Reklama

Kościół

Episkopat zdecydował

Caritas ma nowego dyrektora

Ks. Janusz Majda, dotychczasowy ekonom Konferencji Episkopatu Polski, został nowym Dyrektorem Caritas Polska. Decyzję podjęli biskupi podczas 399. Zebrania Plenarnego KEP, które obradowało 18 i 19 listopada 2024 r. na Jasnej Górze. Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.

[ TEMATY ]

Caritas

episkopat

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

nowy dyrektor

Caritas

Ks. Janusz Majda, nowy dyrektor Caritas Polska

Ks. Janusz Majda, nowy dyrektor Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dziękuję za zaufanie. To dla mnie wielki zaszczyt, ale przede wszystkim odpowiedzialność - mówi ks. Janusz Majda, nowy Dyrektor Caritas Polska. - Moim priorytetem jest kontynuowanie misji Caritas, opierając się na solidarności i miłosierdziu, a jednocześnie szukając nowych sposobów, by jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby najbardziej potrzebujących. Dziękuję dotychczasowemu dyrektorowi, ks. Marcinowi Iżyckiemu za 7 lat intensywnej pracy i ogromnego rozwoju instytucjonalnego Caritas.

Reklama

Ks. Marcin Iżycki był Dyrektorem Caritas Polska w latach 2017-2024. To czas ogromnego rozwoju instytucjonalnego Caritas. W tym czasie Caritas Polska zmagała się z wyjątkowymi kryzysami, takimi jak pandemia COVID, kryzys na granicy polsko-białoruskiej czy wojna w Ukrainie. Skuteczne zarządzanie sprawiło, że największa w Polsce organizacja charytatywna szybko reagowała i maksymalizowała skalę pomocy oraz obecność Caritas przy najbardziej potrzebujących. W trakcie kadencji ks. Marcina Iżyckiego Caritas Polska została doceniona w różnych środowiskach w Polsce i za granicą. Otrzymała takie nagrody jak „Res Publica”, dwukrotnie TOP Marka w kategorii „Projekty charytatywne”. W 2022 roku Caritas Polska otrzymała maksymalną liczbę punktów i 1. miejsce w rankingu oceniającym sprawozdania finansowe organizacji OPP, przygotowanego przez międzynarodową firmę audytorską Grant Thornton. Do wymiernych sukcesów Caritas Polska należy także otrzymanie certyfikatu zgodności ze Standardami Zarządzania Caritas Internationalis. Caritas Polska została też uhonorowana nagrodą „Orzeł stulecia Rzeczpospolitej” w kategorii Instytucja Charytatywna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prał. Janusz Andrzej Majda urodził się 30 listopada 1968 r. w Limanowej (diec. tarnowska). Po ukończeniu Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi, uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej, do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Po zdaniu matury w 1987 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii w zakresie prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego przyjął 29 maja 1993 r. Ks. Majda został skierowany do pracy jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu, trzy lata później bp Życiński skierował go na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Na Wydziale Prawa, Prawa

Kanonicznego i Administracji ks. Majda studiował jednocześnie prawo oraz prawo kanoniczne. W 1999 r. uzyskał tytuł magistra licencjata prawa kanonicznego, a w 2001 r. zdobył tytuł magistra prawa. W 2001 r. biskup tarnowski Wiktor Skworc mianował go dyrektorem administracyjnym Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. We wrześniu 2007 r. sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik powołał ks. Majdę na stanowisko zastępcy kierownika biura Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Obradujące w dniach 17-18 czerwca 2008 roku w Katowicach 344. Zebranie Plenarne KEP wybrało ks. Janusza Majdę na stanowisko ekonoma Konferencji Episkopatu Polski. W 2008 r. został on również dyrektorem administracyjnym Domu KEP. W tym samym roku uzyskał m.in. certyfikat Narodowego Banku Polskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej w zakresie makro i mikroekonomii Ewangelia i Ekonomia. W czasie pracy na stanowisku ekonoma KEP i dyrektora administracyjnego Domu KEP ks. Majda pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Kościelnej Rady Gospodarczej oraz przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, był też sekretarzem Rady Ekonomicznej KEP. Za jego kadencji na stanowisku ekonoma KEP zostały przeprowadzone m.in. prace termomodernizacyjne budynku Sekretariatu KEP. 18 listopada 2024 roku, podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze, biskupi wybrali ks. Janusza Majdę na dyrektora Caritas Polska.

2024-11-19 12:39

Oceń: +14 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W KEP już po wyborach

Za nami 397. zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski (13-14 marca) i wybory nowego przewodniczącego KEP. Został nim abp Tadeusz Wojda z Gdańska, a wiceprzewodniczącym abp Józef Kupny z Wrocławia. Czy to zaskoczenie? Dla mediów raczej tak. Choć abp Wojda był wcześniej typowany jako jeden z kandydatów, to jednak w ostatnich przewidywaniach wymieniany był już rzadziej. O abp. Kupnym mówiono jeszcze mniej, on sam zresztą przyznał na konferencji prasowej po spotkaniu, że nie jest biskupem z pierwszych stron gazet. Trudno jednak ten wybór określić jako niespodziankę. Obydwaj hierarchowie zarządzają ważnymi polskimi Kościołami lokalnymi, bo takimi bez wątpienia są te ze stolicami w Gdańsku i we Wrocławiu. Obydwaj są także znaczącymi hierarchami w Kościele w Polsce. Jakiego stylu przewodniczenia można się po nich spodziewać? Dziennikarze, oczywiście, o to pytali, a abp Wojda swoją wizję sprawowania nowej funkcji przedstawił m.in. w słowach: – Przyjmuję wolę biskupów jako kredyt zaufania. Ponadto zaznaczył: – Będziemy prowadzili Kościół w Polsce drogami, które chcemy odkrywać. Kościół zawsze szuka nowych dróg przepowiadania. Wskazał również na wagę nowego języka – zrozumiałego, wnoszącego nowość, konstruktywnego. Mowa była też o ciągłości, ale i o zmianie, która nie jest poprawką tego, co robił poprzedni przewodniczący, lecz która jest konieczna z powodu zmieniających się warunków. Arcybiskup Wojda wspomniał ponadto o wyzwaniu związanym z laicyzacją oraz podkreślił wolę walki z grzechami w Kościele w Polsce. – Człowiek oczekuje od nas bardziej adekwatnego przekazywania Ewangelii; to nie jest proste, na pewno trzeba się nad tym pochylić. Wsłuchujemy się w głos wiernych, rozumiemy wszystkie zachodzące zmiany i chcemy szybko na nie reagować. O to będę się starał we współpracy z przewodniczącym KEP – zapewnił z kolei abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Kanonizacja "patrona internetu" i nietypowe wydarzenie w Warszawie

2025-04-14 16:07

[ TEMATY ]

Warszawa

młodzież

bł. Carlo Acutis

patron internetu

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Młodzi z Warszawy będą świętować zapowiadaną na 27 kwietnia kanonizację "patrona internetu" nietypowym wydarzeniem - „HOTSPOT - Wiara w zasięgu” w parafii św. Barnaby Apostoła połączy koncert uwielbienia, sztukę i autentyczne rozmowy w duchu bł. Carlo Acutisa. - Można przyjść takim, jakim się jest - niezależnie od tego, gdzie się teraz jest w życiu. Carlo pokazuje, że Bóg jest zawsze blisko. On był jednym z nas - mówi Julia Dąbrowska parafialnej wspólnoty młodzieży.

Już w niedzielę 27 kwietnia w parafii św. Barnaby Apostoła w Warszawie odbędzie się wyjątkowy wieczór dla młodych - HOTSPOT - Wiara w zasięgu. Wydarzenie jest odpowiedzią na jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele ostatnich lat - kanonizację bł. Carlo Acutisa, nastolatka, który pokazał światu, że świętość jest możliwa także dziś: w dżinsach, z plecakiem i smartfonem w dłoni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję