Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 39/2014, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„The Telegraph” ostrzega

Papież Franciszek na celowniku dżihadystów?

Ojciec Święty znalazł się na celowniku terrorystów z Państwa Islamskiego – donosi brytyjski dziennik „The Telegraph”. Według niego, zamachowcy rozważali przeprowadzenie ataku podczas wizyty papieża Franciszka w Albanii. Naraził się on islamskim terrorystom swoimi wypowiedziami w obronie prześladowanych przez nich chrześcijan. Informacje o możliwym ataku dżihadystów pojawiły się w Rzymie już przed kilkoma tygodniami, nie było jednak wiadomo, że chodzi o Papieża.

Tymczasem bojownicy z Państwa Islamskiego zamordowali kolejnego zakładnika – Brytyjczyka Davida Hainesa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Paryżu spotkali się przedstawiciele 30 krajów gotowych walczyć z terrorystami. Oprócz Stanów Zjednoczonych i Francji do koalicji przystąpiło kilka państw arabskich, w tym Katar i Arabia Saudyjska. Ostrożnie zachowuje się Turcja, ponieważ w rękach ekstremistów znajduje się 50 obywateli tego kraju. Amerykanie przeprowadzili naloty na pozycje Państwa Islamskiego. Operacja lądowa na razie nie jest planowana.

Szkocja • Wielka Brytania

Szkoci pozostają Brytyjczykami

Szkocja odrzuciła w referendum niepodległość. Odłączenie od Wielkiej Brytanii poparło 44,7 proc. głosujących, czyli 1,6 mln osób. Za dalszą przynależnością do korony brytyjskiej opowiedziało się o prawie 400 tys. osób więcej. Frekwencja była rekordowa – w referendum wzięło udział blisko 85 proc. uprawnionych.

Reklama

Losy głosowania ważyły się do ostatniej chwili. Ostatnie sondaże wskazywały na kilkupunktowe prowadzenie przeciwników secesji, ale wcześniej większe poparcie miała niezależność. W kampanię na rzecz jedności Wielkiej Brytanii zaangażował się premier David Cameron, a nawet – co niezwykle rzadkie – królowa Elżbieta. Po referendum Cameron zapowiedział, że przyzna nowe prerogatywy państwom wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa, czyli Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

Szkocja i Anglia od 1603 r. mają wspólnego władcę, a od 1707 r., kiedy powstała Wielka Brytania, także wspólny parlament. W 1999 r. ustanowiono osobny parlament dla Szkocji.

Belgia

Wywalczył dla siebie karę śmierci

Gwałciciel i morderca odsiadujący dożywocie dostał od sądu zgodę na eutanazję. Frank Van den Bleeken od lat 80. przebywał w więzieniu za gwałt i morderstwo na 19-latce. Ma też na sumieniu wiele innych gwałtów, dokonywanych na obrzeżach „dzielnicy czerwonych latarni”, gdzie pracował. Więzień cierpi na zaburzenia psychiczne na tle seksualnym. Z tego powodu prosił sąd o wysłanie na leczenie do Holandii, a jeśli nie będzie to możliwe – o śmierć. Sąd nie wyraził zgody na wyjazd więźnia za granicę. Po trzech latach zezwolił na zabicie go.

Od 2002 r. eutanazja jest w Belgii legalna. W 2013 r. zabito 1807 chorych, czyli o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2014 r. dopuszczono eutanazję dzieci. Zgoda na zabicie więźnia jest pierwszym tego typu wyrokiem w Belgii. Wnioski podobne jak Van den Bleeken złożyło 15 innych skazanych.

USA

US Army w walce z ebolą

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wysyła 3 tys. żołnierzy do Afryki Zachodniej. Mają oni pomóc opanować epidemię wirusa ebola. Mundurowi zbudują 17 centrów medycznych (na 100 łóżek każde) i ośrodek szkolenia sanitariuszy. Dostarczą także miejscowym służbom medycznym lekarstwa i sprzęt medyczny.

Wywoływana przez ebolę gorączka krwotoczna zabiła już prawie 2,5 tys. osób. Dotychczas nie wynaleziono lekarstwa na tę chorobę, wskutek której umiera połowa zarażonych.

Ekspresowe ustawy

Ukraina uległa Rosji

Ukraiński parlament ratyfikował umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską. Droga do integracji z Zachodem pozostaje jednak daleka. Dokument musi zostać ratyfikowany przez wszystkie 28 krajów członkowskich Unii. Ponadto gospodarcza część umowy, w wyniku nacisków Moskwy, wejdzie w życie dopiero 31 grudnia 2015 r. Parlament w Kijowie przyjął także projekt ustawy autorstwa prezydenta Petra Poroszenki, dający autonomię obwodom donieckiemu i ługańskiemu. Oprócz tego deputowani udzielili amnestii „członkom grup zbrojnych”, członkom władz samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej oraz ludziom, którzy przeciwdziałali organizacji operacji antyterrorystycznych rządowego wojska. Przyjęcie tych praw może oznaczać, że władze Ukrainy pogodziły się z utratą wschodnich rejonów kraju.

2014-09-23 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do kardynałów: odkrywajmy dary i zamysły Opatrzności

2026-01-08 17:47

[ TEMATY ]

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Nie jesteśmy tutaj, aby promować własne plany działania, ale aby powierzyć nasze projekty ocenie Pana Boga – powiedział Leon XIV na porannej Eucharystii sprawowanej w Bazylice Watykańskiej wraz z kardynałami, którzy przybyli do Rzymu na konsystorz. Podkreślił, że nie stanowią oni zespołu ekspertów, ale wspólnotę wiary, a ich zadaniem jest pomagać sobie nawzajem, a w szczególności Papieżowi, aby odkryć to, co daje nam dzisiaj Opatrzność, by odpowiedzieć na potrzeby udręczonej ludzkości.

Papież podkreślił, że konsystorz, jak wskazuje na to łacińska etymologia tego słowa to czas zatrzymania się, aby się spotkać i rozeznać, czego oczekuje od nas Bóg. „Nie jesteśmy tu bowiem po to, aby promować ‘plany działania’ – osobiste lub grupowe – ale aby powierzyć nasze projekty i inspiracje ocenie rozeznania, które nas przewyższa, ‘jak niebiosa górują nad ziemią’ (Iz 55, 9), i które może pochodzić jedynie od Pana”.
CZYTAJ DALEJ

Szopka z Ziemi Świętej na Jasnej Górze przypomina o męczeństwie współczesnych chrześcijan

2026-01-08 20:44

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

szopka

szopka

BPJG

Szopka w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze

Szopka w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze oprócz trzech przygotowanych na Boże Narodzenie, jest także czwarta szopka, która przybyła do Sanktuarium z Ziemi Świętej. Dla pielgrzymów dostępna przez cały rok, przypomina o jedności i solidarności z tymi, którzy nie mogą bez przeszkód wyznawać wiarę w Chrystusa. To rzeźba wykonana przez chrześcijan w warsztacie w Betlejem w trzystuletnim drzewie oliwnym.

- Wspieramy ich modlitwą, ale też i ofiarami materialnymi – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry , wyjaśniając, że jest to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie, która podjęta została trzy lata temu. Dodał, że na Jasnej Górze można nabyć różnego rodzaju przedmioty wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej w drzewie oliwnym, ponieważ oni nie oczekują od nas jałmużny, ale chcą dzielić się pracą swoich rąk i za to otrzymać jakiś grosz, który jest wsparciem i służy utrzymaniu ich rodzin.
CZYTAJ DALEJ

„Cicha Noc” - druga największa po WOŚP zbiórka publiczna w Polsce. 100% zebranych środków zostanie przekazane na realizację celów kwesty

2026-01-09 17:00

[ TEMATY ]

fundacja

pomoc

Mat.prasowy

18 stycznia 2026 r. Fundacja Cicha Noc przeprowadzi po raz pierwszy ogólnopolską zbiórkę publiczną „Cicha Noc” pod hasłem „Zauważ. Wysłuchaj. Wspieraj”, skupiającą się na wsparciu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Będzie to druga największa po WOŚP zbiórka publiczna w Polsce, a przekazanie daru na aukcję charytatywną zadeklarował m.in. Prezydent RP Karol Nawrocki, Premier Mateusz Morawiecki czy Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda.

100% zebranych środków, zarówno z samej zbiórki, jak i towarzyszących jej aukcji charytatywnych, zostanie przekazane bezpośrednio na realizację celów kwesty (nic na zwrot kosztów organizacji zbiórki/funkcjonowanie fundacji). Celami zbiórki będą projekty zgłaszane przez rodziców lub opiekunów prawnych (ukierunkowane na leczenie lub rehabilitację chorych dzieci i młodzieży) oraz przez organizacje pozarządowe (na projekty związane z szeroko rozumianą ochroną zdrowia i życia dzieci i młodzieży). Projekty te mogą obejmować m.in. rehabilitację, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz profilaktykę zdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia psychicznego. Nabór wniosków trwa do 9 stycznia, a wszystkie informacje dostępne są na stronie: fundacjacichanoc.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję