- Nam jest bardzo potrzebne myślenie kategoriami konkretnych relacji, a nie tylko zrozumieniem tego, czym jest instytucja, jakaś zbiorowość – w tym jesteśmy z reguły dość dobrzy, ale nie jest łatwe wejście w relacje głębokie – mówił do proboszczów metropolita łódzki.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie proboszczów i kapłanów pt.: „Przyszłość parafii”, której głównym tematem były relacje we wspólnotach parafialnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na wstępie kard. Grzegorz Ryś przeczytał fragment Listu św. Pawła o rzymskiej misji spotkania z osobą. – Myślę, że to jest najpiękniejszy tekst w Nowym Testamencie na opisanie tego, co na synodzie biskupów nazywano nawróceniem relacyjnym. Nam jest bardzo potrzebne myślenie kategoriami konkretnych relacji, a nie tylko zrozumienie tego, czym jest instytucja, jakaś zbiorowość – w tym jesteśmy z reguły dość dobrzy, ale nie jest łatwe wejście w relacje głębokie. To jest to, co się nazywa kulturą synodalną, sposobem funkcjonowania w Kościele, nastawieniem na osobę, na wspólnotę, w której każdy jest znany po imieniu, kim jest, jakie ma zalety, umiejętności, charyzmaty, zasługi – powiedział kard. Ryś. Odnosząc się do dzisiejszego tematu spotkania, metropolita łódzki przywołał fragment Listu Ojca Świętego Franciszka do Proboszczów. – Ojcostwo to jest nasza relacja do ludzi, którym posługujemy, ale papież napisał do was, że nie możesz być ojcem, jeśli nie wiesz, co to znaczy być synem i bratem. Relacja braterska, to jest relacja duchownych między sobą – wyjaśnił kard. Ryś.
Następnie, Michał Ejchman podsumował Synodalny Dzień Skupienia, który odbył się 30 listopada br. Podał dane dotyczące osób podejmujących aktywność w parafii, zaangażowania świeckich podczas liturgii, a także zdanie wiernych o otwartości księży proboszczów na inicjatywy parafian – 80 procent osób zaznaczyło, że proboszcz jest otwarty na inicjatywy, a niewielki procent, że nie. W drugą stronę wygląda na to, że mniej jest chętnych parafian na inicjatywy synodalne niż księży – zaznaczył.
Kolejnym punktem spotkania było wprowadzenie i medytacja ks. Sławomira Sosnowskiego. – Potrzebujemy relacji. Ostateczna perspektywa to nasza misja, żeby odnaleźć się razem, ale nie traktujemy relacji funkcjonalnie, bo nie przyjęliśmy zawodu księdza, tylko święcenia przenikają nasze całe życie, a więc nasze relacje, angażują naszą osobowość. Nie chodzi tylko o umiejętności współpracy. (…) Sakrament i braterstwo są nam dane, ale też zadane – podkreślił ks. Sosnowski.
Przedostatnim punktem wydarzenia była praca w grupach, podczas której księża odpowiadali na następujące pytania:
1. Jakie jest twoje doświadczenie relacji i współpracy z braćmi w kapłaństwie: w parafii, w dekanacie, w diecezji? 2. Jakie jest twoje doświadczenie relacji i współpracy z biskupami pomocniczymi i biskupem diecezjalnym? 3. Czy te relacje są wsparciem w wypełnianiu twojej misji czy przeszkodą? Dlaczego?
Po dzieleniu się i analizach doświadczeń odbyło się wspólne podsumowanie dzisiejszego spotkania księży.