Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowa gra edukacyjna

Niedziela częstochowska 47/2013, str. 6

[ TEMATY ]

gra

Bożena Sztajner/Niedziela

Uczniowie częstochowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych od niedawna mogą korzystać z nowej pomocy naukowej – gry pamięciowej: „Militarne dzieje miasta i regionu”, która pozwoli im poprzez zabawę poznać bliżej i utrwalić w pamięci sylwetki ważnych postaci z historii naszej małej ojczyzny oraz wydarzenia, w jakich brali udział. W grze zaprezentowano osoby, które zasłużyły się dla Polski, niejednokrotnie poświęcając dla niej swoje życie.

Na kartach umieszczono wizerunki 15 postaci, a w dołączonej do gry broszurze uczniowie znajdą ich krótkie życiorysy. Warto, by przeczytali je także dorośli, gdyż bohaterowie ci są raczej mało znani; ponadto w tekście znajduje się sporo ciekawostek o naszym mieście i regionie. Gra (najprościej mówiąc) polega na dopasowaniu dwóch kart – chodzi o to, by dobrać karty z postaciami, których życiorysy wiążą się z jednym wydarzeniem z historii Częstochowy czy naszego regionu. Wygrywa ten, kto zgromadzi w ciągu 15 minut najwięcej takich par.

Reklama

Upamiętnieni w grze edukacyjnej „Militarne dzieje miasta i regionu” zostali: Kacper Karliński, o. Augustyn Kordecki, Kazimierz Pułaski, Wincenty Krasiński, Zygmunt Adam Chmieleński, Kazimierz Busler, Gustaw Orlicz-Dreszer, Bronisław Panek, Janusz Gąsiorowski, Alfred Franke, Jerzy Kurpiński „Ponury”, Eugeniusz Stasiecki, Zygmunt Łęski, Stanisław Sojczyński i Andrzej Pełka.

Wśród instytucji zaangażowanych w przygotowanie gry edukacyjnej należy wymienić: Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie (dyrektor i nauczyciel historii Rafał Piotrowski jest jednym z pomysłodawców gry), Hufiec Częstochowa Związku Harcerstwa Polskiego, Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie oraz Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. Grę wymyśliła i opracowała grupa nauczycieli historii z trzech częstochowskich zespołów szkół. Wyboru postaci dokonali oraz opracowali projekt gry: Marek Fiszer (nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie), Karolina Piotrowska (nauczycielka Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie) i Agnieszka Burzyńska (nauczycielka Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie). Zapał i pasja twórców gry zasługują na wielką pochwałę!

Częstochowskie szkoły otrzymały grę „Militarne dzieje miasta i regionu” bezpłatnie (na razie wydano 100 sztuk gry). Projekt finansował Urząd Miasta Częstochowy oraz sponsor, firma „Technopol”. Gra została bardzo starannie, estetycznie wydana. Pudełko (jest na nim przedstawiony obraz oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r.) oraz karty są wykonane z grubego lakierowanego kartonu. Wydawcy chcą, by w każdej częstochowskiej podstawówce i gimnazjum był choć jeden egzemplarz gry.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zainspiruj się

Niedziela małopolska 18/2016, str. 7

[ TEMATY ]

gra

Robert Czarnik

„Inspire. Uczynki miłosierdzia” to najnowsze dzieło krakowskiej firmy Polskie Gry Planszowe.

„Inspire. Uczynki miłosierdzia” to najnowsze dzieło krakowskiej firmy
Polskie Gry Planszowe.

Maj i czerwiec sprzyjają sprawianiu prezentów dzieciom i młodzieży. Zamiast „izolujących” elektronicznych gadżetów, można wybrać podarki, które... ewangelizują. Na przykład grę o uczynkach miłosierdzia

Planszówki są modne. Jednak, kto grał w nie ze swoimi dziećmi, wnukami, siostrzeńcami, bratankami czy młodszym rodzeństwem, wie, że treści tych zabaw bywają różne, nieraz wątpliwe. Pojawiają się w nich mroczne postaci czy zjawiska. Dlatego tym bardziej ucieszyłam się z nowej gry, którą wyprodukowała krakowska firma, dbająca o wartościowy przekaz swoich produktów.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję