Reklama

Niedziela Świdnicka

Bardo. Bp Ignacy Dec. Dobro jest do podziału

To była rocznica nie tylko koronacji. To był czas dziękczynienia, modlitwy i powrotu do źródeł wiary, której strażniczką od wieków pozostaje Matka Boża Bardzka.

[ TEMATY ]

odpust

bp Ignacy Dec

Bardo

redemptoryści

Strażniczka Wiary

ks. Andrzej Adamiak

Procesja różańcowa z figurą Matki Bożej Bardzkiej po dróżkach maryjnych

Procesja różańcowa z figurą Matki Bożej Bardzkiej po dróżkach maryjnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Bardzie Śląskim, gdzie od wieków króluje Matka Boża Strażniczka Wiary Świętej, 3 lipca wspominano 59. rocznicę nałożenia papieskich koron na cudowną figurę. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, który – jak sam wspomniał – był świadkiem tamtych wydarzeń jako młody kleryk. - Matka Boża Bardzka jest matką mojej posługi kapłańskiej i biskupiej – wyznał z prostotą i wzruszeniem.

Kaznodzieja opowiadając o biblijnym spotkaniu Maryi z Elżbietą, zadał pytanie: po co Maryja tak szybko wyruszyła w drogę? By podzielić się radością i... po prostu pomóc. Nie dla poklasku. Nie z obowiązku. Z serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dobro jest do podziału. Do dzielenia się dobrem nie wolno się ociągać, ale trzeba się spieszyć. Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą - przypomniał bp Dec cytując ks. Twardowskiego. Ile w nas takiej gotowości? Ile pośpiechu nie ku sobie, lecz ku drugim?

Po Mszy św. procesja z figurą Matki Bożej przeszła dróżkami różańcowymi. Modlitwom przewodził redemptorysta o. Zbigniew Bruzi, a dźwięki orkiestry strażackiej z Domaniowa splatały się z różańcowym rytmem serc. Bo przecież – jak śpiewamy w Magnificat – Bóg nieustannie czyni wielkie rzeczy. Trzeba tylko je zauważyć.

W uroczystościach odpustowych udział wzięli również klerycy świdnickiego seminarium duchownego wraz z ks. wicerektorem Piotrem Gołuchem.

2025-07-10 12:24

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobromierz. Rubinowy jubileusz kapłaństwa

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

jubileusz kapłaństwa

Dobromierz

ks. Andrzej Walerowski

Archiwum parafii w Dobromierzu

Ksiądz jubilat podczas liturgii

Ksiądz jubilat podczas liturgii

W niedzielne przedpołudnie 1 czerwca, kościół Św. Ap. Piotra i Pawła rozbrzmiał wdzięczną modlitwą – tym razem nie tylko za dar Eucharystii, lecz za kapłańskie życie ks. kan. Andrzeja Walerowskiego, który dokładnie 40 lat temu przyjął święcenia prezbiteratu.

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp senior Ignacy Dec, który jako ówczesny rektor seminarium wyczytywał nazwiska przyszłych neoprezbiterów. W kazaniu przywołał trudne czasy przełomu lat 80., kiedy młody Andrzej odpowiadał na głos powołania. – Zegar jego kapłaństwa wskazuje już czterdziestą godzinę – powiedział biskup, przypominając słowa swego przyjaciela, śp. bp. Józefa Pazdura: - Dziękuję, przepraszam, proszę. Te trzy słowa – uniwersalne i głęboko chrześcijańskie – stały się duchowym refrenem jubileuszu.
CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas wierzących postawa św. Jana?

2025-12-05 13:16

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jaką naukę przekazuje Jan Kościołowi? Czego nas uczy? Wszak Jan jest modelem, przykładem, mistrzem życia dla wszystkich, którzy uwierzyli w Chrystusa.

W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!» Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma on wie jadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».
CZYTAJ DALEJ

Trwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

2025-12-06 11:16

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Już po raz 32. na świątecznych stołach zapłoną świece wspierając jedną z najstarszych akcji Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Łódzka Caritas przygotowała w tym roku 65 tysięcy świec, a w całej Polsce w tym roku na wigilijnych stołach zapłonie blisko 2 mln świec, które dostępne są w parafiach w całym kraju. - To wyjątkowa inicjatywa, która łączy w sobie tradycję, wiarę i zaangażowanie społeczne. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności nowo narodzonego Chrystusa przypominającym o tym, by w naszych sercach znalazło się miejsce dla potrzebujących – tłumaczy Tomasz Kopytowski, dyrektor „Caritas” Archidiecezji Łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję