Reklama

Po raz 50. festiwal w Kamieniu Pomorskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamień Pomorski, dawniejsza stolica biskupstwa (stąd obecna nazwa archidiecezji: szczecińsko-kamieńska), to urokliwa miejscowość uzdrowiskowa, malowniczo położona nad Zalewem Kamieńskim, a także prężny ośrodek żeglarski. Wśród zabytków Kamienia Pomorskiego króluje średniowieczna katedra gotycka z zachowanymi elementami romańskimi, a w jej wnętrzu – wspaniałe 45-głosowe organy z XVII wieku. W tej katedrze latem 1964 r. grono zapaleńców z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej i ze szczecińskiego oddziału Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, przekształconego w następnym roku w Szczecińskie Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, zorganizowało cykl sześciu koncertów organowo-kameralnych. Było to możliwe dzięki życzliwej postawie ówczesnego proboszcza parafii katedralnej ks. inf. Romana Kostynowicza, który dla tego celu udostępnił świątynię.

Reklama

Powodzenie tych koncertów skłoniło organizatorów do rozszerzenia formuły letniej imprezy muzycznej w katedrze kamieńskiej przez nadanie jej rangi corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej, poczynając od 1965 r. I od tego czasu każdego lata w piątkowe wieczory przy zabytkowym instrumencie zasiadali wybitni organiści polscy i zagraniczni, zaś w transepcie kościoła występowały liczne zespoły kameralne, chóry i orkiestry z kraju i ze świata. Rozbrzmiewały utwory Johanna Sebastiana Bacha i innych kompozytorów baroku oraz twórców muzyki z innych okresów, przy czym w programach koncertów poczesne miejsce zajmowały utwory o treści sakralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W piątek 20 czerwca 2014 r. odbędzie się uroczysta inauguracja pięćdziesiątego – jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Na katedralnych organach grać będzie znakomity wirtuoz, wieloletni dyrektor artystyczny kamieńskich festiwali – prof. Józef Serafin, który wykona m.in. „Koncert g-moll” francuskiego kompozytora Francisa Poulenca wraz ze znajdującą się w transepcie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Eugeniusza Kusa. Następnie odbędzie się prawykonanie specjalnie na tę okazję przygotowanego utworu „Stabat Mater” szczecińskiego kompozytora Janusza Stalmierskiego z udziałem wspomnianej orkiestry, Chóru Akademickiego im. prof. J. Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przygotowanego przez Szymona Wyrzykowskiego oraz sopranistki Iwony Hossy.

Honorowy patronat nad 50. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim obejmie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, zaś komitet honorowy stanowić będą metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga jako przewodniczący oraz wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz i marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Festiwal został przygotowany przez komitet organizacyjny, któremu przewodzi burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Grzegorz Karpiński.

2014-06-10 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł biskup Piotr Turzyński

2025-04-14 19:30

[ TEMATY ]

bp Piotr Turzyński

bp Turzyński

episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

bp Piotr Turzyński

Nie żyje bp Piotr Turzyński - biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Miał 61 lat. W marcu br. obchodził 10. rocznicę święceń biskupich. W kapłaństwie przeżył 37 lat.

O śmierci biskupa Piotr poinformował bp Marek Solarczyk:
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Lubelscy terytorialsi świętowali Dzień Dumy z Munduru

2025-04-16 04:25

2LBOT

15 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Kombatanta, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej obchodzili Dzień Dumy z Munduru.

Na ulicach miast, w środkach komunikacji miejskiej, zakładach pracy czy na uczelniach, można zobaczyć w mundurach żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową. W ten sposób terytorialsi chcą pokazać swoją dumę z bycia żołnierzem Wojska Polskiego i dodatkowo w tym roku oddać cześć kombatantom.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję