Reklama

Niedziela w Warszawie

Eksponat jak relikwia

Do muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego trafił papieski tron z pl. Piłsudskiego. – To on będzie jedym z głównych elementów pierwszej części ekspozycji stałej – mówi dyrektor muzeum dr Paweł Skibiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla historyków eksponat jest bardzo cenny, bo pochodzi z papieskiej pielgrzymki w 1999 r. – Wówczas Jan Paweł II wyniósł na ołtarze 108. błogosławionych II wojny światowej, bł. Edmunda Bojanowskiego oraz Reginę Protmann. To było wielkie wydarzenie zarówno dla Polaki, jak i dla Kościoła – przypomina Skibiński.

Ten tron jest szczególnie ważny dla muzeum, które powstaje w Wilanowie. Związany jest bowiem z uroczystością poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni Opatrzności Bożej. – Niech ta świątynia stanie się miejscem szczególnego dziękczynienia za wolność Ojczyzny. Modlę się, by żadne bolesne doświadczenie nie zakłóciło tego dziękczynienia, na które czekaliśmy 200 lat – mówił w 1999 r. św. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pięknie zdobiony mebel został wykonany specjalnie dla Ojca Świętego. Jest pozłacany, a nad oparciem widoczny jest herb Jana Pawła II. – Eksponat przekazał nam w depozyt rektor warszawskiego Seminarium Duchownego. Teraz musimy go odnowić, aby wyglądał dokładnie tak, jak 15 lat temu – mówi Skibiński.

Już za dwa lata odrestaurowany tron będzie można podziwiać w pierwszej sali ekspozycji stałej, czyli na pl. Zbawiciela. Z tego miejsca pielgrzymi i turyści zwiedzający muzeum wyruszą w historyczną podróż śladami św. Jana Pawła II oraz kard. Wyszyńskiego.

Choć do muzeum trafiają pamiątki z całego świata, to jednak są również takie wątki pontyfikatu Papieża Polaka, które wciąż czekają na swoje eksponaty.

– Trzeba pamiętać, że wiele eksponatów traktowanych jest dziś jak relikwie drugiego stopnia. Nic więc dziwnego, że kościelne instytucje z bólem serca przekazują nam przedmioty, z których korzystał święty Papież – wyjaśnia Skibiński. – Dla naszego muzeum takie przedmioty są na wagę złota. Oprócz multimediów, fotografii i rekonstrukcji zależy nam na autentycznych eksponatach, artefaktach, które są niemymi świadkami pontyfikatu św. Jana Pawła II.

2014-10-09 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kasper: zarzucanie mi rasizmu jest całkowitym absurdem

[ TEMATY ]

kardynał

Johannes Joas / pl.wikipedia.org

Kard. Walter Kasper odrzuca zarzuty jakoby w sposób rasistowski wypowiedział się na temat Kościoła katolickiego w Afryce. "Zarzucanie mi rasizmu jest całkowitym absurdem" - powiedział niemiecki purpurat w rozmowie z Radiem Watykańskim. Dodał, że taka postawa jest mu całkowicie obca i w żądnym wypadku nie odpowiada jego myśleniu. Jego zdaniem, "pół zdania lub dwa zdania z długiej pogawędki zostały skrycie nagrane i potem wyciągnięte na pierwszy plan".

Emerytowany kardynał kurialny w czwartek wieczorem rozmawiał z trzema dziennikarzami przed aulą synodalną. W jej trakcie poruszono problem stanowiska biskupów z Afryki wobec homoseksualizmu. „Tam jest to tabu“ - powiedział kard. Kasper, podczas gdy inne Kościoły lokalne starają się o to, aby nie dyskryminować homoseksualistów. "Myślę na koniec, że musi się dać dla Kościoła na świecie generalne kryteria. Lecz nie możemy rozwiązywać problemów Afryki. Musi się dać lokalnym episkopatom przestrzeń, aby mogły one rozwiązywać swoje problemy. Nie mogę mówić o Afryce, to jest niemożliwe. Lecz ona odwrotnie, nie powinna również nam dużo mówić, co mamy robić" - powiedział dokładnie kard. Kasper w rozmowie z jednym z dziennikarzy.
CZYTAJ DALEJ

W Nigerii trwa wojna religijna przeciw chrześcijanom

2025-09-23 19:48

[ TEMATY ]

Nigeria

chrześcijanie

wojna religijna

Vatican Media

Świątynia w Nigerii

Świątynia w Nigerii

W południowej Nigerii prowadzona jest nie wprost wojna religijna przeciw chrześcijanom – powiedział Radiu Watykańskiemu prezes stowarzyszenia SIGNIS Afryka, komentując zabójstwo kolejnego kapłana w tym kraju. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że zamach ten miał motywy religijne. Islamiści przemocą szerzą swoją religię. Chcą przejęć kontrolę na regionami, które w większości są zamieszkiwane przez chrześcijan – dodaje ks. Walter Ihejiriki.

Przewodniczący afrykańskiej gałęzi Międzynarodowego Stowarzyszenia Mediów Katolickich SIGNIS przypomina, że zamordowany w ubiegły piątek ks. Matthew Eya dołączył do długiej listy chrześcijan, duchownych i świeckich, którzy zginęli za wiarę w Nigerii. Jego zdaniem chodzi tu o dobrze zaplanowaną strategię islamskich terrorystów. Nasilenie porwań i zabójstw w południowej części kraju, ma na celu szerzenie religii poprzez terror – dodaje ks. Ihejiriki, podkreślając, że to właśnie w tym kontekście należy postrzegać również ostatni zamach na kapłana.
CZYTAJ DALEJ

Aleksandra Mirosław mistrzynią świata we wspinaczce sportowej na czas

2025-09-24 14:16

[ TEMATY ]

sport

mistrzostwa świata

wspinaczka sportowa

PAP/Adam Warżawa

Aleksandra Mirosław została w Seulu mistrzynią świata we wspinaczce sportowej na czas. To trzeci tytuł w zawodach tej rangi złotej medalistki olimpijskiej z Paryża. W finale czasem 6,03 Polka o 0,03 poprawiła własny rekord globu.

31-letnia Mirosław już w eliminacjach pokazała, że będzie w środę trudna do pokonania. W obu biegach uzyskała wyraźnie najlepsze czasy, w tym 6,083, który tylko o 0,02 był gorszy od jej rekordu świata z igrzysk olimpijskich w Paryżu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję