Twórcy i aktorzy odrywający najważniejsze role w najbardziej łódzkim filmie – Ziemi Obiecanej – opowiedzieli o pracy nad filmem, którego premiera odbyła się 50 lat temu.
W foyer EC1 Łódź – Miasta Kultury zlokalizowanej w dawnej elektrociepłowni nr 1, na scenie pojawiły się gwiazdy polskiego kina: Emilia Krakowska, Anna Nehrebecka, Daniel Olbrychski oraz Andrzej Seweryn. Aktorki i aktorzy, którzy odegrali główne role w filmowej adaptacji powieści Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wjady, opowiadali o kulisach pracy na planie, anegdotach z realizacji filmu oraz dawnej Łodzi – mieście, które stało się jednym z bohaterów tej opowieści. Wydarzenie było niecodzienną okazją do posłuchania ich osobistych historii i wspomnień oraz osobistego spotkania legend polskiego kina.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na początku spotkania zaprezentowany został archiwalny teledysk promujący film „Ziemia obiecana”. - Najbardziej łódzki film, którego premiera odbyła się w 1975 r., od dekad fascynuje widzów swoją epicką narracją, mistrzowską reżyserią oraz głęboką refleksją nad przemianami społecznymi i gospodarczymi, jakie niosła ze sobą epoka industrializacji – mówili gospodarze spotkania, które stało się doskonałą okazją, by usłyszeć wspomnienia z planu zdjęciowego oraz poznać kulisy powstawania jednego z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Spotkanie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury Filmowej działające w EC1, które przygotowało dwudniowe wydarzenie „Weekend z Reymontem”.
W pierwszym dniu odbyły się warsztaty filmowe, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kino Polonia” oraz spotkanie „Ziemia obiecana od strony literackiej”. Wieczorem odbył się kulminacyjny moment weekendu, czyli spotkanie z aktorami legendarnego filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”. Dzień zakończył się pokazem „Ziemi obiecanej” w kinie NCKF, wzbogaconym o komentarz na żywo Justyny Tomaszewskiej – przewodniczki po Łodzi, która jeszcze głębiej wprowadziła widzów w kontekst tego arcydzieła. Filmowa ekranizacja powieści Władysława Reymonta - Ziemia obiecana okazała się filmem odmiennym od dotychczasowych dokonań Andrzeja Wajdy, w których dominowała tematyka narodowa. Zdjęcia do filmu zaczęły się w lutym 1974 r. i trwały do 8 czerwca. Twórcy nie musieli budować dekoracji, bo mogli wykorzystać XIX-wieczną architekturę Łodzi. Film był kręcony w ponad stu lokalizacjach, m.in. w pałacach fabrykanckich Scheiblerów (dziś siedziba Muzeum Kinematografii) i Poznańskich, w działających wówczas przędzalniach i tkalniach, w kamienicach, na podwórzach. Andrzej Wajda zaangażował ponad pięćdziesięciu aktorów i ponad stu statystów.
Na początku 1975 r. w Łodzi i Warszawie odbyły się dwie prapremiery filmu, zorganizowane dla robotników dwóch dużych fabryk. Oficjalna premiera „Ziemi obiecanej” odbyła się 21 lutego 1975 r. w warszawskim kinie Relax. Film od razu zyskał olbrzymią popularność i został obsypany najważniejszymi nagrodami filmowymi, zdobywając m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.
Był także polskim kandydatem do Oscara. Niezapomnianą muzykę do filmu
skomponował Wojciech Kilar.