Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochajmy więcej!

W uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, święto patronalne ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich, w archikatedrze częstochowskiej spotkali się na wspólnej modlitwie przedstawiciele zrzeszeń katolickich naszej archidiecezji. W uroczystości wzięli również udział alumni Wyższego i Niższego Seminarium Duchownego oraz siostry zakonne i wierni parafii archikatedralnej z jej proboszczem ks. prał. Marianem Dudą. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze księży asystentów wspólnot katolickich, rektora WSD - ks. dr. Włodzimierza Kowalika i asystenta kościelnego Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej - ks. dr. Dariusza Nowaka. Oprawę liturgiczną przygotowali przedstawiciele katolickich zrzeszeń i alumni WSD pod kierunkiem ks. Piotra Mizery.
Metropolita częstochowski mówił w homilii o zagrożeniach współczesnego świata: neopogaństwie - pogardy dla tego, co Boże; braku klarowności pojęć nazywających podstawowe wartości - takie jak prawda, kłamstwo, grzech; zagrożeniu osobistej wiary - Bóg nie jest dość kochany; rodziny - zabijanie nienarodzonych, antykoncepcja, brak miłości ofiarnej rodziców do dzieci, dzieci do rodziców i miłości małżeńskiej. W Roku Umiłowania Chrystusa, w roku peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego Ksiądz Arcybiskup zwracał się do zgromadzonych: "Idźmy drogą czystej miłości. Objawiajmy gotowość pójścia za Jezusem. Niech nas dotknie łaska Epifanii. Idźmy za Chrystusem jako wspólnoty charyzmatyczne, kapłani, siostry zakonne, świeccy. Kochajmy więcej. Ratujmy Miłość! - to jest nasze powołanie!".
Przed błogosławieństwem odczytane zostało przesłanie VI Forum Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, w którym omówiono sposoby zaangażowania się wspólnot katolickich w parafiach w dzieło peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i owoce peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst i fot.: Anna Cichobłazińska


Powitanie dzieciątka w Kłomnicach

Do świąt Bożego Narodzenia kłomnicka wspólnota przygotowała się uczestnicząc w roratach, wsłuchując się w słowo Boże, podejmując uczynki miłosierdzia (wykupione zostały wszystkie świece Caritas), uczestnicząc w rekolekcjach adwentowych i przystępując do sakramentu pokuty i pojednania. Miejscowi duszpasterze: proboszcz ks. kan. Mirosław Turoń i wikariusz ks. Stanisław Goska mobilizowali i zachęcali parafian do podejmowania wysiłku w pracy nad sobą. Pięknie oczekiwały na Chrystusa dzieci, więc księża nagrodzili te starania. Najpierw ks. Stanisław Goska jako św. Mikołaj rozdał dzieciom 6 grudnia po roratach słodkie upominki, następnie, w Wigilię, przygotowano powitanie Dzieciątka. W przystrojonej przez młodzież KSM, ks. Goskę i s. Barbarę Wieczorek świątyni przy żłóbku Dzieciątka Karina Muras złożyła dar serca dzieci - "dobre uczynki". Czytane przez ks. Jarosława Zająca fragmenty Biblii i poezję wzbogacono śpiewem kolęd. Podsumowany został konkurs na systematyczne i aktywne uczestnictwo w roratach. Nagrodzono 34 dzieci, najmłodszy - Tomek Majchrzak liczy sobie 5 lat. Wszystkie dzieci otrzymały od Księdza Proboszcza obrazki różańcowe wprowadzające w Rok Różańca. Tomasz Kowalczyk i Krystian Drab otrzymali figurki Świętej Rodziny. W czasie wigilijnego spotkania proboszcz ks. Mirosław Turoń przekazując w czasie łamania się opłatkiem życzenia dzieciom, rodzicom i gościom, nie krył wzruszenia z duchowego przeżywania przez kłomnicką wspólnotę radości z narodzin Chrystusa.

Reklama

Wiesława Jarońska


Podziękowanie

Pragniemy gorąco podziękować mieszkańcom Częstochowy oraz częstochowskim cukiernikom za wsparcie akcji "Świąteczne wypieki dla najbardziej potrzebujących", organizowanej w tym roku po raz dziewiąty przez Ligę Miejską w Częstochowie. Przekazane wypieki sprawiły dużo radości obdarowanym rodzinom i osobom samotnym. W sumie przekazaliśmy 140 paczek.
W sposób szczególny pragniemy podziękować: Arturowi Szymczykowi i Mariuszowi Rospędkowi - ciastkarnia:"Michaś", cukierni "Blikle", Kazimierzowi Kucajowi - zakład cukierniczy, Hipermarketowi "Tesco", Lechowi Jędryce - piekarnia, zakładowi cukierniczemu "Kozłowscy", Zdzisławowi Mackiewiczowi - cukiernia "Ptyś", Janowi i Annie Hadrian - cukiernia "Pszczółka", Stanisławowi Mękarskiemu - zakład cukierniczy, Jarosławowi Olszewskiemu - cukiernia "Ma-Ja", cukierni "Jałowiec", Markowi Pydzińskiemu - cukiernia, zakładowi cukierniczemu "Beza".
Z wyrazami szacunku

Reklama

Konrad Głębocki - Koordynator akcji
Tadeusz Wrona - Przewodniczący Ligi Miejskiej


Akcje świąteczne Akcji Katolickiej

Wyższe Seminarium Duchowne rokrocznie zbiera na terenie całej archidiecezji płody rolne na potrzeby Seminarium (głównie ziemniaki i warzywa). W tym roku ofiarność wiernych okazała się tak znaczna, że Seminarium postanowiło podzielić się tym dobrem z najbardziej potrzebującymi pomocy rodzinami archidiecezji, przekazując ok. 30 ton ziemniaków. Akcją zajęła się Akcja Katolicka, której członkowie posortowali ziemniaki w 50 kg worki i rozwieźli po częstochowskich parafiach do rodzin borykających się z biedą, głównie bezrobotnych. Tym zadaniem zostały obarczone parafialne Oddziały AK, które najbardziej są zorientowane w potrzebach rodzin parafii.

Przed świętami Bożego Narodzenia Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej ze środków darczyńców, MOPS i Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej zebrała ok. 4 tys. zł, które przeznaczyła na przygotowanie paczek świątecznych, głównie żywnościowych, dla najbiedniejszych rodzin w Częstochowie. Stałą pomoc rodzinom świadczy 10 parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, które od 3 lat dotują dożywianie dzieci w szkołach położonych na terenie parafii.

Akcja Katolicka naszej archidiecezji od kilku lat organizuje w Zwardoniu i Zakopanem zimowiska dla dzieci. Jak co roku w tych zimowiskach uczestniczą dzieci z rodzin biednych i bezrobotnych, których nie stać na opłacenie wypoczynku dzieci. Akcja Katolicka zwraca się do ludzi ofiarnych o pomoc finansową i rzeczową w objęciu zimowym wypoczynkiem jak największej liczby dzieci. Mile będą widziane zimowe kurtki, buty, czapki i rękawiczki, a także niepotrzebny sprzęt sportowy, w tym narty. Adres: Biuro AK, Częstochowa. Al. NMP 54, tel. (0-34) 366-48-20.

Anna Wnęko


Kombatancki opłatek

W sali lustrzanej hotelu "Polonia" w Częstochowie z inicjatywy Zarządu Głównego Korpusu Wojska Polskiego zorganizowano w grudniu ub. r. spotkanie opłatkowe, w którym wzięło udział ok. 100 kombatantów, także byłych żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przybyli także kapelani: ks. płk. Stanisław Wróblewski i ks. płk. Stanisław Rospondek oraz przedstawiciele garnizonu, Komendy ZHP i władz miasta: wiceprezydent Halina Rozponde i członek Zarządu Paweł Ruksza. Obecnych powitał mjr Marian Kluczniak. Przy łamaniu się opłatkiem życzeniom nie było końca. Spotkanie przebiegało przy śpiewie kolęd i pieśni patriotycznych. Kilkanaście osób otrzymało odznaczenia i nominacje oficerskie.

Ryszard Sowiński


Msza św. w intencji środowiska ludzi mediów

26 stycznia, godz. 19.15

kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi
Częstochowa
Al. Najświętszej Maryi Panny 56

Rokrocznie wikariusz biskupi ds. mediów, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś w związku ze świętem patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego zaprasza osoby związane z mediami: prasą, radiem, telewizją, Internetem na Mszę św. w intencji tego środowiska. Podobnie jak w latach ubiegłych Eucharystii w kościółku rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie przewodniczyć będzie abp. Stanisław Nowak.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy


Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela" serdecznie zaprasza Czytelników i Członków Ruchu Przyjaciół "Niedzieli"

na spotkanie opłatkowe oraz koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Dziewczęcego "Subito" z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.
Podczas spotkania przewidziane jest również podsumowanie sytuacji w mediach w minionym roku przez redaktora naczelnego Niedzieli ks. inf. Ireneusza Skubisia.
Spotkanie odbędzie się w piątek - 24 stycznia 2003 r. o godz. 16.00 w Auli Redakcji "Niedzieli".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Cały rozmowa z bp. Arturem Ważnym:

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję