Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który obchodziliśmy 7 września br. w katedrze zamojskiej, wpisał się jednocześnie w historię kultu obrazu Matki Bożej Opieki zwanej Odwachowską. W swoim wizerunku Matka Boża patronuje i oręduje w sprawach mieszkańców Zamościa, Zamojszczyzny i pielgrzymów już od 210 lat. Koronacji obrazu 9 września 2000 r. na Rynku Wielkim w Zamościu przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Korony poświęcił rok wcześniej papież Jan Paweł II w czasie swojej 7. wizyty apostolskiej w ojczyźnie, w ramach błogosławieństwa kończącego nabożeństwo Liturgii Słowa w Zamościu, w sobotę 12 czerwca 1999 r.
Z inicjatywy proboszcza katedry zamojskiej, ks. prał. Adama Firosza, rozpoczęły się pierwszosobotnie uroczystości ku czci Matki Bożej Opieki, w których przygotowanie włączyła się wspólnota Ruchu Światło-Życie. Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. W kazaniu ks. Biskup zwrócił uwagę na dwa współodczuwające Serca Jezusa i Maryi, które powinny być dla nas wzorem i nadawać kierunek naszemu życiu. Na zakończenie Eucharystii, Biskup Mariusz poświęcił kopię ikony Matki Bożej Opieki, wraz z kopiami ikon Świętej Rodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czuwanie dziękczynne przygotowali i prowadzili ks. Roman Sawic - moderator diecezjalny Domowego Kościoła, i ks. Jarosław Kędra - moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Następnie z kopią ikony Matki Bożej Opieki wspólnota eucharystyczna podążała wokół katedry, odmawiając tajemnice radosne Różańca. Rozważania tajemnic i Różaniec prowadzone były przez rodziny z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Wierni idący w procesji za obrazem nieśli w rękach białe i czerwone świece, które symbolizowały barwy naszej flagi narodowej. Po modlitwie różańcowej, przy dźwiękach skrzypiec i organów wierni zgromadzeni w katedrze mogli powierzyć Sercu Maryi wszystkie intencje, z którymi uczestniczyli w tym nabożeństwie. Po Apelu Jasnogórskim, biskup naszej diecezji Marian Rojek, wypraszał u Maryi łaskę zaprzestania działań wojennych na świecie. Przywołując krwawiące rany w dziejach naszego narodu: II wojnę światową, wpisującą się tragicznymi wspomnieniami w każdy wrzesień, Katyń, Wołyń i inne dramatyczne wydarzenia zapisane krwią ofiar w naszej historii, Ksiądz Biskup prosił Maryję o pokój, wskazując także na pokój Chrystusowy, który powinien owładnąć sercem każdego człowieka w rodzinie, sąsiedztwie, w szkole, w miejscu pracy, wszędzie tam, gdzie Bóg nas posyła.
Biskup Marian przekazał parom rejonowym Domowego Kościoła diecezji zamojsko-lubaczowskiej 3 ikony Świętej Rodziny, które rozpoczęły peregrynację po rodzinach Domowego Kościoła w rejonach: Zamość, Lubaczów, Biłgoraj. Nabożeństwo zakończyło się uroczystym błogosławieństwem wiernych, którego udzielili arcybiskup Grodna Aleksander Kaszkiewicz i biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek.