Książka Anny Wolskiej pt. „Kościół pierwszego kontaktu” zawiera wywiady z osobami przynależącymi do instytutów świeckich. Pomyślałam mówi Kinga, bohaterka jednego z wywiadów, że Pan Bóg jest rzeczywiście niesamowity i że musiał wymyślić wreszcie coś takiego, żeby ludzie świeccy mogli Mu się całkowicie poświęcić i pomagać tam, gdzie nie dotrze ani ksiądz, ani osoba zakonna.
To prosta i trafna uwaga, bo członkowie instytutów świeckich składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale pozostają i pracują w swoich środowiskach, dzięki czemu mają możliwość prowadzenia szczególnej pracy apostolskiej. Żyję sobie pośród świata i chociaż nikt o tym nie wie, jestem cały czas poświęcona Bogu mówi inna rozmówczyni. Takich osób, jak pisze autorka we wstępie, „w Polsce żyją setki, na świecie tysiące. Są w różnym wieku i wykonują różne zawody”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Bohaterowie książki przedstawiają w rozmowach swoje prawdziwe, czasami do bólu, historie i drogę, często długą, która doprowadziła ich do wyboru takiej formy powołania. Moi rodzice są alkoholikami. U nas picie „przechodziło” z pokolenia na pokolenie mówi Barbara, która pracuje w zespole szkół integracyjnych, ale prowadzi też terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i pomaga przy rekolekcjach dla osób uzależnionych. Jej rodzicom udało się zerwać z nałogiem. Długo nie rozumiałam, dlaczego Pan Bóg postawił mnie w takiej, a nie innej rodzinie mówi Barbara, która w końcu zrozumiała, że „wszystko wydarzyło się po to, żeby teraz mogła służyć”.
Początkiem drogi Tomasza, pracownika administracji publicznej, była lektura artykułu z „Niedzieli” o instytutach świeckich. Jednak na pierwszy list do Instytutu Chrystusa Króla... nie otrzymał odpowiedzi. Dopiero drugi list stał się początkiem formacji, kandydowania i czteroletniej aspirantury, która jak mówi Tomasz nie była wolna od kryzysów i prób zmiany decyzji.
Każda z przedstawionych historii jest fascynująca, bo zawsze fascynujące są dzieje kształtowania się osobistej relacji z Bogiem, szczególnie na tak nietypowej drodze, jaką są instytuty świeckie.
Cennym dopełnieniem książki jest posłowie, w którym czytelnik niezbyt dobrze zorientowany w sposobie funkcjonowania instytutów życia konsekrowanego znajdzie ich historię i charakterystykę, a także wskazówki dotyczące dokumentów Kościoła regulujących ich działalność.
Anna Wolska, „Kościół pierwszego kontaktu”, Wydawnictwo Światło-Życie, ul. Królowej Jadwigi 148, 30-121 Kraków, tel. (12) 425-30-88, wydawnictwo@wydawnictwo-oaza.pl, www.wydawnictwo-oaza.pl.