Kontrowersyjna konwencja Rady Europy
Oświadczenie Rady ds. Rodziny KEP
O kontrowersjach i zagrożeniach wynikających z treści Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO) pisze Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu opublikowanym 2 października br. W tekście czytamy m.in., że konwencja ta „rodzi liczne kontrowersje i dyskusje, do których Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski pragnie się ustosunkować”. Autorzy dokumentu przypominają, że przemoc wobec innych osób jest zjawiskiem nagannym, któremu trzeba przeciwdziałać na różnych polach. „Niestety czytamy Konwencja CAHVIO nie jest skoncentrowana na przeciwdziałaniu przemocy, jak sugeruje jej tytuł, ale na wprowadzeniu ideologicznej rewolucji kulturowej. Polega ona na redefinicji pojęcia płci jako zmiennego zjawiska społecznego, a nie biologicznego, oraz bezzasadnym obarczaniu odpowiedzialnością za przemoc podstawowych wspólnot, jakimi są małżeństwo i rodzina”. W dokumencie stwierdza się, że konwencja nie dodaje żadnych nowych rozwiązań w porównaniu z już istniejącymi w polskim prawie i praktyce, a „zasadniczy niepokój budzi ukierunkowanie konwencji na walkę ze wspólnotami chronionymi przez Konstytucję RP małżeństwem i rodziną, tradycją i dorobkiem cywilizacyjnym, które są traktowane jako zagrożenie.
* * *
Rodzina jest wspólnotą miłości i życia, która powstaje, gdy mężczyzna i kobieta całkowicie oddają się sobie nawzajem w małżeństwie, gotowi przyjąć dar potomstwa.
Jan Paweł II
Krótko
Papież Franciszek oraz Edward Snowden, rosyjska „Nowaja Gazieta” i Kongijczyk Denis Mukwege są faworytami do otrzymania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, której laureat zostanie ogłoszony 10 października br. w Oslo.
Dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego dopuszczają się w Iraku przerażających zbrodni. Opublikowany właśnie raport ONZ stwierdza, że fanatycy przeprowadzają masowe egzekucje, porywają kobiety i dziewczynki jako niewolnice seksualne oraz przemocą wcielają dzieci w swoje szeregi.
Na Morzu Śródziemnym od stycznia zginęło ponad 3 tys. imigrantów, próbujących dostać się do Europy. Dane upubliczniła Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.
Na wschodzie Ukrainy nadal trwają walki, szczególnie intensywne w okolicach lotniska w Doniecku, mimo zawartego w Mińsku 5 września br. porozumienia w sprawie zawieszenia broni.
Unia Europejska nie złagodziła sankcji wobec Rosji. Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE nie dostrzegają postępu w procesie pokojowym.
W Katalonii na razie nie będzie referendum niepodległościowego. Hiszpański Sąd Konstytucyjny zawiesił zaplanowane na listopad głosowanie w tej sprawie. Niepodległości regionu gwałtownie sprzeciwia się rząd w Madrycie.
Irlandzki rząd zamierza przeprowadzić referendum, w którym zapyta, czy bluźnierstwo powinno zniknąć z kodeksu karnego.
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu powietrze-ziemia typu JASSM poinformował rzecznik amerykańskiej ambasady Sean O’Hara.
Pomóż w rozwoju naszego portalu