Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy wikariusz generalny

Z ks. Dariuszem Gącikiem – nowym wikariuszem generalnym rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Bp Jan Piotrowski mianował Księdza wikariuszem generalnym diecezji kieleckiej. Co w praktyce oznacza ta funkcja? Jakie będą obowiązki nowego wikariusza generalnego?

KS. DARIUSZ GĄCIK: – Księdzu Biskupowi została powierzona troska pasterska nad Kościołem kieleckim. W wykonywaniu tej posługi pomaga mu wikariusz generalny, który ma władzę administracyjną w diecezji. Winien ją wykonywać w imieniu i ścisłej łączności z biskupem diecezjalnym. Konkretny zakres obowiązków i zadań ustala Biskup Kielecki, mając na uwadze koordynację pracy pomiędzy dwoma wikariuszami generalnymi, którzy są w naszej diecezji. Z tego względu, moja posługa jest wykonywana w jedności i współdziałaniu z bp. Marianem Florczykiem, który w dniu kanonicznego objęcia diecezji przez bp. Jana Piotrowskiego otrzymał nominację na wikariusza generalnego.

– Dotąd był Ksiądz proboszczem w parafii na Słowiku (i, równolegle, notariuszem w kieleckiej Kurii), ale w zaistniałej sytuacji trzeba zrezygnować z probostwa. Z jakimi uczuciami opuszcza Ksiądz Słowik?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Dziękuję Panu Bogu za ten piękny i ubogacający czas sprawowania urzędu proboszczowskiego w kieleckim „Słowiku”. Dziękuję za ludzi, których tam spotkałem, za życzliwość i współpracę oraz za tworzenie rodzinnej atmosfery w parafii. Podczas przepowiadania Słowa Bożego wielokrotnie mówiłem o wierze, powołując się na Maryję, która była całkowicie otwarta na wypełnienie woli Bożej w Jej życiu. Dla mnie wola Boża przychodzi przez dar rozeznania i decyzję Księdza Biskupa w odniesieniu do mojej osoby. Dziękując za zaufanie, którym zostałem obdarzony, pragnę służyć Kościołowi tam, gdzie zostałem postawiony.

– A jak parafianie przyjęli tę nominację?

– Nie zamierzam koncentrować się na sobie. W czasie pierwszej homilii, którą głosiłem w parafii, powiedziałem, że moim najważniejszym zadaniem jest pomaganie parafianom w spotkaniu z żywą osobą Jezusa Chrystusa. Jestem przekonany, że nowy Ksiądz Proboszcz z gorliwością i pasterską miłością będzie służył w powierzonej mu parafii. Będą wspierał go modlitwą.

* * *

Ks. Dariusz Gącik
urodził się 16 lipca 1966 r. Święcenia prezbiteratu przyjął 15 czerwca 1991 r. Przez cztery lata pracował jako wikariusz w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Po studiach z zakresu prawa kanonicznego w Lublinie i Rzymie, przez 14 lat był notariuszem kurii kieleckiej, sędzią w Sądzie Biskupim oraz rzecznikiem prasowym diecezji. Od lipca 2012 r. był proboszczem parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kielcach-Słowiku. 3 lutego 2015 r. został mianowany wikariuszem generalnym i moderatorem kurii.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Marek Jagodziński członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej

[ TEMATY ]

Watykan

nominacja

papież Franciszek

ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński.

Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński.

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prof. dr. hab. Marka Jagodzińskiego członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Ksiądz Jagodziński jest teologiem dogmatykiem w Katedrze Teologii Prawosławnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
CZYTAJ DALEJ

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest do człowieka, który będąc na pustyni chce oddalić się od źródła wody

2026-01-08 08:08

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest więc do człowieka, który będąc na pustyni chce oddalić się od źródła wody, jedynego, które zagwarantować mu może przeżycie. Trzeba go więc przestrzec, aby tego nie czynił, dla swojego dobra.

Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć od niego chrzest. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» Jezus mu odpowiedział: «Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. A oto głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».
CZYTAJ DALEJ

Z kolędą w szpitalu

2026-01-10 23:45

Biuro Prasowe AK

– Miłość zmienia wzrok. Inaczej widzisz człowieka, inaczej go też rozumiesz, kiedy go kochasz. Ale to wszystko jest od Ducha. Moc Ducha to jest kochać – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas wizyty kolędowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Na początku Mszy św. kapelan ks. Lucjan Szczepaniak SCJ przypomniał historię, jak kiedyś kard. Franciszek Macharski miał odwiedzić szpital w Prokocimiu, ale musiał wylecieć do Rzymu i nie miał pewności czy zdąży wrócić do Krakowa. Wtedy w zastępstwie polecił ks. Grzegorza Rysia – ówczesnego rektora seminarium, którego nazwał „bardzo dobrym człowiekiem, kapłanem, naukowcem”, ale też „bardzo wrażliwym na cierpienie drugiego człowieka”. Kard. Macharski ostatecznie zdążył na wizytę do szpitala, więc ks. Szczepaniak wtedy nie zadzwonił do ks. Rysia. Tamto zaproszenie doszło do swoistego finału dopiero teraz, gdy kard. Grzegorz Ryś został metropolitą krakowskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję