Reklama

Kościół

Podsumowanie

Rok obchodów 40 rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

Papież Franciszek i Donald Trump. Prezydent, Sejm i Senat RP. Kilkaset wydarzeń w Polsce i za granicą. Wraz z końcem 2024 r. zakończyły się obchody 40 rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

2025-01-04 11:15

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2024 obchodzono 40 rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od końca listopada 2023 r. nad obchodami czuwał Społeczny Komitetu Upamiętnienia Rocznicy śmierci męczennika zawiązany w jego warszawskim sanktuarium. Zadaniem Komitetu było między innymi inicjowanie wydarzeń rocznicowych, inspirowanie instytucji i mediów do aktywności oraz rejestrowanie wszelkich wydarzeń upamiętniających w Polsce i za granicą.

Reklama

Aby pozyskać informacje o wydarzeniach oraz promować je, Komitet założył ogólnopolską stronę internetową. Zarejestrowano na niej blisko 200 wydarzeń rocznicowych w ponad 100 miejscowościach w Polsce i za granicą. Do najważniejszych wydarzeń kościelnych należała z pewnością wizyta ponad 70 biskupów przy grobie i w muzeum męczennika na warszawskim Żoliborzu. Biskupi skierowali specjalny list do wiernych w Polsce zatytułowany „Ksiądz Jerzy Popiełuszko - patron współczesnej wolności”. Wiosną z inicjatywy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski za wstawiennictwem Św. Andrzej Boboli i Bł. ks. Jerzego Popiełuszki odprawiano ogólnopolską nowennę w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Specjalne słowo do Polaków z okazji rocznicy śmierci księdza Popiełuszki wypowiedział Papież Franciszek. W roku 2024 odprawiono także wiele mszy związanych z rocznicą, do wielu parafii wprowadzono relikwie męczennika, w kościołach całej Polski odbyły się także liczne spotkania i wieczory wspomnieniowe. Specjalną mszę z okazji rocznicy urodzin kapelana Solidarności odprawiono przed domem państwa Popiełuszków w miejscowości Okopy na Podlasiu. Codziennie przez 37 tygodniu przed grobem męczennika o 21:00 modlili się wierni rozważając przy jego nauczanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sprawie rocznicy śmierci kapelana Solidarności głos zabrała administracja państwowa. Już w czerwcu, pod patronatem prezydenta RP w Belwederze odbyła się sesja naukowa podczas której odznaczenia otrzymali świadkowie życia księdza Popiełuszki podtrzymujący pamięć o nim. Jednocześnie Prezydent RP skierował do uczestników specjalny list. Uchwały upamiętniające osobę męczennika przyjęto w Sejmie i Senacie RP. W Sejmie otwarto dedykowaną do tego miejsca wystawę „Dekalog społeczny księdza Popiełuszki”. Prezydent RP wziął też udział w uroczystościach rocznicowych w Warszawie wygłaszając na ich otwarcie przemówienie.

Reklama

W upamiętnienie księdza Popiełuszki zaangażował się świat naukowy. W Polsce zorganizowano 16 sesji naukowych, kongresów i konferencji. Najważniejsze z nich organizował lub współorganizował Instytut Pamięci Narodowej, w wiele z nich angażowała się Solidarność. Na uwagę z pewnością zasługuje dwudniowe wydarzenie w warszawskim Przystanku Historia zatytułowane: „Reminiscencje śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” zorganizowane przez oddział centralny IPN. W działania edukacyjne i naukowe angażowały się również oddziały Instytutu w Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu i w Rzeszowie. Specjalną konferencję naukową zorganizował Katolicki Uniwersytet Lubelski. W Bydgoszczy i Włocławku swoją trzecią edycję miał ogólnopolski kongres poświęcony księdzu Popiełuszce. Sesje naukowe odbyły się także m.in. w Toruniu, Jarosławiu, Przemyślu, Koninie czy w Stalowej Woli. W listopadzie zaś kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski powołał Radę Naukową Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki a kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu, przyznał odznaczenia propagatorom jego kultu.

Wyjątkową rolę w upamiętnieniu misji i śmierci księdza Popiełuszki miał NSZZ Solidarność, którego kapłan jest oficjalnym patronem. Już w lutym na gmachu siedziby głównej Solidarności Mazowsze zawisł baner z hasłem: „Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę” a rok 2024 został przez Związek ustanowiony Rokiem księdza Jerzego Popiełuszki. W marcu Solidarność współorganizowała Ogólnopolską Drogę Krzyżową Świata Pracy a we wrześniu Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Regionalne oddziały Związku brały udział w wielkiej liczbie przedsięwzięć rocznicowych, w prezentacji wystaw, w organizacji sesji naukowych i uroczystych liturgii, w odsłanianiu tablic pamiątkowych i pomników. NSZZ Solidarność Mazowsze współorganizowała centralne obchody rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października w Warszawie.

Reklama

Osobną kategorię tego roku stanowiły wydarzenia kulturalne. W czerwcu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wystawę „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa w listopadzie została przeniesiona do Muzeum Archidiecezji Krakowskiej. W wielu miejscach w Polsce i za granicą można było oglądać wystawę plenerową „Dekalog księdza Jerzego Popiełuszki” stworzoną przez IPN Białystok wspólnie z fundacją „Dobro” oraz Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. W roku rocznicy otwarto także plenerową wystawę wskazującą na obecność księdza Popiełuszki na Wybrzeżu Gdańskim. W roku 2024 r. odsłonięto trzy pomniki księdza Popiełuszki oraz wiele tablic upamiętniających. Postumenty stanęły w Dębkach, w mazowieckim Loretto oraz w Przemyślu. W bardzo wielu miejscach odbyły się prezentacje filmów poświęconych kapłanowi. Na szczególną uwagę zasługuje trzydniowy przegląd filmowy zorganizowany we wrześniu w Muzeum Historii Polski a także osobny panel poświęcony księdzu Popiełuszce na festiwalu NNW. W roku rocznicy opublikowano kilkanaście książek poświęconych osobie księdza w tym cztery biografie, dwa wybory dokumentów, album fotograficzny, naukową publikację analityczną a także kilka modlitewników. Specjalne, obszerne numery rocznicowe wydały tygodniki: Gość Niedzielny i Tygodnik Solidarność. Do tego w mediach społecznościowych można było śledzić kampanię informacyjną realizowaną przez IPN - „Ks. Jerzy od A do Z”. W 12 katolickich stacjach radiowych można zaś było usłyszeć nagrany przez aktora Adama Woronowicza wybór 130 myśli księdza Popiełuszki. Z koncertami występowali m.in.: Piotr Rubik w Suchowoli prezentujący skomponowane na zamówienie fundacji Popiełuszków „Dobro” - „Psalmy z Podlasia” oraz Piotr Pałka ze skomponowanym na rocznicę oratorium „Ks. Jerzy, błogosławiony znad Wisły”. 3 listopada w Warszawie w rocznicę pogrzebu męczennika charytatywnie wystąpiły gwiazdy scen polskich.

Osobę i męczeństwo księdza Popiełuszki przywoływano również za granicą. W Rzymie odbyła się sesja naukowa oraz prezentacja wystawy. Po węgierskich parafiach peregrynuje węgierskojęzyczna wystawa poświęcona życiu księdza Popiełuszki. W Paryżu i Berlinie można było uczestniczyć w mszach rocznicowych i w pokazach filmów. Postać kapelana Solidarności upamiętniono także w Madrycie. W Chicago i Nowym Yorku odbyły się wielodniowe obchody, spotkania i prezentacje wystaw w środowiskach polonijnych. Specjalny list z okazji rocznicy śmierci kapłana skierował do Polaków Donald Trump.

„Liczba wydarzeń i ich rozmach zdecydowanie przerosły nasze oczekiwania” - powiedział Paweł Kęska, przewodniczący Komitetu. - „Trzeba zrozumieć, że gro tegorocznych wydarzeń organizowana była oddolnie, przez małe środowiska, parafie, samorządy, domy kultury. Oznacza to, że pamięć o księdzu Popiełuszce jest mocna a jego kult rośnie” - dodał przewodniczący.

Na wzrost kultu i kultywowanie pamięci wskazuje także frekwencja w warszawskim Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki. W 2024 r. odwiedziło go blisko 25 tys. osób czyli o ponad 9 tysięcy osób więcej niż przed rokiem. Wśród odwiedzających znaleźli się pielgrzymi i turyści z zagranicy, w tym głównie Amerykanie, Francuzi, Włosi, Hiszpanie i Niemcy. Liczba relikwii męczennika czczonych na świecie w 2024 r. wzrosła do 1850. Ponad 600 z nich znajduje się na sześciu kontynentach poza granicami Polski. Rok 2025 będzie rokiem piętnastolecia beatyfikacji księdza Popiełuszki.

„Ksiądz Jerzy Popiełuszko był człowiekiem wolnym, kierującym się prostymi i jednoznacznymi zasadami płynącymi z wiary a taka postawa jest dziś bardzo potrzebna - mówi ks. Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie - z pewnością ten kapłan może być i jest patronem ludzi współczesnych” dodaje ks. Brzeziński.

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 900 miast

2025-01-05 10:37

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Orszak Trzech Króli - Wałbrzych 2024

Orszak Trzech Króli - Wałbrzych 2024

Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli. Już po raz 17. w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami 905 miejscowości w Polsce ale także za granicą, przemaszeruje barwny korowód tysięcy osób przyodzianych w kolorowe korony. Duchową łączność z uczestnikami Orszaków wyraził papież Franciszek, specjalne przesłanie wystosowała też polska Para Prezydencka. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli to uliczne, rodzinne przedstawienie tradycyjnych ludowych jasełek. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje tematyką do dwóch wielkich rocznic: 2025. rocznicy narodzenia Chrystusa oraz 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego.
CZYTAJ DALEJ

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy!

2025-01-03 07:35

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy i co robimy, wdzięczni za ludzi, których spotkaliśmy w roku minionym i wielu z nich nadal jest z nami. Bóg liczy, że będę Mu wdzięczny za tych, z którymi współpracujemy, ale też i za tych, którzy są dla nas źródłem trudności, zmartwień, cierpienia itd. Bo skoro On jest Panem wszystkiego, zatem także obecność obok mnie ludzi tzw. przykrych, uciążliwych, ma służyć czemuś dobremu!

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.
CZYTAJ DALEJ

Nasza nadzieja to zakotwiczenie w Bogu

2025-01-05 15:52

Marzena Cyfert

Pamiątkowe zdjęcie kapelanów szpitalnych i przedstawicieli Służby Zdrowia z bp. Maciejem Małygą

Pamiątkowe zdjęcie kapelanów szpitalnych i przedstawicieli Służby Zdrowia z bp. Maciejem Małygą

W parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu odbyło się spotkanie opłatkowe Służby Zdrowia. Eucharystii w intencji medyków przewodniczył bp Maciej Małyga.

W homilii ksiądz biskup zachęcał do nadziei i zakotwiczenia swego życia w Panu Bogu. Podkreślał, że nadzieja jest, tylko trzeba ją zauważyć. Nawiązał do słów z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan: „Niech Bóg da wam światłe oczy serca, byście wiedzieli, czym jest nadzieja, do której On wzywa, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych” (Ef 1, 18).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję