Reklama

Kościół

Kard. Nemet: konklawe było działaniem Ducha Świętego

Kiedy weszliśmy do Kaplicy i zamknięto drzwi, świat w pewnym sensie przestał ingerować w nasze życie - wskazał kard. Ladislav Nemet SVD opowiadając o doświadczeniu wyboru nowego Biskupa Rzymu. Dodał, że podczas konklawe „została tylko jedna wielka myśl: «Boże, przyjdź i daj nam znak, jak wybrać właściwego człowieka». I to była jedyna rzecz w mojej głowie. To było niesamowite”.

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Ladislav Nemet SVD

działanie Ducha Świętego

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duch Święty był wśród nas

Kard. Ladislav Nemet w rozmowie z mediami watykańskimi, mówiąc o konklawe wskazał, że wybór nowego papieża „nie dokonuje się tylko podczas konklawe”. „Wybór jest przygotowywany, i to przygotowanie zaczyna się wcześniej” - zaznaczył. Wspomniał czas ostatniego Synodu, kiedy pojawiały się pytania: „Jak będzie po Franciszku?”. Powiedział o rozmowach z biskupami, poruszanymi kwestiami dotyczącymi kontynuacji dzieł rozpoczętych podczas pontyfikatu Franciszka. Dlatego też kard. Nemet zaznaczył, że „konklawe to zwieńczenie”; jest końcowym punktem procesu, „który zaczyna się dużo wcześniej”. Już podczas Synodu 2024 r. rozmawialiśmy o tym intensywnie, szczególnie po tym, jak Franciszek niespodziewanie mianował 20 nowych kardynałów, w tym mnie” - podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyszłość i teraźniejszość

Reklama

Mówiąc o kongregacjach, które poprzedziły ostatnie konklawe, hierarcha zaznaczył, że były to rozmowy o przyszłości Kościoła. Poruszano także tematy obecnej kondycji Kościoła. „I tam ukształtowało się, jakiej osoby szukamy - powiedział kardynał i dodał - A gdy mówię «osoby», nie myślę o imieniu, ale o profilu osoby, której szukamy dla Kościoła. I było jasne, że chcemy znaleźć kardynała, który mówi różnymi językami, chociaż to nie było najważniejsze. Najważniejsze było, by był to człowiek wiary” - powiedział.

Ponadto kard. Ladislav Nemet zauważył, że ważne było, aby nowy papież, miał doświadczenie duszpasterskie, był związany z ludźmi oraz potrafił przekazać Dobrą Nowinę, szczególnie w świecie komunikacji.

Decydująca jest osobowość

Kard. Nemet wspomniał rozmowę z Papieżem Leonem XIV i poruszoną kwestię wyboru imienia. Zaznaczył, że jest to „z pewnością program na czas jego pontyfikatu”. Ponadto wskazał na związek z osobą Leona XIII, który „odbudował papiestwo po tym, jak Watykan stracił Państwo Kościelne na rzecz Włoch”.

„Życzę mu, by miał mądrość Ducha w wyborze swoich współpracowników, by mógł zbudować bardzo dobry zespół, który będzie go wspierał i by naprawdę, z pełnym zaufaniem, mógł razem z tym zespołem zrobić coś dla Kościoła” - podkreślił kard. Nemet.

2025-05-24 15:27

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był gigantem modlitwy

2025-12-12 09:15

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

śp. abp Stanisław Nowak

M.Sztajner/Archiwum Niedzieli

Abp Stanisław Nowak

Abp Stanisław Nowak

4 lata temu, w dniu 12 grudnia 2021 r., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św., odszedł do Pana abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

[ TEMATY ]

Maryja

wspomnienie

Adobe Stock

Aztecy zaczęli się tam osiedlać w roku 1325. Tenochtitlan (obecnie miasto Mexico) było wyspą na jeziorze Texcoco. W listopadzie 1519 r. wraz ze swoim wojskiem zdobył je Hiszpan Hernan Cortes.

Musiał jednak toczyć boje aż do 13 sierpnia 1521 r., nim zwyciężył ostatniego króla Azteków - Guatemoca. Azteccy mieszkańcy byli przerażeni tą klęską i zachłannością Hiszpanów. Między tymi dwoma narodami istniały olbrzymie różnice w kulturze, mowie, religii i zwyczajach. Trudno było znaleźć wspólny język. Zwycięzcy siłą zmuszali Azteków do przyjęcia wiary katolickiej. Byli jednak również i tacy misjonarze, którzy próbowali wprowadzić nową religię w sposób pokojowy i przy pomocy dialogu. 10 lat po hiszpańskim podboju miały miejsce objawienia Matki Bożej w Guadelupe. Przytaczamy tekst tubylca Nicana Mopohuna, przypisany Antoniemu Valeriane, jako najbardziej wiarygodny i dokładny oraz posiadający historyczną wartość.
CZYTAJ DALEJ

MKiDN o Magdzie Umer: Polska kultura straciła dzisiaj jeden ze swoich najczulszych głosów

2025-12-12 16:07

[ TEMATY ]

zmarła

Magda Umer

PAP/Szymon Pulcyn

Na zdjęciu archiwalnym z dnia 25.09.2024. poetka i piosenkarka Magda Umer.

Na zdjęciu archiwalnym z dnia 25.09.2024. poetka i piosenkarka Magda Umer.

Polska kultura straciła dzisiaj jeden ze swoich najczulszych głosów. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Magdy Umer – mistrzyni piosenki literackiej, reżyserki, scenarzystki i aktorki - napisał w piątek resort kultury w serwisie społecznościowym. Magda Umer zmarła w piątek w wieku 76 lat.

„Jej niezwykła wrażliwość, eteryczny głos i kunszt interpretacyjny ukształtowały pokolenia słuchaczy. Przez dekady czarowała nas słowem, pielęgnując pamięć o twórczości Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory” – podkreśliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we wpisie na X. „Rodzinie i Bliskim Artystki składamy wyrazy głębokiego współczucia” – dodano.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję