Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz kapłański księży paulistów

Dziękczynienie za 25 lat kapłaństwa

Trzej księża pauliści: ks. Tomasz Lubaś, ks. Ryszard Rosa i ks. Sławomir Sznurkowski dziękowali 27 czerwca na Jasnej Górze za 25 lat kapłaństwa. Mszy św. dziękczynnej odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Srebrni jubilaci przyjęli święcenia kapłańskie 30 czerwca 1988 r. z rąk bp. Jerzego Dąbrowskiego, ówczesnego zastępcy Sekretarza Episkopatu Polski. Uroczystość miała miejsce w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. Były to drugie święcenia kapłańskie w zgromadzeniu po odrodzeniu na ziemiach polskich. Towarzystwo Świętego Pawła powstało 20 sierpnia 1914 r. we Włoszech i było pierwszym zgromadzeniem Rodziny Świętego Pawła, założonej przez włoskiego kapłana - bł. Jakuba Alberione. Zgromadzenie liczy obecnie ok. 1100 członków w 120 wspólnotach w 30 krajach świata na wszystkich kontynentach. - Wasz założyciel wyprzedził sprawy, które są ważne również dzisiaj, np. to, że mamy szukać nowych dróg ewangelizacji. A on przez swój charyzmat pokazuje, jak można trafić do człowieka nie tylko suchym słowem, ale różnymi formami oddziaływania. Wszystkie wasze radości, tajemnice chwalebne i bolesne czynię intencją tej Mszy św. - powiedział bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystości uczestniczyli m.in.: ks. Innocenzo Dante, odnowiciel Zgromadzenia Paulistów w Polsce; ks. Bogusław Zeman, prowincjał Towarzystwa Świętego Pawła; s. Marina Beretti, matka generalna Sióstr Apostolinek, oraz licznie zgromadzeni kapłani, członkowie Rodziny Świętego Pawła, rodziny i przyjaciele jubilatów. W imieniu jubilatów ks. Sławomir Sznurkowski dziękował Bogu i zebranym gościom.

Nauczyciele i wychowawcy

„Wierzę w Jezusa”

Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców po raz 76. odbyła się na Jasnej Górze 2 lipca, pod hasłem: „Wierzę w Jezusa”. Zgromadziła ok. 10 tys. osób. - Nauczyciele przyjeżdżają na pielgrzymkę, zostawiając swoją rzeczywistość, by się umocnić. Uczą się wiary, mówiąc najprościej. To nie jest instruktaż zawodowy, tu, na Jasnej Górze, oni nie uczą się kolejnych metod pedagogicznych, lecz uczą się wiary - zaznaczył bp Edward Dajczak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli.

Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel. W modlitwie uczestniczyli m.in.: bp Edward Dajczak oraz biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

- Trzeba mieć silne powołanie i dużo siły, aby w natłoku biurokracji, sprawozdawczości i zmieniających się programów nauczania nie stracić z oczu ucznia i jego problemów. Czasem można odnieść wrażenie, że każda formacja polityczna stawia sobie za punkt honoru, aby przeprowadzić kolejną reformę szkolnictwa. Można się pogubić w tych zmianach, uzupełnieniach i korektach - mówił w homilii bp Śmigiel.

Pielgrzymkę poprzedziło 12. Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli Katolickich.

Rzemiosło

Wierni Bogu i Kościołowi

Reklama

Pod hasłem: „Rzemieślnicy zawsze wierni Bogu i Kościołowi” odbyła się 30 czerwca 32. Pielgrzymka Rzemiosła z udziałem ponad 2 tys. osób. Pielgrzymi wraz ze starszyzną cechową, ubraną w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki była Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. - Przy was, przy waszych warsztatach, może wyrastać nowe pokolenie, wasi uczniowie, którzy będą patrzyli nie tylko na cząstkę procesów przetwarzania, ale będą patrzyli, jak się daje innym gotowy produkt, często wręcz dzieło sztuki, dzieło artystyczne - mówił do rzemieślników abp Dzięga.

Rekolekcje: „Z Maryją w walce duchowej”

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zaprasza na rekolekcje, które odbędą się w dniach 19-21 lipca 2013 r. na Jasnej Górze.

Program

19 lipca - piątek
13.00 - wprowadzenie - konferencja I;
15.00 - Droga Krzyżowa - kaplica Domu Pielgrzyma;
17.00 - konferencja II;
18.30 - Msza św. w Kaplicy Matki Bożej;
19.30 - kolacja;
20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu;
21.00 - Apel Jasnogórski.

20 lipca - sobota
7.30 - śniadanie;
8.00 - Jutrznia;
9.00 - konferencja I;
10.30 - konferencja II;
12.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą;
13.30 - obiad;
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i konferencja III;
16.00-18.00 - sakrament pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu;
18.30 - Msza św.;
19.30 - kolacja;
20.00 - modlitwa i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem;
21.00 - Apel Jasnogórski - Kaplica Matki Bożej.

21 lipca - niedziela
7.30 - śniadanie;
8.00 - Jutrznia;
8.45 - Msza św.;
10.30 - konferencja i Adoracja dziękczynna;
13.00 - obiad;
14.00 - pytania rekolektantów i odpowiedzi księdza rekolekcjonisty;
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwo.

Zapowiedzi

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

15-21lipca - Paulińskie Dni Młodych

19-20 lipca - 20. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

21 lipca - 42. Pielgrzymka Nowogrodzian

www.jasnagora.com

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy Kapituły Kolegiackiej św. Floriana i św. Jana Pawła II

2025-03-23 20:26

Biuro Prasowe AK

    W sobotę 22 marca abp Marek Jędraszewski włączył ks. Stanisława Czernika, ks. Łukasza Michalczewskiego i ks. Rafała Wilkołka do grona kanoników gremialnych, a ks. Jana Dziubka ustanowił kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej przy bazylice św. Floriana w Krakowie.

Na początku liturgii, witając abp. Marka Jędraszewskiego w bazylice św. Floriana, proboszcz, ks. Łukasz Michalczewski podziękował metropolicie, że modli się dziś z Kapitułą św. Floriana i św. Jana Pawła II oraz że włączy do niej nowych kanoników, którzy będą realizowali zadania powierzone im przez Kościół.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/Papież po powrocie ze szpitala rozpoczął rekonwalescencję i nową fazę pontyfikatu

2025-03-23 17:24

[ TEMATY ]

szpital

papież Franciszek

pontyfikat

powrót

rekonwalescencja

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek po powrocie ze szpitala do Watykanu po pięciu tygodniach ciężkiego obustronnego zapalenia płuc rozpoczął w niedzielę rekonwalescencję, która według zaleceń lekarzy ma trwać co najmniej dwa miesiące. Wszystkie plany na najbliższe tygodnie i miesiące zależą od procesu powrotu do zdrowia.

Kiedy w niedzielne południe 88-letni papież po raz pierwszy od początku hospitalizacji pokazał się wiernym pozdrawiając ich z balkonu Polikliniki Gemelli można było dostrzec zarówno jego zadowolenie z kontaktu z ludźmi i pokonania ciężkiego stanu zapalnego, jak i wyraźne zmęczenie chorobą. Mówił z trudem.
CZYTAJ DALEJ

Wobec pół miliona imigrantów władze USA cofną tymczasowy status prawny

2025-03-24 09:28

[ TEMATY ]

USA

imigranci

Donald Trump

status prawny

tymczasowy

Adobe Stock

Władze USA cofną tymczasowy status prawny ponad 500 tys. imigrantów

Władze USA cofną tymczasowy status prawny ponad 500 tys. imigrantów

Administracja Donalda Trumpa cofnie tymczasowy status prawny umożliwiający pobyt w USA ponad 500 tys. imigrantów. Wjechali oni do USA legalnie zgodnie z polityką prezydenta Joe Bidena, poinformowała w niedzielę agencja Bloomberg.

35-stronicowa zapowiedź w tej sprawie ma zostać formalnie opublikowane w Federal Register 25 marca. Według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) w ramach programu poprzednich władz około 532 tys. osób wjechało do USA. Nie jest jasne, ile z nich wciąż posiada ten status prawny. Osoby, pozbawione innych uprawnień do pozostania w Ameryce będą musiały opuścić kraj lub zostaną deportowane od końca kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję