Reklama

Kłamstwa i pełzająca agresja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MATEUSZ WYRWICH: – Dlaczego nie doszło do podpisania porozumienia Ukrainy z UE? Były tak duże naciski ze strony Rosji, czy też tak małe zainteresowanie Unii Ukrainą, która chciała wiele mieć, niewiele dając?

ADAM LIPIŃSKI: – Na pewno było zbyt małe zainteresowanie Ukrainą ze strony Unii Europejskiej. Ale faktem jest, i nie możemy tego ignorować, że Ukraina była zawsze w obszarze geopolitycznym podległa Rosji. Istniała nawet taka teza, że nie ma imperium rosyjskiego bez Ukrainy. Tak samo jak istnieje teza, że nie ma gwarancji bezpieczeństwa Polski bez demokratycznej i niepodległej Ukrainy. I jest sprawą oczywistą, że Rosja zrobi wszystko, żeby Ukraina nie weszła w obszar wpływów politycznych i gospodarczych UE. Z tego też powodu stosowała różnego rodzaju naciski na Janukowycza i władze ukraińskie.

– Wiemy, jaka była pierwotna przyczyna konfliktu w stolicy Ukrainy, Kijowie – była nią rezygnacja rządu Janukowycza z przystąpienia do UE. W konsekwencji – manifestacje na Majdanie. Śmierć ponad stu protestujących i kilka tysięcy rannych. W końcu obalenie Janukowycza. Jak duże zainteresowanie problemami Ukrainy przejawiali w tym czasie zachodni politycy? Dziennikarze? Pan poseł był na Ukrainie od początku konfliktu …

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Kiedy rozpoczęły się wydarzenia na Ukrainie na początku grudnia ubiegłego roku po tym, jak Janukowycz nie podpisał umowy stowarzyszeniowej, Prawo i Sprawiedliwość wysłało stałą misję do Kijowa. Byliśmy tam obecni od grudnia do dzisiaj (10 marca 2014 r.) Sam byłem na Ukrainie czterokrotnie po kilka dni. Moi koledzy posłowie również. To była jedyna misja stała w Kijowie i nawet się dziwiłem, że jesteśmy tak osamotnieni. Na Krymie na początku byliśmy my i nikt więcej. Dopiero kilka dni później pojawili się dziennikarze. I, niestety, rzeczywistość, jaką przedstawiano w mediach, była często inna od tej, jaką myśmy widzieli. Rosyjska propaganda twierdziła, że na Krymie mają miejsce jakieś starcia z miejscowymi, które organizują bojówki z Kijowa. Kompletna bzdura. Nic takiego nie działo się, ale ta fałszywka była wielokrotnie powtarzana.

– Podobnie małe zainteresowanie dyplomatów miało miejsce wówczas, kiedy w lutym tego roku parlament ukraiński konstytuował nową władzę…

– W parlamencie na galerii dla gości nie było wówczas nikogo oprócz nas, polityków PiS, i ambasadora bodajże Japonii. Równie pusto było zaraz po tym, jak rozpoczęła się inwazja Rosjan na Krym, czyli w końcu lutego. Przyjechaliśmy tam natychmiast i… nie było jeszcze dziennikarzy zagranicznych. Dopiero po kilku dniach pojawili się. Byłem tym zaszokowany. Uważam bowiem, że to, co się dzieje na Ukrainie, jest sprawą niezwykle ważną dla Europy czy wręcz świata. Że powinno to być dla wielu polityków europejskich, w tym polskich, powinnością. Że z tym, co się tam dzieje, jest związany nasz interes narodowy.
Druga sprawa, która mnie zaskoczyła, to fakt, jak dalece europejska opinia publiczna jest podatna na propagandę rosyjską. Szczególnie ze strony kłamliwych portali społecznościowych, gdzie Rosja non stop uprawia propagandę. Również przez swoje anglojęzyczne media.

– Na przykład?

Reklama

– Będąc na Krymie, dostaliśmy informację, że Symferopol, czyli stolica Krymu, jest zajęta przez dwie kolumny wojsk rosyjskich. Tymczasem żadnych wojsk rosyjskich jeszcze wtedy nie było. Ulica była spokojna. Nic kompletnie nie wskazywało, że cokolwiek się dzieje. Rozpuszczanie takiej informacji było ewidentnym straszeniem ludzi. Stawianiem opinii społecznej przed faktem dokonanym. I był to jeden z wielu przypadków, kiedy to, co mówili Rosjanie, było wielkim kłamstwem.

– Szokująca jest też, jak Pan podkreślił w jednej ze swoich wypowiedzi, postawa niektórych polskich polityków wobec wydarzeń na Ukrainie. Rodzaj minimalizmu w polskiej polityce zagranicznej. Skąd to się bierze?

– Część polskich polityków uważa, że Polska jest za słaba, aby prowadzić samodzielną politykę. I że Ukraina jest skazana na to, żeby wpaść w objęcia Rosji. Trzeba się z tym pogodzić, że połowa Ukrainy odpadnie, że Krym jest już całkowicie poza zasięgiem możliwości Kijowa itd. Według tych polityków, choć Polska jest słaba, to jednak nie powinna się zbroić, bo nas na to nie stać. Najlepiej, by stała w kącie cichutko i skazywała się na to, że ktoś inny w Europie będzie podejmował za nią decyzje. A my powinniśmy budować gospodarkę, a nie armię, bo tylko gospodarka nas obroni. Takie informacje pojawiają się ze strony różnych środowisk politycznych. Ale również i takie, że w razie konfliktów Polska nie jest w stanie wytrzymać ani jednego dnia wojny w zderzeniu z Rosją. Sieje się więc defetyzm i jednocześnie straszy Polaków wojną. To powoduje, że inni politycy, np. PiS, którzy są zaangażowani w obronę Ukrainy, mogą tracić poparcie. W myśl bowiem sączonej propagandy aktywne, a nie tylko deklaratywne, wsparcie dla naszych sąsiadów może sprowokować negatywne dla nas konsekwencje, a może i wojnę.

Reklama

– Czy wynika to z uprawiania rosyjskiej propagandy w niektórych kręgach, czy raczej z czegoś innego?

– To wynika stąd, że w Polsce jest jeszcze słaba klasa polityczna, często związana z poprzednim systemem. A to powoduje, że ci ludzie mają różne kompleksy. Pamiętam, jak swego czasu jeden z ministrów Kancelarii Prezydenta powiedział, że Polska jest jak stara, brzydka panna na wydaniu, która musi siedzieć cicho i czekać tylko na to, by ktoś zechciał zwrócić na nią uwagę. Tego typu minimalizm niesie ze sobą takie konsekwencje, że z Polską inne kraje przestają się liczyć. Tymczasem powinniśmy dążyć do tego, aby być liderem tej części Europy. Wtedy dopiero inne kraje będą nas traktować poważnie, również Rosja.

– No właśnie, byliśmy w roku 2009 współtwórcami i jakiś czas liderami Partnerstwa Wschodniego, czyli wspólnego projektu wspieranego przez Szwecję, a skupiającego takie kraje jak: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Wystarczyło jednak, że Miedwiediew uznał, że „ta struktura jest wykorzystywana przeciwko Rosji”, a politycy UE podwinęli pod siebie ogony i żeby nie drażnić swojego idola Putina… wyciszyli ten projekt.

– Owszem, tak było. W pewnym momencie ta inicjatywa została przejęta przez tzw. główny nurt polityki europejskiej UE i dziś Partnerstwo Wschodnie jest w jakimś stopniu martwe. Widać, co się stało z Armenią, co jest z Białorusią. Również ta idea była kompletnie martwa na Ukrainie.

– Przed dwudziestu laty, w grudniu 1994 roku, Rosjanie podpisali porozumienie budapeszteńskie, układ zawarty z Ukrainą, przy współudziale USA i Anglii. Rosja, w zamian za ukraińską broń nuklearną, miała dawać gwarancje poszanowania suwerenności i nienaruszalności ukraińskich granic, w tym Krymu. Ukraina oddała broń Rosjanom i … stała się bezbronna?

– Istotnie, te trzy kraje miały gwarantować nienaruszalność terytorialną Ukrainy. I dlatego dzisiaj Rosja udaje, że nie wysyła tam swoich żołnierzy, tylko twierdzi, że to są jakieś grupy samoobrony. W przeciwnym razie wszystko by wskazywało na to, że złamała umowę z 1994 r. i mogłaby być postrzegana przez świat jako agresor. Jednak choć świat wie, że na Krymie są żołnierze rosyjscy, a Rosja wie, że to są ich żołnierze, niektórzy oficjalnie starają się nie mówić o Rosji: agresor. Tymczasem na Ukrainie mamy do czynienia z pełzającą agresją. Nie ma walk ulicznych ani zderzenia wrogich armii, jest konsekwentne przejmowanie terytorium obcego państwa wg najgorszych wzorów imperialnych. A wszystko to odbywa się w atmosferze wielkiego kłamstwa, które sączą rosyjskie media i rosyjscy politycy. Kłamstwa o tym, że Rosjanie na Ukrainie są dyskryminowani, że na granicach polsko- i rosyjsko-ukraińskich ustawiają się kolejki Rosjan, którzy chcą uciekać z kraju, że buntownicy z Majdanu byli szkoleni przez Polaków i Litwinów itd.
To wielkie kłamstwo związane z Majdanem przypomina to, co działo się po katastrofie smoleńskiej. Rosja Putina to kraj powszechnego kłamstwa rodem z książki pt. „Rok 1984” Orwella. Mogło by się wydawać, że jest to już przeszłość, a tymczasem nie. Rosja Putina mimo łatwości dostępu do informacji, mimo globalizacji i nowoczesnych technik informacyjnych potrafi powrócić do najgorszych praktyk totalitaryzmu. Kłamstwo wielokrotnie użyte, staje się, w mniemaniu Putina „et consortes”, prawdą.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Ukrainie powtórka z polskiego grudnia 1981

Niedziela Ogólnopolska 5/2014, str. 36

[ TEMATY ]

polityka

Ukraina

snamess / Foter.com / CC BY

Centrum Kijowa w kłębach czarnego dymu, płoną domy, samochody, opony. Tysiące ludzi walczy na barykadach Euromajdanu, są ofiary śmiertelne, setki rannych… Ciało zakatowanego na śmierć aktywisty protestów antyrządowych – Jurija Werbickiego odnaleziono w pobliżu wsi w okolicach stolicy Ukrainy. Został porwany wcześniej przez nieznanych sprawców z jednego ze szpitali. Zdaniem opozycji, „tituszkowie”, czyli dresiarze działający na zlecenie władz, opłaceni i przywiezieni do Kijowa z prowincji, prowokują konflikty między milicją a uczestnikami protestów. Ale i oddziały tzw. Samoobrony Majdanu nie próżnują: budują barykady, rzucają petardy, koktajle Mołotowa, walczą, czym się da. Widać, że skala przemocy wymyka się spod kontroli zarówno władzy, jak i opozycji.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

[ TEMATY ]

nowenna

Św. Andrzej Apostoł

wikipedia.org

św. Andrzej Apostoł

św. Andrzej Apostoł

9-dniowe nabożeństwo (21-29 listopada) do św. Andrzeja w celu uproszenia potrzebnych łask za Jego przyczyną. Chcąc łatwiej dostąpić łaski, dobrze w czasie nowenny wyspowiadać się i przyjąć nabożnie Komunię św.

Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca wiernych i ogień miłości Twojej racz w nich zapalić.
CZYTAJ DALEJ

Posłany by głosić Dobra Nowinę

2024-11-30 17:49

Fot. Ks. Jakub Nagi

dk. Maciejowi Zawiślakowi święceń kapłańskich udzielił bp Jan Wątroba

dk. Maciejowi Zawiślakowi święceń kapłańskich udzielił bp Jan Wątroba

Na początku ks. Jerzy Gondek, proboszcz parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość. W homilii bp Jan Wątroba mówił, że wydarzenia z Wieczernika wyjaśniają to, czym jest kapłaństwo i kim jest kapłan. Ten sakrament bierze początek z Wieczernika, gdzie Chrystus otworzył swoje serce wobec Apostołów i tam przekazał im to, co najważniejsze. Jednym z najważniejszych elementów kapłaństwa jest służba. Do tej samej misji którą Jezus pełnił powołuje ludzi spośród sowich uczniów po to, by móc ich posłać do świata. Daje im to, czym sam został umocniony, posyła im Ducha Świętego. Chrystus posyła uczniów, by głosili Dobrą Nowinę i zdobywali uczniów i stawali się sługami miłosierdzia. Taka jest istota, sens i cel Chrystusowego kapłaństwa, stwierdził kaznodzieja. Zwracając się do dk. Macieja, Biskup Rzeszowski powiedział, że przez sakrament święceń, jest on zaproszony do dawania innym Bożego miłosierdzia, bycia szafarzem sakramentu pokuty i pojednania wobec tych, do których będzie posłany w życiu kapłańskim. Dodał, że konieczna i cenna w kapłańskim posługiwaniu będzie posługa wobec ludzi chorych, słabych, potrzebujących i biednych.

Po homilii odbył się obrzędy święceń: przyrzeczenie czci i posłuszeństwa Biskupowi Ordynariuszowi, Litania do Wszystkich Świętych podczas której kandydat leżał krzyżem, nałożenie rąk, modlitwa święceń oraz namaszczenie rąk krzyżmem i wręczenie chleba i wina. Podczas Liturgii Eucharystycznej Neoprezbiter po raz pierwszy wyciągnął dłonie nad chlebem i winem wypowiadając słowa konsekracji. Na zakończenie Biskup Rzeszowski podziękował uczestnikom liturgii za udział w uroczystości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję