Reklama

Głos z Torunia

Spotkania z Biblią

Rozkochajmy się w psalmach!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu 22 maja odbyło się kolejne spotkanie z Biblią zorganizowane przez zespół świeckich z miejscowej parafii. Tym razem jako prelegent wystąpił ks. Sylwester Dober, proboszcz parafii w Zdrojach k. Tucholi (diecezja pelplińska). Ks. Sylwester przed laty posługiwał jako duszpasterz w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu oraz moderator tamtejszych kręgów Domowego Kościoła. Nic dziwnego, że po spotkaniu do dawnego duszpasterza podeszła spora grupa słuchaczy – dawnych parafian i członków wspólnoty.

Umiłowanie psalmów

Konferencja „Moje człowieczeństwo, moje kapłaństwo z Biblią” przybrała formę niezwykle osobistego świadectwa. Ks. Sylwester odsłonił w niej coś ze swego duchowego wnętrza, opowiadając o tym, jak Słowo Boże kształtuje jego życie. W swoim wystąpieniu skoncentrował się na Księdze Psalmów. Podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa, z którego, dzięki pobożności rodziców, pozostało mu umiłowanie niedzielnych nieszporów. „Psalmy uczyły mnie subtelnego myślenia i wypowiadania się o sprawach Bożych. Stały się dla mnie sposobem upartego kołatania do drzwi niebios. Za ich pomocą mogę wyrazić Bogu wszystko: każde przeżycie, uczucie, troskę, radość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Sylwester zwrócił uwagę na wspólnototwórczy wymiar psalmów, znajdujący swój wyraz w liturgii godzin. W dużej mierze opiera się ona na recytowaniu lub śpiewaniu psalmów. Poprzez podział na godziny kanoniczne: wezwanie, godzinę czytań, jutrznię, modlitwę w ciągu dnia, nieszpory i kompletę, oplatają każdy dzień, jednocząc w tej samej modlitwie wiernych w Kościele na całym świecie. Psalmy są trudne do przyjęcia dla człowieka o mentalności technicznej, która z jednej strony stanowi wyraz geniuszu ludzkiego umysłu, zaś z drugiej grozi popadnięciem w poczucie samowystarczalności, gdzie nie ma już miejsca na żywą więź z Bogiem. Prelegent przestrzegał też przed traktowaniem psalmu responsoryjnego śpiewnego podczas Eucharystii jako „gorszej” części, nie tak „ważnej” jak czytania części Liturgii Słowa. „Rozkochajmy się w psalmach. One prowadzą do nieba. Kto wejdzie w głębię psalmów, ten wie, że Bóg nadal działa w tym świecie” – zachęcił na koniec ks. Sylwester

Muzyka w Biblii

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o spotkaniu z Biblią z poprzedniego miesiąca, zorganizowanym w tej samej parafii. Spotkanie nosiło tytuł „Biblia w wybranych utworach muzycznych” i miało formułę komentarzy przeplatanych wykonywaniem utworów muzycznych, czy to na żywo, czy odtwarzanych z płyt.

W rolę komentatora wcielił się ks. Wojciech Wierzbicki, proboszcz parafii Święte (dekanat Łasin). Jest on absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie ukończył kierunek muzykoterapia; wcześniej studiował też na wydziale wokalno-aktorskim. Na żywo śpiewali absolwenci i dyplomanci Szkoły Muzycznej w Toruniu: Dominik Dyczek, Daria Domagalska oraz Martyna Walczak, na organach akompaniował im Dawid Wesołowski, organista z toruńskiej bazyliki katedralnej Świętych Janów.

W komentarzach ks. Wojciech Wierzbicki scharakteryzował krótko różne sposoby czerpania inspiracji z Biblii w utworach muzycznych. Wspomniał o utworach, w których wprost cytowane są fragmenty Pisma Świętego, dziełach w bardziej dowolny sposób ukazujących konkretne historie i wątki biblijne (np. opera „Samson i Dalila” Kamila Saint-Saënsa), utworach, które z Biblią łączy jedynie zaczerpnięta z jej kart postać bohatera lub miejsce wydarzeń, ale treść pozostawiona jest wyłącznej interpretacji kompozytora (np. opera „Nabucco” Verdiego).

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślili, iż za sprawą muzyki w jego trakcie wytworzył się niezwykły nastrój, ułatwiający modlitewne skupienie.

Kolejne spotkanie z Biblią odbędzie się 12 czerwca (czwartek) o godz. 18.45 w parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu przy ul. Podgórnej 74. Konferencję pt. „Chrześcijaństwo jako zaczyn nowej kultury” wygłosi ks. prof. Jan Perszon. Zapraszamy!

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pandemia jeszcze mocniej otwiera nas na Biblię - rozmowa z ks. prof. Mirosławem Wróblem

[ TEMATY ]

Pismo Święte

tydzień biblijny

Adobe.Stock

W dobie pandemii Biblia jest dla wielu ludzi wielka mocą i pociechą - podkreśla w rozmowie z KAI ks. prof. Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL. - Może też głos Boży będzie docierał do nas jeszcze mocniej, a my będziemy odczuwali większą potrzebę otwarcia na słowo Boga - uważa duchowny. W dniach 18-24 kwietnia Kościele w Polsce trwa XIII Tydzień Biblijny.

Publikujemy treść rozmowy:
CZYTAJ DALEJ

Zapadł wyrok w głośnej sprawie zabójstwa ks. Grzegorza Dymka

2026-03-27 13:10

[ TEMATY ]

Częstochowa

wyrok

zabójstwo

Kłobuck

śp. ks. Grzegorz Dymek

głośna sprawa

Karol Porwich/Niedziela

- Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie zabójstwa ks. Grzegorza Dymka, proboszcza parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku - poinformował Super Express.

Przed Sądem Okręgowym w Częstochowie w piątek, 27 marca 2026 roku zakończyła się kolejna rozprawa Tomasza J., 52-letniego mieszkańca Kłobucka, oskarżonego o brutalne zabójstwo ks. Grzegorza Dymka, proboszcza parafii NMP Fatimskiej.
CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2026-03-27 22:19

ks. Jakub Oczkowicz

Nowi Kanonicy Kapituły Katedralnej

Nowi Kanonicy Kapituły Katedralnej

Ks. Gołąbek we wprowadzeniu wyraził radość z powiększenia tego grona, podkreślając, że obecność nowych kanoników stanowi nie tylko wyraz uznania dla ich dotychczasowej działalności, ale także nadzieję na dalszy rozwój. Zaznaczył, że każdy z nowych członków wnosi ze sobą wyjątkowe doświadczenie oraz zaangażowanie, które bez wątpienia przyczynią się do jeszcze owocniejszej pracy Kościoła rzeszowskiego. Następie nowi kanonicy złożyli wyznanie wiary oraz przysięgę wierności przy obejmowaniu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła. Prepozyt Kapituły poświęcił dystynktoria kanonickie i wprowadził nowych kanoników w urząd. Ci zaś w stroju chórowym zajęli miejsce w katedralnych stallach. Do grona kanoników katedralnych dołączyli: ks. dr Stanisław Kamiński, Wikariusz Biskupi ds. Życia Konsekrowanego oraz proboszcz parafii św. Józefa w Głogowie Małopolskim, ks. Jacek Szczęch, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie oraz wykładowca w Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie, ks. dr Lucjan Dyka, proboszcz parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie oraz wykładowca w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Rzeszowie, ks. dr Piotr Potyrała, Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Na zakończenie zebrani kanonicy odmówili I Nieszpory z Uroczystości Zwiastowania Pańskiego polecając Bogu Kościół Rzeszowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję