Przygotowania do wielkiego jubileuszu w sanktuarium Pani Rzeszowa trwały już od dawna. Miały one wymiar zarówno duchowy, jak i materialny. Odbywała się wielka nowenna, a w związku z jubileuszem dla Pani Rzeszowa otwarte zostały Ogrody Bernardyńskie. Już w sierpniu br. przed uroczystością Wniebowzięcia NMP w sanktuarium Pani Rzeszowa rozpoczęły się duchowe przygotowania do uroczystych obchodów jubileuszu 500-lecia obecności Matki Bożej w sanktuarium i do rekoronacji cudownej Figury Najświętszej Panienki. Nauki przygotowujące głosił o. Azariasz Hess OFM Bern. pracujący w Rzymie, a nasz rodak. W serdecznych i ciepłych słowach przybliżał wiernych do Jezusa i Jego Najświętszej Matki. 9 września transmisję z bazyliki Ojców Bernardynów przeprowadziła telewizja Trwam i Radio Maryja.
Reklama
W uroczystość Matki Bożej Anielskiej bp Kazimierz Górny wręczył Ojcom Bernardynom, na ręce o. Wiktora, gwardiana, specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka na tę okoliczność. Uroczyste obchody jubileuszu zainaugurował ks. inf. Wiesław Szurek 7 września. Zaś w uroczystość Narodzenia NMP Sumę odprawił i kazanie wygłosił bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski. W kolejnych dniach od rana wierni licznie nawiedzali sanktuarium i trwali na modlitwie, a Liturgii Eucharystycznej przewodniczyli: biskup rzeszowski Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski, o. Jarosław Kania, prowincjał Prowincji Krakowskiej Ojców Bernardynów. Przez wszystkie dni kazania głosił o. Nikodem Sobczyński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kulminacyjnym dniem był 12 września, w Rzeszowie Uroczystość NMP Rzeszowskiej. Tego dnia miała miejsce rekoronacja cudownej Figury Matki Bożej Pani Rzeszowa. Dzięki pomocy o. Azariasza korony poświęcił w Rzymie Ojciec Święty Franciszek. Od wczesnego rana czciciele Matki Bożej trwali na modlitwie. Dzięki temu, że cudowna Figura została zdjęta z ołtarza, gdzie zwykle się znajduje i ustawiona w kaplicy w specjalnym feretronie, była blisko swoich czcicieli. Można powiedzieć, że spełniły się dzisiaj na nowo słowa, które Matka Najświętsza powiedziała 500 lat temu do Jakuba Ado: „Chcę na tym miejscu chwałę mego Syna widzieć i nieść pociechę utrapionym. Konfesjonały i ściany świątyni, a także sami wierni mogą powiedzieć, ile ludzie doznawali tutaj łask i pociech w utrapieniu.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Kazanie wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Kaznodzieja przybliżył zgromadzonym znaczenie koronacji, jej biblijne podstawy oraz aktualne przesłanie duszpasterskie. Zachęcał przede wszystkim do nieustannej modlitwy różańcowej.
Swoją obecność zaznaczyli także hierarchowie z metropolii w osobie biskupa zamojsko-lubaczowskiego Mariana Rojka, rodaka rzeszowskiego. Był również bp Jan Niemiec oraz nasi biskupi: Jan Wątroba, Edward Białogłowski i biskup senior Kazimierz Górny.
W uroczystości wzięło udział ok. 10 tys. wiernych, na czele z władzami Miasta, Województwa, przedstawiciele Wojska, Policji, Strzelca. Licznie uczestniczyła młodzież szkolna. Spieszmy do Najświętszej Matki, Pani Rzeszowa, Ona chce nieść pociechę wszystkim, kto się do Niej ucieka.