Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2014, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszkański Zakon Świeckich

Wspominali króla Francji – swojego patrona

W dniach 18-19 lipca miała miejsce 21. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W spotkaniu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Ważne duchowe odniesienie dla pielgrzymów stanowiła nowenna przed jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu Franciszka. Treści wybrane do rozważania na ten rok to słowa św. Franciszka z Asyżu z Listu do wiernych: „Przyjmują Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa i czynią godne owoce pokuty”. W tym roku wszyscy pielgrzymi dziękowali także za kanonizację papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Andrzej Romanowski OFMCap – przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.

18 lipca Apel Jasnogórski poprowadził o. Andrzej Romanowski. – Nasza kochana Matko, chcemy się z Tobą podzielić radością z jubileuszu 800 lat od narodzenia św. Ludwika IX, króla Francji, głównego patrona franciszkanów świeckich. Ten święty król dał wspaniały przykład zarówno panującym, jak i poddanym, że osoba świecka może budować królestwo Chrystusa w swoim środowisku i w swoim państwie. Całe swoje królowanie poświęcił chwale królestwa Chrystusowego...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

19 lipca Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył i homilię wygłosił o. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv.

Pielgrzymka nowogródzian

Błogosławione siostry nazaretanki

Pamięć 11 sióstr nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 71 lat temu – 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (leżącym do 1939 r. w Polsce, a obecnie na Białorusi) uczcili na Jasnej Górze uczestnicy Pielgrzymki Nowogródzian. W niedzielę 20 lipca w jasnogórskim sanktuarium modliło się kilkadziesiąt osób, wśród nich potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej dziękowali Bogu za ocalenie swoje i najbliższych.

Reklama

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz środowiska nowogródzian. – Po raz kolejny pielgrzymujemy tutaj, na Jasną Górę, żeby Maryi zawierzyć swoje sprawy, a przede wszystkim wyrazić wdzięczność za męczeństwo sióstr i za świadectwo naszych bliskich, za świadectwo tylu kapłanów i sióstr zakonnych. Pielgrzymujemy, żeby dziękować za to, że za ich sprawą otrzymaliśmy dar wiary, że oni pomogli nam i ciągle pomagają odkrywać, iż ziarno Bożego słowa zasiane w ludzkich sercach przynosi owoc w postaci świadectwa wiary, a nawet męczeństwa – mówił ks. Adamarczuk.

Dołącz do duchowej pielgrzymki

W środę 6 sierpnia ze św. Janem Pawłem II wyruszymy na szlak 303. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Do jasnogórskiego domu Królowej Polski będzie nas prowadzić hasło „Totus Tuus”, które najpełniej wyraża tajemnicę życia i świętości polskiego Papieża. Przez trud tegorocznych rekolekcji w drodze pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za kanonizację Jasnogórskiego Pielgrzyma i tak jak on zawierzyć bez reszty Matce Chrystusa sprawy Kościoła i Ojczyzny, a także naszą codzienność.

Wybierz się razem z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak, a jeśli z różnych powodów nie możesz tego uczynić, to dołącz odważnie do grupy duchowych pielgrzymów, słuchaczy Radia Jasna Góra, i wspieraj modlitwą tych, którzy są w drodze. Do grupy duchowych pielgrzymów można wpisywać się każdego dnia w recepcji Radia Jasna Góra. Jeśli nie możesz przyjść, zgłoś swoje uczestnictwo listownie. Wyślij do radia list lub kartkę pocztową z dopiskiem: „Duchowy pielgrzym”. Zgłoszenia telefoniczne przyjmujemy w dniach 1-4 sierpnia, wyłącznie w godz. od 13 do 15, pod numerem telefonu (34) 377-75-58. Duchowych pielgrzymów prosimy także o wsparcie materialne dzieci z biednych rodzin – jak co roku, zbieramy dla nich przybory szkolne. Wszystkie Wasze intencje zabierzemy na pątniczy szlak, a Was prosimy o gorącą modlitwę za pieszych pielgrzymów.

Do zobaczenia na Jasnej Górze 14 sierpnia, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

O. Kamil Szustak OSPPE, Dyrektor Radia Jasna Góra

Krótko

19 lipca przybyła 29. Piesza Pielgrzymka z Wadowic. Hasłem drogi były słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Świętymi bądźcie”. Pielgrzymkę poprowadził ks. Adam Garlacz. Homilię podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem wygłosił ks. inf. Jakub Gil.

21 lipca pod hasłem: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” dotarła 38. Piesza Pielgrzymka ze Skałki w Krakowie. Pielgrzymka była darem modlitwy i ofiary dla Ojca Świętego Franciszka i dla Ojczyzny, jednocześnie czasem dziękczynienia za dar życia i kanonizację Jana Pawła II. W tym roku pielgrzymowało 320 osób. Przewodnikiem był o. Grzegorz Prus, paulin, przeor Klasztoru Paulinów na Skałce i rektor tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-07-29 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję