Reklama

Niedziela Lubelska

Święci wyszli na ulice

Niedziela lubelska 47/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

Tadeusz Boniecki

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół czci pamięć świętych wyniesionych na ołtarze oraz tych nieznanych, którzy swoim życiem zasłużyli na zbawienie. Przez to święto chce wiernym dać przykład do naśladowania i wzrastania w wierze.

W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, po raz pierwszy w Chełmie, po ulicach centrum miasta miała miejsce procesja z relikwiami świętych. Jej celem było przypomnienie sylwetek świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów. – Obecnie w naszym muzeum parafialnym jest eksponowanych 17 relikwii. W każdą niedzielę pokazujemy je chętnym podczas zwiedzania – mówi Andrzej Nowosad, kustosz muzeum, a zarazem osoba, dzięki której ono powstało. – Jednak relikwie nie mogą być zamknięte. Przed niektórymi z nich, jak choćby św. s. Faustyny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy też bł. Jana Pawła II, są w naszym kościele odprawiane nabożeństwa. Wierni modlą się do Boga podczas całodniowych adoracji za pośrednictwem tych świętych i błogosławionych. Niestety, w ostatnich latach, głównie wśród młodzieży, promuje się niezgodne z katolickim duchem świętowanie pogańskiego halloween. Postanowiliśmy więc wyjść z naszymi świętymi na ulice Chełma – wyjaśnia.

Bezpośrednio po wieczornej Mszy św. odprawionej w parafialnym kościele, wierni wyszli w procesyjnym orszaku na ul. Lubelską. Procesję otwierały relikwie Krzyża Świętego, niesione przez ks. kan. Józefa Piłata. Kapłani uczestniczący w procesji i siostry zakonne oraz członkowie Bractwa Krzyża Świętego nieśli relikwie: Świętych Apostołów Piotra i Pawła, męczenników Kościoła rzymskiego, św. Izydora, św. Stanisława Biskupa, bł. Edmunda Bojanowskiego, męczenników z Pratulina, św. s. Faustyny, św. Maksymiliana Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. Jana Pawła II. Rozświetlając drogę zapalonymi pochodniami, uczestnicy procesji obeszli pl. Łuczkowskiego, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Każdej z dziesięciu stacji towarzyszył krótki fragment z życia świętego, modlitwa oraz błogosławieństwo jego relikwiami.

Szczególnie wiele do myślenia dała uczestnikom tej radosnej i głębokiej duchem uroczystości postawa przechodzącej przez pl. Łuczkowskiego grupy pijanej młodzieży, która przy stacji wspominającej św. s. Faustynę zakłócała spokój i powagę procesji wulgaryzmami, głośnym śmiechem i niestosownymi komentarzami. To wskazuje, jak wiele trzeba się modlić o nawrócenie.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Kajetan – orędownik na czasy zarazy i bezrobocia

[ TEMATY ]

święty

zaraza

bezrobocie

pl.wikipedia.org

Na świętego Kajetana – współpracownika papieża, kapłana, przyjaciela ubogich – wskazuje amerykańska agencja katolicka CNA jako tego, który może być dobrym patronem w czasach powiększającego się bezrobocia. Z powodu stanu pandemii i obowiązujących w związku z tym obostrzeń w USA bez pracy jest już oficjalnie 26 mln osób. Poziom bezrobocia jest porównywalny do tego z czasów Wielkiego Kryzysu.

Tymczasem, jak podkreśla CNA, żyjący na przełomie XV i XVI w. św. Kajetan wiedział sporo na temat ubóstwa i zarazy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję