskiem - powiedziała kilka ważnych zdań o polskich mediach. Powiedziała to pod adresem tych mediów, które - zaprzeczając swojej podstawowej roli, do jakiej powołane są media w demokracji - nie starały się wyjaśnić, co stało się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., tylko serwowały oficjalną papkę propagandową władz. - Widzę dzisiaj ogromne zainteresowanie prasy - mówiła Pani Ewa 30 października podczas posiedzenia zespołu Macierewicza w Sejmie - zainteresowanie, które zwykle nam nie towarzyszyło. Mieliście przed oczyma ten samolot, który zleciał z kilkunastu metrów, i ośmielaliście się nam wmawiać, że to jest normalna katastrofa lotnicza, że to brzoza złamała skrzydło. To oburzające, to haniebne, powinniście się wstydzić!
CZYTAJ DALEJ

Stuletni kardynał objął swój kościół tytularny. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Kościoła

2025-10-03 15:31

[ TEMATY ]

stuletni kardynał

kościół tytularny

pierwszy przypadek

BP KEP

Kard. Angelo Acerbi, który niedawno ukończył 100 lat, 2 października objął swój kościół tytularny Świętych Aniołów Stróżów w Rzymie. Hierarcha ma 77 lat kapłaństwa, 51 lat biskupstwa i prawdopodobnie jest jedynym kardynałem w historii Kościoła, który objął kościół tytularny mając ukończone 100 lat.

Przed rozpoczęciem celebracji kard. Angelo Acerbi ucałował krzyż i pobłogosławił wiernych wodą święconą. Następnie przeszedł w procesji wejścia. Na początku Mszy św. ks. Marco Agostini, ceremoniarz papieski, odczytał bullę papieża Franciszka, który mianował go kardynałem.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski po spotkaniu Prezydium KEP z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-10-03 21:23

[ TEMATY ]

komunikat

Papieska komisja ds. ochrony małoletnich

W dniach od 30 września do 3 października br., w Krakowie, odbyła się wyjazdowa Sesja Plenarna Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. W ostatnim dniu obrad, na posiedzenie kończące Sesję Plenarną, zostali zaproszeni Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięło udział także dwudziestu biskupów.

W dniach od 30 września do 3 października 2025 roku odbyła się wyjazdowa Sesja Plenarna Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Obrady Komisji miały miejsce w klasztorze Księży Sercanów w Krakowie. W ostatnim dniu obrad, na posiedzenie kończące Sesję Plenarną, zostali zaproszeni Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięło udział także dwudziestu biskupów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję