Reklama

Niedziela Lubelska

Dołącz do akcji dobrego wychowania!

Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej w Lublinie wraz z ks. Bartłomiejem Krzosem, opiekunem duchowym bractwa, zachęca do wzięcia udziału w akcji Duchowy Skarbiec Dobrego Wychowania, której celem jest modlitwa w intencji dobrego wychowania młodzieży oraz przygotowania mądrych wychowawców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem akcji jest bractwo różańcowe, działające przy Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, natomiast patronat nad nią sprawuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Przedsięwzięcie ma na celu rozpowszechnianie nabożeństwa do Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz modlitwy różańcowej w intencji dobrego wychowania młodzieży, przez które rozumie się kształtowanie człowieka silnej wiary, dobrego obywatela i patriotę, sprawnego w działaniu społecznym i gospodarczym, a także w intencji przygotowania dobrych wychowawców.

By było nas więcej

Do akcji może dołączyć każdy, komu zależy na dobrym wychowaniu młodych: wychowawcy, wychowankowie, rodzice czy dziadkowie. Chodzi o to, by zorganizować jak największą grupę ludzi, którym na sercu leży dobro młodego pokolenia i sprawy wychowawcze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Akcja skierowana jest zarówno do młodych, którzy dostrzegają problemy wychowawcze w swoim środowisku - szkołach, klasach, grupach rówieśniczych, jak i do starszych, którym zależy, aby ich dzieci, wnuki i wychowankowie stali się w przyszłości dobrymi i mądrymi ludźmi, kochającymi Boga i Matkę Bożą.

Trzy zobowiązania

Reklama

Warunki, jakie należy spełnić, przystępując do tego przedsięwzięcia, są zasadniczno proste: codzienne odmawianie modlitwy dziękczynno-błagalnej Duchowego Skarbca Dobrego Wychowania, rozważanie jednej tajemnicy Różańca oraz podjęcie dobrowolnego postanowienia. Modlitewne zobowiązanie zostaje złożone przez konkretną osobę, która nie tylko dostrzega, ale także rozumie potrzebę modlitwy za dobre wychowanie młodego pokolenia. Z drugiej strony jest to indywidualna prośba o modlitwę w intencji związanej z wychowaniem. Taką intencję powierzają Najświętszej Maryi Pannie członkowie Bractwa Różańcowego w każdą pierwszą sobotę miesiąca podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 18 w parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie.

Skarby modlitewne

Każdy członek Skarbca Dobrego Wychowania może złożyć dobrowolne postanowienie, które jest dodatkowym skarbem modlitewnym składanym Matce Bożej. Może mieć formę wyrzeczenia, dodatkowej modlitwy, w szczególności związanej z sakramentami (uczestnictwo w Eucharystii), innej formy rozwijającej duchowo (rozważanie Pisma Świętego, czytanie lektur katolickich) lub w formie dobrego uczynku. Postanowienia powinny być podejmowane w celu dziękczynienia i oddania chwały Matce Bożej. Spełniając trzy warunki, członkowie skarbca składają modlitewne klejnoty - skarby, ofiarowane Matce Bożej Niepokalanie Poczętej, z których później korzystają osoby proszące o modlitwę.

Dołącz i ty

Ci, którzy pragną przystąpić do akcji, powinni wypełnić deklarację Duchowego Skarbca Dobrego Wychowania, którą można przesłać na trzy sposoby - listownie pod adres: Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, ul. Topolowa 7, 20-352 Lublin; przez stronę internetową: www.bractworozancowe.pl, na której umieszczona jest deklaracja do wypełnienia lub wysłać zgłoszenie pocztą elektroniczną: kontakt@bractworozancowe.pl, podając: imię, nazwisko, adres, telefon, adres e-mail oraz swoją parafię.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice publicznego życia Jezusa w Różańcu

Co to są misteria, tj. tajemnice publicznego życia Jezusa? Nie są to tylko piękne i pobożne obrazki z życia Jezusa, jak np. chrzest w Jordanie, wesele w Kanie, przemienienie na górze, Ostatnia Wieczerza, które można wykorzystać w nauczaniu chrześcijańskim, w katechezie i kazaniu. Są bowiem pięknymi i plastycznymi opowiadaniami, które można łatwo zapamiętać. Z wypowiedzi Papieża wynika, że w tajemnicach światła kontemplujemy żywą Osobę Jezusa, który definitywnie objawia Ojca oraz słowami i czynami zwiastuje nadejście Królestwa Bożego. Przez wpatrywanie się w te tajemnice wchodzimy w głębię Serca Jezusa, w Jego radość, boleść i chwałę. Misteria ziemskiego życia Jezusa są spisanymi pod natchnieniem Ducha Świętego interwencjami Boga w historię człowieka w celu jego zbawienia. To dzieło zbawcze Boga spełnia Jezus Chrystus, Słowo, które stało się Ciałem. To odwieczne Słowo Ojca objawia się ludziom w słowach i czynach, znakach i cudach. W tych wydarzeniach i słowach realizuje Boży plan zbawienia. Wydarzenia te mają więc charakter historiozbawczy: objawiają Jezusa, Jego moc i posłannictwo. Wydarzenia zbawcze nazywamy misteriami (tajemnicami) życia Jezusa. Misterium paschalne stanowi centrum. Współczesne dogmatyki o charakterze historiozbawczym dużo miejsca poświęcają tajemnicom ziemskiego życia Jezusa. Współczesne badania biblijno-teologiczne wykazały, że Jezus Chrystus dokonał zbawienia nie tylko przez mękę i śmierć krzyżową, nie tylko przez chwalebne zmartwychwstanie, ale całe Jego życie miało charakter zbawczy. Tajemnice życia Jezusa rozważane w Różańcu też mają charakter zbawczy. Chrzest w Jordanie zapowiadał już pełną misję Jezusa, w której perspektywie była męką Sługi Bożego; Chwała Jezusa objawiona w Kanie zapowiadała chwałę Krzyża i zmartwychwstania; przemienienie na Taborze było wzmocnieniem uczniów przed zgorszeniem męki i śmierci Jezusa; Ostatnia Wieczerza była już prawdziwą antycypacją męki, śmierci i zmartwychwstania. Kto nie dostrzeże tych treści w tajemnicach życia Jezusa, ten nie dojdzie do prawdziwej kontemplacji zbawczej.
Misteria życia Jezusa utrwalone na piśmie są przeważnie krótkimi narracjami (por. np. Mk 1, 9-11; Mt 3, 13-17; Łk 3, 21-22; J 2, 1-12; Mk 9, 2-8; Mt 17, 1-8; Łk 9, 28-30; Łk 22,15-20; Mk 14, 22-25; Mt 26, 26-29). Wyjątek stanowi trzecia tajemnica światła: „Jezus głosi Królestwo Boże i wzywa do nawrócenia”. Tajemnica ta - można powiedzieć - obejmuje całe Ewangelie - słowa o Królestwie i czyny, jako realizacja Królestwa. Do medytacji i kontemplacji można brać konkretne sceny opisujące nauczanie Jezusa o Królestwie i Jego znaki Królestwa (np. Mt 4, 12-17; 5, 1-12; 9, 27-38; 13, 1-52; Mk 1, 14-20; 4, 1-33; Łk 4, 16-44; 6, 20-22). Jeżeli się dobrze zna Ewangelie, można odwołać się do szerszego kontekstu. Taka medytacja potrzebuje pogłębionej inicjacji.
Opisy zbawczych misteriów życia Jezusa posiadają jeszcze jedną wspólną cechę literacką. W krótkiej narracji zbawczego misterium Jezusa obok opisu wydarzenia występują jeszcze słowa Boga, Jezusa, lub jakiejś postaci opisu. Słowa Boga mają charakter objawieniowy, stąd łączą się one z tzw. teofanią (np. Mk 1,9-11; Mt 3,13-17; Łk 9, 28-36). Słowa Jezusa wyjaśniają sens wydarzenia lub sens wykonanych przez Niego gestów (np. Łk 22,19-20). Występujące postacie są świadkami tajemnicy z życia Pana. Wszystkie te elementy winny być wykorzystane w medytacji i kontemplacji. Krótki opis tajemnicy jest tworzywem do kontemplacji, podobnie również postacie opisu, słowa natomiast mogą być materiałem do rozważania. Ojciec Święty przypomina, że przez medytację tajemnic życia Jezusa dokonuje się w modlącym przyswajanie, asymilacja tajemnicy, doświadczalne wnikanie w zbawczą treść tajemnicy. Medytacja tajemnic łączy nas z Bogiem przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela. Odmawianie Różańca wprowadza w dzieło zbawcze Boga realizowane w Jezusie Chrystusie. Tak rozumiana medytacja staje się równocześnie inicjacją w misterium chrześcijańskie. Wierni przez rozważanie tajemnic Różańca zachowali w świadomości wiary najważniejsze tajemnice życia naszego Pana i Zbawcy, nawet wtedy, gdy nie interesowali się nimi teologowie. Tajemnice świętego Różańca były dla prostych wiernych historiozbawczą dogmatyką służącą im nie tylko do uczenia się, ale i do modlitwy. Była to prawdziwa Biblia pauperum. Dziś doczekaliśmy szczególnego momentu: teologowie interesują się misteriami życia Jezusa, Papież wydaje list apostolski wzywający do kontemplacji tych tajemnic. Głęboki sens wiary ludu Bożego zwyciężył.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję