Reklama

W obronie naszych wartości

Organizacja CitizenGO powstała ponad rok temu, a działa już w 60 krajach. Swoje petycje, pisane w 11 językach, kieruje zarówno do władz, jak i obywateli. Podejmowane zaś przez nią akcje, stające w obronie chrześcijańskich wartości, są bardzo skuteczne. Dziś CitizenGO skupia wokół siebie ponad 2 miliony osób

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 24-25

Mateusz Wyrwich

Magdalena Korzekwa – dyrektor polskiej platformy CitizenGO

Magdalena Korzekwa – dyrektor polskiej platformy CitizenGO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizacja CitizenGO powstała w Hiszpanii we wrześniu 2013 r. Założyła ją grupa przyjaciół, katolików, pod przewodnictwem prawnika Ignacia Arsuagi Rato. Podczas jednego ze spotkań uznali, że istnieje nagląca potrzeba powołania fundacji chrześcijańskiej, konserwatywnej, która byłaby odpowiedzią na brak szacunku dla godności człowieka i wynikające z niego zło, które dzieje się na świecie. Twórcy zdecydowali się walczyć o chrześcijańskie wartości, tworząc pozarządową organizację. Nowo powstała struktura ma stać się natomiast alternatywą dla dużych, bardzo wpływowych liberalno-lewackich platform działających na całym świecie, których działacze różnymi metodami starają się przekonywać polityków, m.in. Unii Europejskiej czy Organizacji Narodów Zjednoczonych, do działań, które nie sprzyjają rodzinie, obronie życia bądź wolności sumienia. CitizenGO natomiast chce przeciwstawić się owej lewicowej mniejszości, która uważa, podobnie jak niegdyś rosyjscy bolszewicy, że stanowi większość.

Lokalnie i międzynarodowo

Reklama

CitizenGO podejmuje bardzo różnorodne akcje w ponad 60 krajach. O zasięgu krajowym bądź międzynarodowym. Od obrony najmłodszych przed zalewem pornografii w mediach – po obronę dzieci nienarodzonych przed zabijaniem przez aborcję. Bywa, że w wyniku takiej próby aborcji dziecko przeżywa. Jak czytamy w jednej z petycji CitizenGO: „Co roku w Europie dochodzi do przypadków żywych urodzeń dzieci w trakcie procedury aborcji dokonywanej po 20. tygodniu ciąży. Dzieci te są najczęściej pozostawiane na śmierć przez nieudzielenie im pomocy medycznej, walczące o każdy oddech, nieraz przez kilka godzin, lub też zabija się je przez podanie śmiertelnego zastrzyku lub uduszenie, a następnie wyrzuca jako odpadki organiczne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Najczęściej jednak CitizenGO podejmuje akcje krajowe o zasięgu lokalnym. Dotyczą one wydarzeń ważnych dla danej społeczności. Zakres poruszanych spraw jest bardzo szeroki. W Polsce kilka organizacji i środowisk domaga się poprzez CitizenGO godnych pochówków Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych przez komunistów w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ostatnio natomiast z inicjatywy Fundacji PRO – Prawo do Życia i platformy CitizenGO wezwano do bojkotu sieci sklepów Empik, gdyż do reklamowania zakupów świątecznych zatrudniono m.in. lidera grupy Behemoth Nergala, który promuje satanizm i szydzi z wartości chrześcijańskich. CitizenGO wystosowała też petycję do kierownictwa TVP i władz rządowych przeciwko: „(...) poparciu sprzecznej z art. 18 Konstytucji RP prawnej instytucjonalizacji związków partnerskich osób homoseksualnych”. A stając w obronie godności kobiet, uczestnicy – użytkownicy platformy informowali w jednym ze swoich pism, że m.in. „Grupa LUX MED, posiadająca 163 placówki medyczne w Polsce oraz około 1600 placówek współpracujących, oferuje, w niektórych swoich ośrodkach wszczepianie rzekomo «nowoczesnych» implantów antykoncepcyjnych. To czasowa hormonalna sterylizacja. Te nieetyczne praktyki znane są jednak od dawna głównie z neokolonialnych krajów Afryki, gdzie globalne koncerny testują na szeroką skalę środki antykoncepcyjne i metody aborcyjne za pieniądze agend ONZ”.

CitizenGO, mimo niedługiego okresu aktywności, ma już na swym koncie wiele głośnych akcji w obronie wolności i godności człowieka. Szerokim, międzynarodowym echem odbiły się protesty przeciwko prześladowaniu chrześcijan w Iraku i Syrii, również w obronie Pakistanki Asi Bibi, skazanej na karę śmierci za rzekomą obrazę religii muzułmańskiej, czy Kanadyjki Mary Wagner, więzionej za protesty przed klinikami, gdzie zabijane są nienarodzone dzieci.

Indywidualnie i grupowo

Polska platforma CitizenGO powstała z chwilą założenia organizacji w 2013 r. Jej dyrektorem została Magdalena Korzekwa. Prawnik, studentka psychologii, autorka bądź współautorka kilkunastu książek o przyjaźni, miłości i radości. Studentka prestiżowego Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Przed kilku laty prowadziła popularny katolicki program telewizyjny „Ziarno”. Opisując działalność fundacji CitizenGO w Polsce, mówi: – Prosimy o udział w petycjach ludzi zaangażowanych. Widzimy wartość zjednoczenia dużej grupy osób, dla których istotne są te same, mądre, wypływające z godności człowieka wartości: obrona życia, rodziny, wolności religijnej, wolności sumienia. W tej chwili na całym świecie do akcji CitizenGO dołączyło już ponad 2 mln osób! Większość, bo 299 279 osób, stanowią Polacy.

Osoba podpisująca internetową petycję staje się członkiem grupy CitizenGO. Nie oznacza to, oczywiście, że musi potem popierać wszystkie petycje, jednak informowana jest o każdym działaniu podjętym przez organizację. – Staramy się kontrolować nowe pomysły legislacyjne w Polsce, UE i organizacjach międzynarodowych – mówi Magdalena Korzekwa. – CitizenGO ma bowiem w swojej definicji wspieranie udziału społeczeństwa w polityce. Internetowe petycje to typowy przykład pośredniego lobbingu. W miarę naszych możliwości staramy się również brać udział w ważnych sesjach organizacji międzynarodowych i bezpośrednio rozmawiać z delegacjami państw. Chcemy odwrócić fałszywe proporcje. Nie może być tak, że reprezentujące garstkę społeczeństwa organizacje walczące o aborcję czy legalizację związków partnerskich są nadreprezentowane w ważnych organizacjach, takich jak ONZ czy instytucje UE. Teraz jest czas na obronę życia, rodziny, wolności sumienia i wolności religijnej. CitizenGO jest właśnie po to!

Ciekawą formą działania CitizenGO jest również możliwość utworzenia swojej petycji na stronie: www.citizengo.org. Wystarczy opisać problem, wskazać adresata i... gotowe. Petycja działa. Można też zachęcić do jej podpisania znajomych. O najważniejszych petycjach przeczytamy w wiadomościach e-mailowych, które wysyła nam – czasem nawet kilka razy w tygodniu – CitizenGO. Jedną z akcji zakończonych sukcesem była akcja rodziców dzieci chorych na rzadki rodzaj nowotworu. Terapia nie była finansowana w Polsce (mimo że swoim dzieciom płaciły za nią np. Czechy, Włochy, Rosja czy Niemcy). Pod wpływem zaangażowania rodziców, którzy zachęcili do udziału w akcji kilkanaście tysięcy osób, podjęto decyzję o wprowadzeniu terapii w Polsce. – Istotą działania CitizenGO nie są akcje przygotowane przez pracowników, tylko te małe i duże petycje napisane przez naszych użytkowników, a także przez inne organizacje pozarządowe – mówi Magdalena Korzekwa. – Cieszę się z każdej nowej akcji, bo daje ona szansę na zmienianie rzeczywistości na rzecz większej obrony życia i rodziny. Musimy zarówno przeciwstawiać się złu, jak i wspierać dobro. Nasza organizacja daje taką możliwość.

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstaje Ruch Ochrony Wyborów

2025-02-20 17:11

[ TEMATY ]

wybory

Karol Porwich/Niedziela

Pod adresem row2025.pl uruchomiono platformę cyfrową Ruchu Ochrony Wyborów - poinformował w czwartek poseł Przemysław Czarnek (PiS). Inicjatywa - jak tłumaczył - ma angażować obywateli w monitorowanie procesu wyborczego, aby zapewnić jego uczciwość i transparentność.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Czarnek przypominał, że Ruch Ochrony Wyborów to inicjatywa powołana w sztabie wyborczym kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.
CZYTAJ DALEJ

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta Marto

[ TEMATY ]

Fatima

dzieci fatimskie

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Nie licząc tzw. świętych młodzianków, z chwilą kiedy papież dokonał ich kanonizacji, dzieci z Fatimy stały się najmłodszymi świętymi Kościoła. Oboje zasnęły w Panu, nie będąc jeszcze nastolatkami. „Kościół pragnie jak gdyby postawić na świeczniku te dwie świece, które Bóg zapalił, aby oświecić ludzkość w godzinie mroku i niepokoju” – mówił Jan Paweł II 13 maja 2000 roku, dokonując ich beatyfikacji. Uzdrowioną osobą, dzięki której rodzeństwo oficjalnie uznane zostało za święte, był mały chłopiec – tylko trochę mniejszy od nich...

Dziecko wiszące nad przepaścią, próbujące sforsować parapet okna lub barierkę balkonu – skąd my to znamy? Jeśli macie dzieci, być może też tego kiedyś doświadczyliście albo śni wam się to w nocnych koszmarach. Taki właśnie przypadek wydarzył się brazylijskim małżonkom João Batiście i Lucilii Yurie. Około 20 wieczorem 3 marca 2013 roku ich mały pięcioletni synek Lucas bawił się z młodszą siostrą Eduardą w domu swojego dziadka w mieście Juranda, leżącym w północno- -wschodniej Brazylii. Co mu strzeliło do głowy, żeby zbyt niebezpiecznie zbliżyć się do okna? Nie wiadomo. W jego przypadku zabawy przy oknie zakończyły się jednak najgorzej, jak tylko mogły – wypadł. Niestety, okno znajdowało się wysoko – sześć i pół metra nad ziemią, a właściwie nad betonem. Uderzywszy z impetem o twarde podłoże, malec pogruchotał sobie czaszkę, a część tkanki mózgowej wypłynęła na zewnątrz. Nieprzytomnego chłopca zabrała karetka. Jego stan był krytyczny, zapadł w śpiączkę. Z placówki w Jurandzie wysłano dziecko w niemal godzinną drogę do szpitala w Campo Mourao. Po drodze jego serce dwa razy przestawało bić. Dawano mu niewielkie szanse na przeżycie – minimalne, prawie żadne.
CZYTAJ DALEJ

Klinika Gemelli: nieznaczna poprawa stanu Ojca Świętego

2025-02-20 20:04

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Klinika Gemelli

Klinika Gemelli

Stan kliniczny Ojca Świętego nieznacznie się poprawił. Nie ma gorączki, a jego parametry hemodynamiczne (tętno, ciśnienie krwi) pozostają stabilne - zapewnia w wieczornym komunikacie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dziś rano papież przyjął Eucharystię, a następnie poświęcił się pracy - czytamy w watykańskim komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję