Reklama

Kultura

Idźmy franciszkowym śladem!

Ukazała się nowa płyta bp. Antoniego Długosza z Częstochowy, pod wymownym tytułem „Franciszkowym śladem”. Ksiądz Biskup oraz twórcy płyty poświęcają ją Ojcu Świętemu Franciszkowi. Sztandarową piosenką krążka jest tango „San Damiano”, odnoszące się do św. Franciszka, który patrząc na krzyż, miał widzenie Chrystusa mówiącego mu, aby odbudował kościół. Kontekst tego powołania był niewątpliwie szeroki, a św. Franciszek przez swe upodobnienie się do ubogiego Chrystusa stał się filarem odnowy Kościoła. Tekst piosenki odwołuje się także do papieża Franciszka „trzymającego filar Kościoła”, który stał się współczesnym odnowicielem wiary.

Na pomysł zaśpiewania tanga dla Papieża wpadł bp Długosz zaraz po wyborze Franciszka na Stolicę św. Piotra. Ksiądz Biskup, podobnie jak papież Franciszek, upodobał sobie tango jako formę muzyczną. W czasie swego pobytu w Buenos Aires, co miało miejsce dwa lata temu na zaproszenie misjonarek - Sióstr Albertynek, Biskup Antoni widział tańczących na ulicach Argentyńczyków, którzy w wykonywanym tangu wyrażali swoje uczucia optymizmu i radości życia, pomimo przeżywanego ubóstwa oraz innych trudności życiowych.

Wszystkie piosenki na tej płycie są w jakimś sensie nawiązaniem do przesłania św. Franciszka i jego naśladowcy - Ojca Świętego. Podprowadzają słuchaczy do zrozumienia sensu życia, oddania się Bogu przez wiarę, nadzieję i miłość oraz radosną służbę człowiekowi. Prawdziwego szczęścia, jakiego pragnie człowiek, nie dają dobra ziemskie, lecz dają je skarby, które człowiek wydobywa z głębin swego serca.

Kolekcja składa się z 16 piosenek. Wśród nich są utwory premierowe oraz wcześniej wykonywane przez Księdza Biskupa, jednak mało znane, a przede wszystkim szczególnie lubiane przez wykonawcę tango, którego słowa analizują treść jego biskupiego hasła, zamieszczonego w herbie: „Servire” - Służyć. Bp Długosz powiedział kiedyś o sobie, że chce służyć z radością! Jest wierny temu postanowieniu.

Reklama

Teksty do wszystkich piosenek na płycie napisał ks. dr Stanisław Jasionek. Warto zauważyć, że bp Długosz nagrał już na swych płytach 53 piosenki z tekstami ks. Jasionka. Muzykę do większości piosenek zamieszczonych na płycie skomponował Tomasz Łękawa, współpracujący z Księdzem Biskupem przy wszystkich projektach muzycznych. Przy aranżacji z kompozytorem współpracował Jacek Otręba, który również dokonał nagrania całości. Okładkę do nowej płyty, podobnie jak do trzech poprzednich, zaprojektował ks. Daniel Bunia.

San Damiano

O, Franciszku - Biedaczyno,
Asyż Twoją chwałę głosi,
a kościółek San Damiano
pieśń do Boga każe wznosić.

O, Franciszku - Biedaczyno,
co pokorą świat zadziwiasz,
ucz nas wszystkich, jak się winno
z serca skarby wydobywać.

Ref.
San Damiano, San Damiano,
cudu z tobą dokonano.
Wielkich Świętych światu dałeś,
wiarę w Miłość ukazałeś.

O, Franciszku - Biedaczyno,
z siostrą Biedą ślub zawarłeś,
by pokazać życiem, czynem,
że bogactwo nic niewarte.

O, Franciszku - Biedaczyno,
co Kościoła trzymasz filar,
pomóż znaleźć tym, co giną,
chrześcijański życia wymiar.

Tekst: Ks. Stanisław Jasionek
Muzyka: Tomasz Łękawa

„Franciszkowym śladem. Biskup Antoni Długosz Ojcu Świętemu Franciszkowi w hołdzie”, Częstochowa 2013. Płytę można nabyć u s. Agnieszki Szuty CSFN w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Aleja NMP 54, tel. 516-46-71-51; siostraagnieszka@kuriaczestochowa.pl.

2013-07-30 09:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup czuwający

„Jestem. Kocham. Trwam” - to tytuł nowej płyty wydanej przez bp. Antoniego Długosza

Jest to kolejna „audiokatecheza” Księdza Biskupa, w której śpiewem chce przybliżyć Boga współczesnemu człowiekowi. Dotychczas ukazały się 3 jego płyty z tej serii: „Siewca radości”, „Europo, nie możesz żyć bez Boga” i „Opowiem ci o Jezusie”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję