Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2014, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszli z Gniezna

Przynieśli krzyż

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, składająca się z grup „promienistych” i „kolorowych”, dotarła 5 sierpnia br. na Jasną Górę. W zależności od miejsca wyruszenia pątnicy przemierzyli od 250 do 360 km w czasie od 8 do 12 dni. W tegorocznym pielgrzymowaniu uczestniczyło ponad 1,2 tys. osób, towarzyszyło im ok. 30 kapłanów. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Piotr Szymkowiak. Po raz pierwszy abp Wojciech Polak, jako prymas Polski i metropolita gnieźnieński, witał swoich diecezjan na Jasnej Górze.

Zgodnie z tradycją, pielgrzymi poszczególnych grup nieśli po fragmencie drewnianego krzyża, który u Szczytu Jasnej Góry został uroczyście złożony w całość. Wszystkie grupy pielgrzymkowe witał ze Szczytu Jasnogórskiego nowy przeor klasztoru – o. Marian Waligóra. – „Powierz się Matce” – to przesłanie jednej z pielgrzymkowych pieśni maryjnych niech będzie moim życzeniem i zaproszeniem dla was wszystkich – powiedział Ojciec Przeor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza św. dla pieszych pielgrzymów została odprawiona na Szczycie 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Z Bytowa

Przebiegli już... 25 lat!

Reklama

Jubileuszowa Pielgrzymka Biegowa z Bytowa na Kaszubach 31 lipca br. po raz 25. przybyła na Jasną Górę. Pielgrzymka odbywała się na trasie 500 km, przy otwartym ruchu drogowym w biegu sztafetowym po 3 zawodników x 2 km, w czasie 5 dni. W pielgrzymce uczestniczyło 25 zawodników z Klubów Biegacza i obsługa pielgrzymki – 6 osób. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Krzysztof Szary, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie. – Wydawałoby się, że te 25 lat to bardzo dużo, a jest to bardzo niewiele. To jest ponad 60 tys. km przebiegnięte przez wszystkich biegaczy, to są ogromne deszcze, tragedie, rany na stopach, to są załamania, to są różnego rodzaju bóle, ale to jest przede wszystkim entuzjazm wiary i entuzjazm miłości do Boga i do Jego Matki Maryi – powiedział ks. Krzysztof Szary. Kierownikiem Pielgrzymki Biegowej był Andrzej Doleciński. Do pielgrzymów biegowych z Bytowa dołączyli na Jasnej Górze biegacze z Ostrzeszowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Kobierna, Wołczyna, Budkowic, Tychów i Brzegu.

Z Górnego Śląska wiara prowadzi do Maryi

Z koszem 69 czerwonych róż 2 sierpnia br. dotarły na Jasną Górę: 69. Piesza Pielgrzymka Rybnicka i 9. Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej, razem 3 tys. 867 osób. Pątnicy Pielgrzymki Rybnickiej w czasie 4 dni pokonali 115 km. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Marek Bernacki, w drodze wspierało go 25 księży, 10 kleryków i 9 sióstr zakonnych. Na jasnogórskie błonia pielgrzymów wprowadził krzyż, następnie szły panie w śląskich strojach niosące kosz z 69 różami, w dalszej kolejności wmaszerowali górnicy, niosący w darze miniaturę repliki krzyża z węgla, który był wykonany na pielgrzymkę papieską w 1983 r., a dziś stanowi symbol wdzięczności za kanonizację św. Jana Pawła II. Pielgrzymów powitał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który także odprawił Mszę św. na Szczycie.

Z Legnicy do Jezusa przez Maryję

Pod hasłem: „Do Jezusa przez Maryję” pielgrzymowało ok. tysiąca osób w 22. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Legnickiej, która zakończyła swoją wędrówkę 7 sierpnia br. na Jasnej Górze. Pielgrzymce towarzyszyło: 30 księży, 12 kleryków oraz 9 sióstr zakonnych. Najdłuższą trasę pokonali pątnicy ze Zgorzelca – 15 dni (ok. 400 km). Pielgrzymi z Legnicy wędrowali 10 dni (ok. 320 km). – Idziemy po raz 22. z Legnicy, bo tyle też lat ma diecezja legnicka – powiedział ks. Mariusz Majewski, przewodnik Pielgrzymki Legnickiej. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Tradycyjnie relacje z trasy pielgrzymki przygotowywało Radio Plus Legnica.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-08-12 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykanistka agencji Ansa: kardynał Krajewski zrewolucjonizował urząd papieskiego jałmużnika

2026-03-12 17:14

[ TEMATY ]

kard. Konrad Krajewski

papieski jałmużnik

Vatican Media

Kardynał Konrad Krajewski zrewolucjonizował urząd papieskiego jałmużnika - powiedziała PAP watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa, Manuela Tulli. Tak podsumowała prawie 13 lat posługi kardynała Krajewskiego jako jałmużnika. W czwartek został on mianowany przez papieża Leona XIV metropolitą łódzkim.

- Kardynał Krajewski zrewolucjonizował urząd jałmużnika. Był zawsze obecny w terenie; od tak wielu misji na Ukrainie po troskę o bezdomnych mieszkających w okolicach Watykanu - podkreśliła watykanistka.
CZYTAJ DALEJ

Izrael: katolicka Msza sprawowana w schronach

2026-03-12 10:53

[ TEMATY ]

chrześcijanin

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie

„Dziękuję za troskę. Otrzymałem wiele słów wsparcia i pocieszenia, a także pytania dotyczące sytuacji. Piszę do Was półtora tygodnia po wybuchu wojny. Obecnie sytuacja jest znacznie spokojniejsza, choć pierwsze dni były pełne alarmów i bombardowań” - poinformował wikariusz patriarchalny dla katolików pochodzenia żydowskiego ks. Piotr Żelazko.

Początek wojny zastał ks. Żelazko za granicą, a lot powrotny został odwołany z powodu zamknięcia lotniska w Tel Awiwie. „Udało mi się wrócić przez Niemcy, Turcję i Egipt, a granicę przekroczyłem lądem w Taba-Eilat” - zdradza kapłan, który w swoim przesłaniu opowiada, jak katolickie wspólnoty żydowskie przeżywają ten trwający konflikt: „Ponieważ wszystkie publiczne działania w Izraelu są zabronione, niektóre z naszych wspólnot musiały odprawiać Msze św. w schronach przeciwlotniczych. Ponadto rakieta, która spadła w ostatnich dniach na miasto Beer Sheva, uszkodziła wiele mieszkań, w tym dom rodziny jednego z naszych parafian. Odwiedziłem ich i widziałem skutki wybuchu. Teraz - podsumowuje - pomagamy tej rodzinie odzyskać stabilną sytuację po tym traumatycznym wydarzeniu i dziękujemy Bogu, że nikt nie został ranny”.
CZYTAJ DALEJ

Medal Signum Universitatis dla ks. prof. Henryka Witczyka: Uhonorowanie wybitnego biblisty

2026-03-12 16:55

[ TEMATY ]

KUL

Medal Signum Universitatis

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

BP KEP

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

Biblista ks. prof. Henryk Witczyk został uhonorowany odznaczeniem uniwersyteckim KUL najwyższej rangi - medalem Signum Universitatis. Otrzymał go w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i organizacyjnych oraz zasług w krzewieniu apostolatu biblijnego w Polsce, a także w dowód szacunku i wdzięczności za działalność na rzecz rozwoju i propagowania nauk biblijnych.

Medal Signum Universitatis wręczany jest zasłużonym osobom i instytucjom, wykazującym się oddaniem, troską o byt, rozwój i tożsamość Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję