Reklama

Niedziela Lubelska

Święto parafii

Doroczny odpust w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce miał poczwórny wymiar. Zgromadzeni parafianie i goście, zarówno kapłani, jak i świeccy, przeżywali uroczystość ku czci świętych Apostołów, bierzmowanie młodzieży, festiwal pieśni religijnej oraz imieniny proboszcza ks. kan. Piotra Jastrzębskiego. Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto parafii, przypadające w pierwszy wakacyjny dzień, zgromadziło wokół ołtarza rzeszę wiernych, składających Bogu dziękczynienie za kolejny rok obfitujący w błogosławieństwo i wstawiennictwo patronów. Szczególnym powodem do wdzięczności była młodzież, zdecydowana przyjąć sakrament bierzmowania. Dla kilkudziesięciu młodych osób parafialny odpust stał się uwieńczeniem całorocznej pracy, zmierzającej do poznania Boga i umiłowania bliźnich. - Z niepokojem, ale i ufnością patrzymy na nasze dzieci, które wkraczają w dorosłość. Widzimy ich niepokój serca i zamęt wewnętrzny, ale wiemy, że tylko Chrystus poprowadzi ich przez życie właściwą drogą. Prosimy więc o namaszczenie naszych dzieci Duchem Świętym, aby umocnił je w mężnym wyznawaniu wiary katolickiej - prosili rodzice, witając abp. Stanisława Budzika. O dobrym przygotowaniu swoich młodych parafian zaświadczał Ksiądz Proboszcz, prosząc Pasterza o modlitwę za nich, by sakrament dojrzałości chrześcijańskiej stał się orężem w pokonywaniu codziennych trudności. Sami młodzi, świadomi powagi swojej decyzji, odważnie wyciągali ku niebu dłonie z krzyżami, zapewniając, że pod tym znakiem chcą budować swoją przyszłość.

Kierując myśli zgromadzonych ku filarom Kościoła - św. Piotrowi i św. Pawłowi, których różniły drogi powołania, ale połączyła miłość Chrystusa, abp Budzik podkreślał, że Duch Święty otworzył ich serca na nowe życie. - Piotr jako pierwszy wyznał wiarę w Chrystusa i stał się skałą, na której On oparł swój Kościół. Chrystus obdarzył go władzą wskazywania drogi oraz zapewnieniem, że nawet wśród największych burz prowadzona przez niego łódź Kościoła nie zatonie. Św. Paweł, dzięki objawieniu Chrystusa w drodze do Damaszku, przeżył głębokie nawrócenie i stał się nauczycielem narodów pogańskich. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, a Kościół od najdawniejszych czasów wspomina ich razem. Wasza parafia czci ich w sposób szczególny, podziwiając ich wierność okazywaną Chrystusowi i wewnętrzny żar świętości, rozpalający ich serca dla sprawy Bożej. Tę odwagę i moc wlał w ich serca Duch Święty, wielki budowniczy świętości Kościoła. Ten sam Duch Święty rozlewa miłość w sercach wierzących; każdego, kto przyjął chrzest, prowadzi na spotkanie z Chrystusem - mówił Ksiądz Arcybiskup. Jak podkreślał, wezwanie do świętości skierowane jest do wszystkich, niezależnie od zajmowanych stanowisk. - Zadaniem każdego z nas jest dawanie świadectwa wiary, ale to zadanie szczególnie skierowane jest do bierzmowanych. Przyjmijcie więc zaproszenie do głębokiej i mocnej jak skała wiary, która cechowała Piotra; do apostolskiej gorliwości, która św. Pawłowi nakazała głosić Dobrą Nowinę na całym świecie. Przyjmijcie zaproszenie do świętości, jakie kieruje do was Duch Święty. Niech On da wam odwagę, abyście mogli iść pod prąd, abyście zawsze od siebie wymagali. Zacznijcie budować cywilizację życia, świat ludzi trzeźwych, uczciwych i szlachetnych, odnoszących się z miłością do Boga i bliźnich - apelował Pasterz.

Po Sumie odpustowej, zakończonej procesją eucharystyczną, parafianie i goście ponownie zgromadzili się przy kościele, by uczestniczyć w 17. już festiwalu pieśni religijnej. Przegląd twórczości artystycznej, zainicjowany przed kilkunastu laty przez ks. Wojciecha Iwanickiego, wciąż przynosi dobre owoce. W dzień wyjątkowy dla parafii gromadzi wspólnotę nie tylko przy stole eucharystycznym, ale też na wspólnej i mądrej zabawie. Co roku na scenie prezentuje się ok. 200 artystów, od najmłodszych przedszkolaków aż po gwiazdy chrześcijańskiej sceny muzycznej. - W tym roku piosenki religijne zaśpiewały różne zespoły z Kamionki oraz z zaprzyjaźnionych parafii, m.in. z: Lublina, Baranowa, Wąwolnicy, Firleja i Lubartowa - wyliczali organizatorzy. - Doskonała zabawa i dobra organizacja, w którą od początku oprócz parafii włącza się Gminny Ośrodek Kultury, sprawiają, że nigdy nie zabrakło nam ani wykonawców, ani publiczności - podkreślali. Festiwalowa scena tętniła życiem do późnych godzin wieczornych. Spotkanie zakończyły modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II i apel papieski o godz. 21.37.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękno świątyni

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Popkowicach uroczyście obchodziła jubileusz 350-lecia konsekracji świątyni

Jak podkreśla proboszcz ks. Andrzej Mizura, tak doniosły jubileusz skłania do zanurzenia się w historii; do przypomnienia wartości, którymi kierowali się przodkowie ku chwale Boga i ku pożytkowi ludzi; do refleksji nad tym, co praojcowie pozostawili potomnym w spadku i w jaki sposób te dobra są wykorzystywane i pomnażane. Doceniając materialne dziedzictwo, którego znakiem jest pięknie odrestaurowana świątynia, ks. Mizura zwraca uwagę na ogrom pracy duszpasterskiej i wysiłek kapłanów, którzy nie szczędzili czasu i talentów dla zachowania i pomnażania wiary oraz chrześcijańskiej tożsamości narodowej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Dec: katolicy w parlamencie nie mogą głosować za aborcją i in vitro

2026-07-21 09:23

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Karol Porwich/Niedziela

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

Katolicy zaangażowani w politykę nie mogą wybiórczo traktować Ewangelii i popierać rozwiązań sprzecznych z nauczaniem Chrystusa tylko po to, aby zachować stanowisko lub uniknąć konsekwencji partyjnych - mówił bp senior Ignacy Dec. Hierarcha wskazał głosowanie za aborcją i zapłodnieniem in vitro jako przykład odrzucenia obowiązków wynikających z wiary.

„Pierwszym jest słowo Boże, które Pan Bóg kieruje do nas przez proroków, a szczególnie przez swojego Syna, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. To pokarm przede wszystkim dla tej władzy duszy, którą nazywamy intelektem, rozumem - żebyśmy wiedzieli, jak żyć” - mówił biskup.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Kamiński: „Pismo Święte łączy wszystkich chrześcijan”

2026-07-22 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ekumeniczna Szkoła Biblijna

ks. Wiesław Kamiński

Joanna Popławska

Dyrektor Ekumenicznej Szkoły Biblijnej ks. kan. Wiesław Kamiński

Dyrektor Ekumenicznej Szkoły Biblijnej ks. kan. Wiesław Kamiński

Ekumeniczna Szkoła Biblijna w Łodzi rozpoczyna nowy rok zajęć. Tegoroczny cykl będzie poświęcony tematowi „Tajemnica Kościoła w świetle Biblii”. Spotkania wykładowe będą odbywać się raz w miesiącu, od października do czerwca.

Szkoła powstała po ekumenicznej pielgrzymce do Ziemi Świętej w 2020 roku. Jej celem jest pomoc w lepszym rozumieniu Pisma Świętego i odkrywaniu, jak żyć Słowem Bożym na co dzień. Jak podkreśla ks. kan. Wiesław Kamiński, dyrektor Ekumenicznej Szkoły Biblijnej i proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, inicjatywa jest skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia czy wcześniejszej wiedzy teologicznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję