Kard. Michael Czerny, kierujący Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wyjaśnił, że formularz, którego teksty biblijne mówią głównie o wdzięczności wobec Boga za dar stworzenia, jest inspirowany encykliką „Laudato si’” papieża Franciszka i jego nauczaniem na temat ochrony stworzenia.
Wspomnianą Mszę św. pro custodia creationis Leon XIV odprawi 9 lipca w Wiosce Laudato Si’ w Castel Gandolfo w czasie spędzanych tam letnich wakacji. W liturgii wezmą udział jej pracownicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wioska Laudato Si’ (Borgo Laudato Si’) zajmuje obszar 55 hektarów eksterytorialnego obszaru Willi Papieskich w Castel Gandolfo. Podzielona jest na 35 hektarów ogrodów i 20 hektarów ziemi uprawnej, które mają być uprawiane i zachowane dla przyszłych pokoleń zgodnie z zasadami zawartymi w encyklice Franciszka. Wioska ma również prowadzić działalność edukacyjną.
Według kard. Czernego, temat stworzenia od zawsze był obecny w liturgii katolickiej. Poprzez specjalną Mszę o ochronę stworzenia „Kościół daje liturgiczne, duchowe i wspólnotowe wsparcie trosce, którą wszyscy powinniśmy okazywać naturze, naszemu wspólnemu domowi”. Troska ta jest „wielkim aktem wiary, nadziei i miłości”.
„Ta Msza jest okazją do radości. Odnawia naszą wdzięczność, wzmacnia naszą wiarę i zaprasza nas do odpowiedzi z troską i miłością, z coraz większym uczuciem zachwytu, szacunku i odpowiedzialności. Wzywa nas, abyśmy byli wiernymi administratorami tego, co Bóg nam powierzył, w naszych codziennych wyborach i polityce publicznej, podobnie jak w modlitwie, w kulcie i w sposobie życia w świecie” - wskazał kanadyjski purpurat.