Reklama

Niedziela Łódzka

Paliusz dla metropolity łódzkiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 29 czerwca arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski otrzymał z rąk Ojca Świętego Franciszka paliusz. Ten symbol władzy metropolitalnej otrzymało też trzydziestu trzech innych arcybiskupów metropolitów, a wśród nich arcybiskup metropolita Józef Kupny z Wrocławia. Na początku uroczystości, która odbyła się w Bazylice św. Piotra, kard. Jean-Louis Tauran przedstawił papieżowi Franciszkowi nowych metropolitów. Później złożyli oni przysięgę wierności i posłuszeństwa, po czym Ojciec Święty pobłogosławił paliusze i nałożył je nowym metropolitom. Po obrzędzie nałożenia paliuszy rozpoczęła się Msza św. W homilii Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „paliusz zobowiązuje każdego arcybiskupa metropolitę do bycia narzędziem komunii. Apostołowie Piotr i Paweł powierzają każdemu z biskupów zadanie wyznawania Pana, spalanie się dla miłości Chrystusa i Jego Ewangelii, bycie sługami jedności” - mówił Ojciec Święty.

Reklama

Nawiązując do słów św. Pawła: „Stoczyłem piękną walkę, bieg ukończyłem, wiary nie straciłem”, Ojciec Święty stwierdził, że ową walką jest męczeństwo. - To właśnie osobiste narażanie się, spalanie dla Ewangelii, stawanie się wszystkim dla wszystkich, nie oszczędzając siebie, uczyniło go wiarygodnym i budowało Kościół. Biskup Rzymu jest powołany do umacniania w tej miłości wobec Chrystusa i wobec wszystkich, bez wyjątku, ograniczeń i przeszkód. Nie tylko Biskup Rzymu, ale wy wszyscy nowi arcybiskupi i biskupi macie to samo zadanie, by nie szczędzić sił, wychodzić z własnych ograniczeń w służbie Świętego Wiernego Ludu Bożego” - podkreślał papież Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W piątek 28 czerwca abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św., która była sprawowana w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. Na rozpoczęcie liturgii Ksiądz Arcybiskup złożył życzenia imieninowe Ireneuszom, a wśród nich bp. Pękalskiemu i proboszczowi parafii archikatedralnej ks. prał. Kuleszy.

W homilii Metropolita łódzki ukazał historię bazyliki Santa Maria Maggiore, a także dzieje samego obrazu i jego znaczenie dla Kościoła. „Jesteśmy cząstką Kościoła polskiego i czerpiemy właśnie z tych korzeni. Dobitnym tego przykładem jest hymn Bogurodzica” - mówił abp Marek Jędraszewski. Zaznaczył, iż z wiary, że Maryja jest Matką Boga, czerpiemy siłę.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w kościele polskim w Rzymie: Wszyscy, którzy łączą swoje życie z Chrystusem żyją w blasku Jego światła

[ TEMATY ]

Rzym

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

– Wszyscy, którzy łączą swoje życie z Jezusem Chrystusem – od momentu chrztu świętego – żyją w Jego światłości, w blasku światła, które przyniósł na ziemię – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w święto Ofiarowania Pańskiego w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.

Na początku dzisiejszej homilii w polskim kościele w Rzymie abp Marek Jędraszewski wyjaśnił, że zgodnie ze starotestamentową tradycją, każdy pierworodny syn należał do Boga. W 40 dniu po narodzinach należało go przedstawić Bogu i „wykupić”. Wypełniając prawo Maryja z Józefem przynieśli Jezusa do świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Bp polowy WP: bez honoru służba wojskowa zawsze jest bez duszy i traci siły

2025-08-15 09:05

[ TEMATY ]

biskup polowy

Wojsko Polskie

służba wojskowa

honor

PAP

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz przewodniczy mszy świętej w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz przewodniczy mszy świętej w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy

Bez honoru służba wojskowa zawsze jest bez duszy i traci siły – powiedział biskup polowy WP Wiesław Lechowicz podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego. Zaapelował, aby z awansami szło w parze doskonalenie cech moralnych, które są nie mniej ważne niż wyszkolenie.

W Święto Wojska Polskiego i 105. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, bp Lechowicz przewodniczył w piątek mszy w katedrze polowej WP w Warszawie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, cywilnych i wojskowych, w tym prezydent Karol Nawrocki z małżonką Martą, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz z małżonką, wiceszef MSWiA Czesław Mroczek oraz generalicja z szefem Sztabu Generalnego gen. Wiesławem Kukułą na czele, pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska i korpus dyplomatyczny.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Paweł II w gietrzwałdzkim sanktuarium

2025-08-15 21:16

archiwum

- Powinno nam także zależeć, by w naszym kraju szkoła wspomagała wychowawczy trud rodziców, by nie poniżano w szkole katechizacji, redukując i spychając ją na margines – mówił w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej kard. Stanisław Dziwisz.

Arcybiskup krakowski senior przewodniczył uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Przy tej okazji wprowadził do świątyni relikwie św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję